Rabindranath Tagore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rabindranath Tagore Nobel prize medal.svg
Tagore3.jpg
Ditëlindja: 7 maj 1861
Vendlindja: Kalkutë, Indi,
Ditëvdekja: 7 gusht 1941
Vendvdekja: Kalkutë Indi
Nënshtetësia: Indiane
Zhanri: Poet, Dramaturg, Romansier, Eseist

Rabindranat Tagore (Rabindranath Tagore; Kalkutë 7 maj 1861 - 7 gusht 1941) ishte poet, dramaturg dhe filozof indian.

Ka shkruar më shumë se 1000 poema, 24 drama, tetë romane, dhe më shumë se 2000 poezi, një numër të madhe eseshë dhe proza të tjera. Poezia e tij çmohet për zgjim emocionesh, esetë për mendime të mëdha, a romanet për vetëdijsim të shoqërisë. Qëllimi i tij kryesor ka qenë lidhja e lindjes me perendimin. Ai pezinë e vetë, e përktheu në gjuhën angleze.

E fitoi Çmimin Nobel për Letërsi për vitin 1913.

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Në gjuhën shqipe[redakto | redakto tekstin burimor]

B

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Rabindranath Tagore