Pas vdekjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pas vdekjes
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Pas vdekjes
Origjinali Pas vdekjes
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë

Filmi "Pas vdekjes" është prodhim i vitit 1980. Regjia: Kujtim Çashku, Skenari: Nexhati Tafa, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Sokol Shupo.

Përmbajtja e filmit[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekranizim i një nga thesaret e letërsisë shqipe “Klubi i Selanikut” të Çajupit. Viti 1908. Disa pseudo patriotë shqiptarë formojnë një klub me pretendimin se punojnë për të mirën e Shqipërisë. Secili nga ta ka një ëndërr: të jetë i famshëm dhe i pavdekshëm. Kjo dëshirë sfilitëse për famë dhe pavdekësi është vënë në shënjestër nëpërmjet sarkazmës veçanërisht me lojën e Zenelit shërbyesit të Skëndo beut.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]