Vllahat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vllahat
Vllahat (Shqipëria)
Vllahat
Vllahat (Shqipëria)

Koordinatat:39°57′03.99″ Veri 20°05′52″ Lindje 39.9511111, 20.0977778

Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Gjirokastrës
Rrethi Rrethi i Delvinës
Targat e automjeteve DL
Kodi postar 9704 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 815
Aeroporti Nënë Tereza 2km km nga Vllahat
Faqja zyrtare
Politika
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Vllahat është fshat në jug të Shqipërisë. Fshati është një vendbanim në rrethin e DelvinësShqipërisë. Nga Delvina është vetëm 2 kilometra larg ndërse nga Saranda është 13 kilometra.

Gjeografia dhe Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga veriu fshati Vllahat kufizohet me Rusanin, nga jugu me fushën dhe brigjet e Currit, nga lindja me Kostarin dhe nga perëndimi me Bamatatin. Vllahati është një vënd malor por ka nje pozitë të favorshme gjeografike pasi gjëndet midis Delvinës dhe Sarandës megjithate ka dhe fusha qe zënë nje pjes te fshatit dhe nje lumë te vogël që kalon anës fshatit dhe i ndimon në bujqësi. Në Vllahat ka dhe disa burime ujrash mineral. Klima është mesdhetare me verë të nxehtë dhe të thatë dhe me dimër të ftohtë me shum shira.

Toponimet të fshatit Vllahat:[2]

 • Andrahate - tokë djerr, në J.
 • Ar’ e Mulla Fejzos - arë, në P.
 • Ar’ e Xhemaliut - arë, në J.
 • Arat e Taçit – ara, në J.
 • 'Baçeja e Seferit – baçë, në V.
 • Bregu i Beut - breg, në P.
 • Bregu i Bonit - breg, në JP.
 • Bregu i Mahmut Agait - breg, në JP.
 • Bregu i Zisos - breg, në P.
 • Burim i Xhelilit - burim, në JP.
 • Çair/i - ara e kullota, në V.
 • Fiku i Alimit - arë në fushë që mban emrin e njëfarë Alimi, në P.
 • Gorrica - arë ku dikur aty ka qenë një gorricë, në J.
 • Gorric e Rexhos - gorricë e vjetër, në J.
 • Gorric’ e Shamos - gorricë e vjetër, nën hijen e saj mund të pushojnë 50 vetë, në J.
 • Haur/i - ara, në J.
 • Hodati - pllajë me pyll shkurresh, në J.
 • Hotesa - burim uji, në JL.
 • Karaimeri - ara kodrinore, në P.
 • Llojet - ara nënujë, në V.
 • Meçiti - rrugë, në V.
 • Muçomalo/ua - arë që mbillet grurë, në J.
 • Mulliri i Bardhë - mulli që bluan drithëra, shërben edhe sot, në P.
 • Pasxhamija - vend pas xhamisë, në P.
 • Pikallaqe/ja - lagje. Aty ka patur një burim që pikonte ujë, në L.
 • Prroi Hodatit - përrua, në JL.
 • Rrap’ i Kasape - rrap i madh, në P.
 • Sterra e Hotesë - sterrë, në JL.
 • Shekoliko/ua - vend i mirë, në J.
 • Shkëmb i Bokshillës - shkëmb i vetmuar, në V.
 • Shkëmb i Dregatinës – shkëmb, në L.
 • Ulliri me Portë - ulli mbi rrënjën e të cilit ka një portë ku mund të kalosh më këmbë për të dalë në anën tjetër, në P.
 • Vidhi – vidh i vjetër, në J.
 • Vulistra - vend që mban ujë dhe në të rritet zhuka, në JL.
 • Vurqet - vend vurk, në V.
 • Xhami e Pikallaqes - gërmadhë xhamie, në L.
 • Xhami e Rexhe - rrënojë xhamie, ka qenë ngritur nga fisi i rexhe, në P.
 • Zhipi - vend në P.


Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e Vllahatit nuk është shum e madhe.Vëhet re se vitet e fundit ka disa të ardhur nga vënde të ndrishme të shqiperisë.

Familjet në fshatin Vllahat:[3]

Beshaj (Basho), Danaj, Habibaj, Hoxhaj, Kërmezaj, Koreçaj, Rexhaj, Sulaj (Sulejmani), Shinaj. Familjet e tjera ishin: Dervishi,


Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjatë periudhës komuniste fshati kishte një aktivitet të rëndësishëm si në shkallë rrethi ashtu edhe në shkallë republike. Regjimi i atëhershëm i kishte dhëne njëfarë rëndësie fshatit te vogël duke ndërtuar në gjirin e tij disa fabrika që ishin krenaria e fshatit:

 • Fabrika e Miellit
 • Fabrika e Vajit
 • Fabrika e Reçelit
 • Fabrika e Salcës (Përpunimi i domates)
 • NPA (Ndërmarrja e Përpunimit Artizanal, veshmbathje, tapiceri etj)
 • Rrobaqepësia (veshje ushtarake etj)
 • Ekonomia e Vllahatit i ka themelet e saj ne zhvillimin bujqësor(ullinj,rush,zarzavate) dhe blegtoral(lopë,dhi,dele dhe pula) dhe kohët e fundit ka zhvillime te mëdha dhe bletaria por nuk mund të lihen pa përmendur bizneset e vogla të fshatit si dhe ndërtimi.

Feja[redakto | redakto tekstin burimor]

Fetë më të zakonshme të praktikuar në Shqipëri janë Islami dhe Krishterimi.Vendi nuk ka një histori të ekstremizmit fetar dhe merr krenari në harmoninë që ekziston në traditat fetare.Në vitin 1967 praktika fetare u ndalua zyrtarisht në Shqipëri, dhe pasrëniesse komunizmit të shtetit, në vitin 1991 rifilluan aktivitetet fetare. Në Vllahat ka patur nje xhami por sistemi qe ekzistonte ne shqipëri e shkatëroj.Tani ka nje Teqe dhe një Vakëf,megjithatë shumica e popullsis te Vllahatit nuk beson shum te fetë.

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Futbolli është sporti me i përhapur ne fshatin e Vllahatit.Disa nga emrat qe kanë lozur me skuadrën e KS Delvina janë Laert Hoxha,Gjergji Rexho dhe Taulant Rexho.


Arsimi[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Shkollë 4vjeçare dhe pastaj nxënsit vazhdojn në Delvinë
 • Kopësht për fëmi
  • ^ Kodet postare të Shqipërisë
  • ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 453. Treguan: 1) Turdi Alim Rexho, dt. 1927, murator, me arsim 8-vjeçar, nga Vllahati. 2) Alizot Buli nga Delvina.
  • ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 452.