2014 FIFA Kupa e Botës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kampionati Botëror i Futbollit 2014 do të jetë edicioni i 20 i Kupës së Botës, një turnament botëror që do të zhvillohet në Brazil nga data 12 Qershor deri në datën 13 Korrik [1]. Kjo është hera e dytë që ky turnament zhvillohet në Brazil. Brazili u bë shteti i pestë që është mikpritëse e dyfishtë e një Kupe Bote pas: Meksikës, Italisë, Francës dhe Gjermanisë [2].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Pot allocations for the Preliminary Draw. FIFA (27 July 2011). Vizituar në 28 July 2011.
  2. ^ The Portuguese pronunciation is in Brazil's standard pronunciation.