Delvina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Delvina
Delvina
Delvina (Shqipëria)
Delvina
Delvina (Shqipëria)

Koordinatat:39°57′03.99″ Veri 20°05′52″ Lindje 39.9511111, 20.0977778

Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Gjirokastrës
Rrethi Rrethi i Delvinës
Targat e automjeteve DL
Kodi postar 9704 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 815
Aeroporti Nënë Tereza km nga Delvina
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Dhurim Alinani
Partia udhëheqëse Partia Demokratike
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Delvina është qytet në jug të Shqipërisë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Delvina është një qytet qe përmendet qe ne antikitet.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Delvina është një nga qytetet me jugore te Shqipërisë. Ajo kufizohet në veri me Gjirokastrën (Mali i gjerë ose i quajtur ndryshe Mali i Sopotit ndan te dy qytetet), dhe ne jug-perëndim me Sarandën. Ne jug te Delvinës shtrihet fushëgropa e Delvinës qe përfshin fushën e Vurgut, Fushën e Bajkajt dhe Fushën e Vrines.

Qyteti shtrihet në një zonë kryesisht malore, dhe ndahet ne disa lagje :

 • Në veri : Lagjja Vare dhe Lagjia Kasapaj
 • Në qendër : Pazari dhe Lagjia Xhermahalle
 • Në lindje : Lagjja "Lejla Malo" (Llake dhe Mukers)
 • Në Jug-perëndim : Lagjja "9 Tetori" ose e njohur ndryshe Lagjja Papuçi"
 • Gjithashtu janë edhe fshatrat si : Vllahat, Rusani, Bamatati edhe Stjari qe quhen lagje te Delvinës.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjate pushtimit osman udhëpërshkruesi Evlija Celebi në vitin 1776 përshkruan Delvinën si një qytet të zhvilluar me shumë hane dhe dyqane. Gjatë periudhës komuniste qyteti kishte një aktivitet të rëndësishëm si në shkallë rrethi ashtu edhe në shkallë republike. Regjimi i atëhershëm i kishte dhëne njëfarë rëndësie qytetit te vogël duke ndërtuar në gjirin e tij disa fabrika që ishin krenaria e qytetit jugor qe ndodheshin ne Vllahat :

 • Fabrika e Miellit
 • Fabrika e Vajit
 • Fabrika e Reçelit
 • Fabrika e Salcës (Përpunimi i domates)
 • NPA (Ndërmarrja e Përpunimit Artizanal, veshmbathje, tapiceri etj)
 • Rrobaqepësia (veshje ushtarake etj)

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Futbolli është sporti me i përhapur ne qytetin e Delvines. Klubi i këtij qyteti dhe ekipet e futbollit te grup-moshave te ndryshme mbajnë emrin KS Delvina para vitit 1990 quhej KS Bistrica

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Kodet postare të Shqipërisë

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]