Tutini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Tutini
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
11.053 banorë
? banorë/km²
Sipërfaqja ? km²
Administrata
Shteti Serbia
Qarku Rashka
Adresa e kuvendit ?
Kodi postal 36320
Prefiksi telefonik 020
Faqe zyrtare ?
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse
--

Tutini (serbisht: Тутин/Tutin) është qytet që gjëndet në pjesën juglindre të Sanxhakut të Tregut (Pazarit) të Ri, gjegjësisht në veriperendim të trojeve shqiptare.

Etimologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në lidhje me emrin e një nga vendbanimet më të vjetra,Tutin,ekzistojnë disa mendime-legjenda. Sipas një legjende thuhet se mbretëresha e fundit Ilire, Teuta, në kodrën pran vendbanimit të sotshëm ka pasur kështjellën e sajë, dhe se sipas sajë, vendbanimi e ka marrë emrin Tutin.[1] Ndërsa një legjendë tjetër thotë se qyteti mori emrin e vet nga fjala sllave tutanj, që ka kuptimin e ushtimës, jehonës. Sipas kësaj legjende, e cila është shumë e vonshme, pra e shekullit XIX, kur Husein Gradaščević me ushtrinë e tij kishte kaluar këtej pari, rrugës për Kosovë, është dëgjuar ushtima e ushtrisë së tij.[2]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tutini ghindet në 867 m lartësi mbidetare, në pjesën qendrore të Sanxhakut, respektivisht në rrafshnaltën e Peshterit. Komuna ka një sipërfaqe prej 741 km2, në të cilën ndodhen 99 vendbanime. Në trevën e Tutinit mbretëron klima e mesme kontinentale dhe klima malore. Relievi i komunës së Tutinit karakterizohet me malet për rreth siq janë: Hum (1502 m), Rrafshnalata e Peshterit (1492 m ), Jarut (1428 m ) , Ninaja (1462 m ) dhe Mokra gora (2154 m ).

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tutini përherë të parë përmendet në vitin 1396. Pas Sjenicës, Tutini është vendbanimi më i madh në Peshterr. Me vendbanimet për rreth si qender komunale i ka 35000 banorë, dominon popullsia boshnjake kryesisht me prejardhje shqiptare (me 94.3%) dhe serb (4.2%).

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndryshimi i popullsisë gjat shek XIX


Sipas regjistrimit të fundit komuna e Sjenicës ka pasur 35 000 banorë në 101 lokalitete. Boshnjakët përbëjnë 84.9% e popullsisë.

viti nr. I popullsisë Grafiku
1948 600 [[]]
1953 870
1961 1536
1971 3458
1981 6233
1991 8840
2002 11053

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Koha Ditore, e shtune 21 shkurt 2015, faqe 24, Prishtinë.
  2. ^ http://gazeta55.al/file/pdf/20140818.pdf