Toyota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Toyota Motor Corporation
トヨタ自動車株式会社
Lloji Publik (NYSE:TM,
Industria Prodhim veturash,
Shërbime financiare,
Bioteknologji
Themeluar 1933 nga Kiichiro Toyoda
Selia Flag of Japan (bordered).svg Toyota, Aichi, Japan
Kryesuesit Hiroshi Okuda, Kryetar
Katsuaki Watanabe, President
Produkte Toyota,
Lexus,
Scion
Të ardhurat $173 Miliard (SHBA) (2005)
Punonjësit 264,410
Filialet Toyota shërbime financiare,
Daihatsu Motor Co., Ltd.,
Fuji Heavy Industries,
Hino Motors, Ltd.,
DENSO,
Subaru (8.7%)
Adresa e internetit www.toyota.co.jp

Toyota Motor Corporation (NYSE:TM), (Japonisht: トヨタ自動車株式会社, Toyota Jidōsha Kabushiki-gaisha?), ose thjesht njohur si Toyota, është korporatë multinacionale japoneze, e dyta në botë që prodhon; vetura, kamionë, autobusë dhe robotë. Qendra e kompanisë gjendet në Toyota, Aichi, Japoni.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kompania u themelua 1933 nga Kiichiro Toyoda. Që nga themelimi Toyota është bërë një nga kompanitë më fitimprurëse japoneze në tregun botërorë.

Produktet[redakto | redakto tekstin burimor]

Seritë e prodhimit të veturave[redakto | redakto tekstin burimor]

Toyota Land Kruiser tipi J12 LCR 120

Seritë e prodhimit të traktorëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Seritë e prodhimit të autobusëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Seritë e prodhimit të robotëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Modelet e prodhuara nga Toyota[redakto | redakto tekstin burimor]

2007 Toyota Camry SE


2007 Toyota Tundra Double Cab


2006 Lexus GS430

Linja e prodhimit - IMV

Markat Lexus

Markat Scion

Automobila konceptual[redakto | redakto tekstin burimor]

Toyota i-unit

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]