Josip Rela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Josip Rela (*1895 – †1966) lindi dhe u rrit ne fshatin ArbanasZarësKroaci. Ka punuar si mësues, drejtor teatri e drejtor shkolle në Zarë. Është poet dhe autor i tri dramave ndër të cilat “Nita” është më e njohura dhe është luajtur shpesh nga grupet teatrore në Kosovë. Ai merret si themelues i dramaturgjisë shqiptare në ish Jugosllavi.[Cito burimet]