Steven Gerrard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Steven Gerrard
The big 4-0.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Steven George Gerrard
Data e lindjes 30 Maj 1980 (34 vjeçar)
Vendi i lindjes Whiston, Merseyside, Anglia
Gjatësia 1.83[1]
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Liverpool
Numri 8
Kariera në rini
1987–1998 Liverpool
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1998– Liverpool 440 (98)
Ekipi kombëtar
1999–2000 Anglia U21 4 (1)
2000– Anglia 102 (19)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 12:51, 5 Maj 2013 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 20:00, 26 Mars 2013 (UTC)
Steven Gerrard

Steven George Gerrard (30 Maj 1980) është një futbollist anglez që luan për Liverpool FCPremier League dhe për Kombëtaren Angleze. Steven Gerrard shumcën e karrerës e ka luajtur si si mesfushor qëndror, por Gerrard mund të luaj si sulmues i dytë, mesfushor i dhjathtë, dhe si sulmues i dhjatë anësor [2][3].

Gerrard e ka shpenzuar të gjithë karrierën e tij në Anfield, ku bëri debutimin e tij në vitin 1998, dhe u vendos në skuadrën e parë në vitin 2000, dhe u bë Kapiten në vitin 2003 duke lënë Sami Hyypiä që ka qënë kapiten i fundit. Në trofetë e tij, Gerrard ka fituar 2 FA Cup, 3 League Cup, 2 Community Shields, 1 Champions League, 1 UEFA Cup, dhe 2 UEFA Super Cup.

Gerrard bëri debutimin e tij me Kombëtaren Angleze në vitin 2000, dhe ka marrë pjesë në UEFA Euro 2000, UEFA Euro 2004, Botërorin 2006, ku Gerrard ishte Golashënuesi më i mirë me 2 Gola, dhe në Botërorin 2010, ku Gerrard ishte Kapiten pasi Rio Ferdinand nuk luajti se ishte i dëmtuar [4], dhe shënoi Golin e parë në ndeshjen e parë të Grupit. Gerrard gjithashtu ishte edhe kapiten i skuadrës në UEFA Euro 2012 [5], ku Gerrard në fund ishte në formacionin më të mirë të turnamentit [6].

Gerrard është cilësuar një nga mesfushorët më të mirë Anglezë të të gjitha kohërave, "Një Lider i vërtet", Gerrard është një futbollist i padhur dhe ka një vizion të shkëlqyer. Gerrard ka një gjuajtje nga distanca të frikshme, edhe pse është një mesfushor, Gerrard është një Golashënues, dhe di ta gjej Golin përherë [7]. Steven Gerrard është i dyti mbrapa Kenny Dalglish në "100 Players Who Shook The Kop" në Pollin e votuar nga tifozët e Liverpool FC [8]. Në vitin 2009, Zinedine Zidane tha që Steven Gerrard konsiderohet si futbollisti më i mirë i botës [9]. Në vitin 2005, Gerrard fitoi trofeun UEFA Club Footballer of the Year (UEFA Futbollisti i Vitit) dhe fitoi trofeun Topi i Bronztë. Përveç kësaj, Gerrard ka fituar në vitin 2006 edhe PFA Players' Player of the Year dhe FWA Footballer of the Year në vitin 2009. Në vitin 2010, gazeta The Guardian emëroi Steven Gerrardin në formacionin më të mirë të botës, ku në formacion ishin futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave [10]. Steven Gerrard është futbollistë i vetëm në të gjithë kohërat që ka shënuar të paktën 1 Gol në finalen e FA Cup, League Cup, UEFA Cup dhe Champions League.


Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ 1st Team squad profiles: Steven Gerrard. Liverpool F.C.. Vizituar në 13 Mars 2012.
  2. ^ Football | Premier League | Liverpool News. TEAMtalk. Vizituar në 13 Qershor 2010.
  3. ^ Liverpool captain Steven Gerrard's greatest games. BBC Sports (14 Mars 2012). Vizituar në 2 Janar 2013.
  4. ^ BBC Sport – Football – Rio Ferdinand out of England World Cup squad. BBC News. 4 June 2010. Retrieved 2010-06-13. 
  5. ^ England Euro 2012 squad: Steven Gerrard named captain. BBC Sports (16 Maj 2012). Vizituar në 2 Janar 2013.
  6. ^ UEFA EURO 2012 Team of the Tournament. UEFA.com (2 Korrik 2012). Vizituar në 2 Janar 2013.
  7. ^ ESPN FC Steven Gerrard Bio, Stats/
  8. ^ 100 PWSTK – THE DEFINITIVE LIST. Arkivuar nga Origjinali në 31 Korrik 2008. Vizituar në 13 Prill 2011.
  9. ^ Benammar, Emily (13 March 2009). Liverpool's Steven Gerrard hailed as world's best player by Zinedine Zidane. Daily Telegraph. 
  10. ^ Steven Gerrard – the one man tracking back in our World XI?. The Sport Blog (24 Tetor 2010). Vizituar në 2 Janar 2013.