Zhanri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Zhanri paraqet nënndarje të gjinisë artistike, i cili përfshin vepra që dallohen nga disa veçori të caktuara të brendisë e të formës. Shembull zhanret letrare, zhanret e muzikës (e pikturës), zhanri i romanit, i poezisë etj.[1]

Film[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga zhanret e filmit janë të njohur: komedi, dramë, aksion, triler, fantazi dhe filmi shkencoro-fiktiv.

Seri[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga zhanret e serialeve televizive janë të njohur: telenovela dhe anime.

Muzikë[redakto | redakto tekstin burimor]

Ky është kategorizimi i zhanreve kryesore të muzikës:

  • Llojet e muzikës shqipe

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë, por nuk u gjet etiketa <references/>