Komuna Cukalat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna Cukalat
Komuna Cukalat (Shqipëria)
Komuna Cukalat
Komuna Cukalat (Shqipëria)

Koordinatat:40°43′47.99″ Veri 19°47′27.6″ Lindje 40.730, 19.791

Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Beratit
Rrethi Rrethi i Beratit
Kryetari i Komunës Justi Zyka (PD)
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Cukalat është një komunë në Rrethin e BeratitShqipëri.[1]


Shum arkeolog gjerman erdhen ne kalan e dimalit .nepermjet germimeve u bene zbulime te shumta . Disa prej zbulimeve jane :u gjet muri rrethues dhe harqet e kalas ,u gjeten muret ndares se kalas te cilat ndanin dhomat nga njera tjetra dh me se fundi u gjet teatri I cili ishte I mbuluar prej 7 m me dhe. U gjeten vegla te tjera si qypa ,arme luftarake etj…Nga gjetja dhe zbulimet qe u gjeten ne kalan e dimalit u interesuan edhe vendet e huaja .Disa arkeolog te tjer qe erdhem pas gjermanve ishin ata ruse dhe Italian ,ku bene eksperimente te zbulimeve qe ishin bere dhe prun shum puntor qe te beheshin zbulime te tjera dhe e bene kte kala nje vend turistik Qe te gjith personat qe duan te shikojn kalan e dimalit mund ta bejne kte gje nepermjet librarave dhe internetit….

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshatrat[redakto | redakto tekstin burimor]


Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]