Lufta e Gallipolit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Example alt text
Lufta e Gallipolit

Lufta e Gallipolit mori pjesë nga 25 Prill 1915 deri më 9 Janar 1916Turqi. Kjo ishte një nga betejat më të madhe në luftën e parë botërore. Nga njëra anë luftonin ushtritë Angleze dhe Franceze dhe në anën tjetër luftonte ushtria Turke me ndihmë nga Austro-Hungaria dhe Gjermania. Të dyja ushtritë kishin rreth 250.000 veta. Në fund të betejës, Turqia fitoj. Rreth 280,000 veta vdiqën për shkak të luftës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]