Robin van Persie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Robin van Persie
Robin van Persie ManUtd (cropped).jpg
van Persie
Personal information
Emri i plotë Robin van Persie[1]
Data e lindjes 6 Gusht 1983 (30 vjeçar)[1]
Vendi i lindjes Rotterdam, Hollanda
Gjatësia 1.86 [2]
Pozita ne fushë Sulmuesi
Informacionet për klubin
Klubi aktual Manchester United
Numri 20
Kariera në rini
1997–1999 Excelsior
1998–2001 Feyenoord
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2001–2004 Feyenoord 61 (15)
2004–2012 Arsenal 194 (96)
2012– Manchester United 39 (28)
Ekipi kombëtar
2001 Hollanda U–19 3 (0)
2002–2005 Hollanda U–21 10 (1)
2005– Hollanda 76 (35)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 17:51, 18 Gusht 2013 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 21:51, 11 Qershor 2013 (UTC)

Robin van Persie (6 Gusht 1983) është hollandez dhe luan sulmues për Manchester United dhe Kombëtaren Hollandeze. Ai është produkt i akademisë së Feyenordit[3]. Ai u transferua tek Arsenali në vitin 2004, dhe u bë Kapiten më 16 Gusht 2011, 1 vit përpara se të transferoheshe tek rivalët e Manchester United [4] [5]. Nga stili i lojës, Robin van Persie krahasohet me legjendën hollandeze Marco van Basten [6] [7]. Më 7 Qershor 2013, u bë Kapiten i Hollandës [8].

Ai është djali i dy artistëve, van Persie u inkurajua për të ndjekur gjurmët e prindërve të tij [9], por ai preferoi të bëheshe futbollistë dhe hyri në skuadrën e të rinjëve të Excelsior. Ai filloi karrerën e tij profesioniste tek Feynoord, ai luajti 3 sezone dhe në vitin 2002 fitoi UEFA Cup [10].

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Feyenoord[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsenal[redakto | redakto tekstin burimor]

2004–05[redakto | redakto tekstin burimor]

2005–06[redakto | redakto tekstin burimor]

2006–07[redakto | redakto tekstin burimor]

2007–08[redakto | redakto tekstin burimor]

2008–09[redakto | redakto tekstin burimor]

2009–10[redakto | redakto tekstin burimor]

2010–11[redakto | redakto tekstin burimor]

2011–12[redakto | redakto tekstin burimor]

Manchester United[redakto | redakto tekstin burimor]

2012–13[redakto | redakto tekstin burimor]

2013–14[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Karriera U–21[redakto | redakto tekstin burimor]

Kupa e Botës 2006[redakto | redakto tekstin burimor]

UEFA Euro 2008[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas UEFA Euro 2008[redakto | redakto tekstin burimor]

Kupa e Botës 2010[redakto | redakto tekstin burimor]

UEFA Euro 2012[redakto | redakto tekstin burimor]

Kupa e Botës 2014[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Stili i lojës[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Golat me Kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b The PFA Premier & Football League Players' Records 1946–2005. Queen Anne Press 2005, ISBN 1-85291-665-6
  2. ^ Robin van Persie Profile. 
  3. ^ Van Persie's cast in Van Basten's mould. Arsenal.com (20 October 2009). Vizituar në 17 October 2011
  4. ^ [1] Arsenal.com
  5. ^ Terms agreed for Van Persie transfer. Arsenal.com. 15 August 2012. 
  6. ^ Rob Draper, Mail on Sunday Chief Football Writer (6 December 2009). Van Persie can take heart from Van Basten's heroics | Mail Online. Dailymail.co.uk. Retrieved 17 October 2011. 
  7. ^ 'Van Persie's cast in Van Basten's mould' | News Archive | News. Arsenal.com (20 tetor 2009). Vizituar në 17 tetor 2011.
  8. ^ http://www.voetbalzone.nl/doc.asp?uid=189410
  9. ^ Lawton, Matt (6 February 2009). "The Saturday Interview: Robin van Persie – the artist who draws the best out of Arsenal". Mail Online. 
  10. ^ 2001/02: Van Hooijdonk fires up Feyenoord UEFA.COM

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]