Nikolla I i Malit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mbreti Nikolla i Malit të Zi
Nikolla i Malit të Zi
Lindi më: 7 tetor 1841
në: Njegosh, Mali i Zi
Vdiq më: 1 mars 1921
në: Cap d'Antibes, Francë
Përkatësia fetare: Krishterë Ortodoks
Fëmijët: Zorka, Milica, Anastasia, Danilo, Elena, Anna, Mirko, Ksenia, Pjetër


Nikolla I Mirkov Petroviq-Njegoshi (malazezisht: Nikola I Mirkov Petrović-Njegoš, cirilik: Никола I Мирков Петровић-Његош) (7 tetor 1841 – 1 mars 1921) ishte mbreti i vetëm i Malit të Zi, që ka mbretëruar si mbret prej vitit 1910 deri më 1918 dhe si princ prej vitit 1860 deri më 1910. Ai ishte edhe poet, i njohur për krijimin e "Onamo, 'namo!", një këngë e njohur nga Mali i Zi.