Uellsi i Ri Jugor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Uellsi i Ri Jugor (anglisht New South Wales, ose shkurt NSW) është një shtet në Australi.Ai kufizohet me Viktorian në jug, me Australinë Jugore në perëndim dhe me Vendin e Mbretëreshave në veri.Po ashtu në Uellsin juglindor ndodhet Territori i Kryeqytetit Australian.

Lista e shteteve australiane[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri Emblema Shteti Kryeqyteti Madhësia
Shembull Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull Shembull