Kombëtarja spanjolle e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Spanja
Soccerball.svg
Shkurtesa SPA
Federata Royal Spanish Football Federation
Konfederata UEFA
Trajneri Vicente del Bosque
Kapiteni aktual Iker Casillas (143)
Golashënuesi David Villa (59)
Stadiumi Santiago Bernabeu
FIFA (kodi) ESP
FIFA (rangu) 1
Pozita më e lartë 1 (Korrik 2008 - Qershor 2009, Tetor 2009 - Mars 2010, Korrik 2010 - Korrik 2011, Tetor 2011 -)
Pozita më e ulët 26 (Mars 1998)
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
brenda
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flag of Spanja Spanja1–0 Flag of Danimarka Danimarka
Fitorja me thellë

Flag of Spanja Spanja13–0Flag of Bullgaria Bullgaria
Humbja më e thellë

Flag of Italia Italia7–1 Flag of Spanja Spanja
Botërori
Pjesëmarrja 12 (Filluar më 1934 )
Rezultati më i mirë Fitues (2010)

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja spanjolle e futbollit është Kombëtarja e shtetit të Spanjes. Kjo Kombëtare u krijua në vitin 1904. Ata pritën 16 vite për te luajtur ndeshjen e parë zyrtare kundër Kombëtares së Danimarkës më 28 Gusht 1920. Ata fituan 1-0. Spanja ka marrë pjesë në 13 Botërore ku kan fituar ne vitin 2010. Ata kanë marrë pjesë në 9 Europiane ku ka fituar 3 here, ne vitin 1964, 2008 dhe 2012. Nga Nëntori i vitit 2006 e deri në Qershor të vitit 2009 Spanja luajti 35 Ndeshje dhe nuk pësoi asnjë humbje duke vendosur një rekord Boteror.

Kupa e Botës 2002[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne Boterorin 2002 Spanja u vendos ne Grupin B sebashku me Sllovenine, Afriken e Jugut dhe Paraguajin. Spanja e perfundoi Grupin B ne vendin e pare me 9 pike dhe 3 Fitore me nje Golavarazh 9-4.

Ne ndeshjen e pare Spanja u ndesh me Sllovenine ku fitoi me rezultatin 3-1. Golat e ndeshjes u shenuan nga Raul ne minuten e 44. Me pas Spanja shenoi serisht me Juan Carlos Valerón ne minuten e 74. Me pas Sllovenia shkurtoi diferencen ne minuten e 82 me Sebastjan Cimirotič , por me pas Spanja shenoi ne minuten e 87 me Fernando Hierro me penallti.

Ne ndeshjen e dyte Spanja u ndesh me Paraguajin dhe fitoi serisht me rezultatin 3-1. Ne fillim Paraguaji kaloi ne avantazh me autogolin e Carles Puyol ne minuten e 10. Me pas Fernando Morientes shenoi 2 gola ne minutat 53 dhe 69, kurse Fernando Hierro shenoi serisht me penallti ne minuten e 83.

Ne ndeshjen e fundit Spanja u perball me Afriken e Jugut ku fitoi me rezultatin 2-3. Golat u shenuan nga Raul, i cili shenoi ne minuten e 4, me pas McCarthy shenoi ne minuten e 31, por ne minuten e 46 te shteses Gaizka Mendieta shenoi duke e bere 2-1 rezultatin. Ne pjesen e dyte Radebe barazoi per Afriken, por Raul shenoi Golin e tij te dyte personal dhe te tretin per Spanjen ne minuten e 56.

Ne ndeshjen e pare ne fazen e eleminimit Spanja u ndesh me Irlanden. Ndeshja e rregullt perfundoi me rezultatin 1-1 ku Golin e pare e shenoi Fernando Morientes ne minuten e 8, por ne minuten e 90 Robbie Keane barazoi ndeshjen. Edhe 30 minutat e shteses dolen me rezultatin 1-1 dhe shkuan te penalltite ku Spanja fitoi me rezultatin 3-2. Ne penalltite e para Fernando Hierro dhe Robbie Keane shenuan me saktesi, por ne penalltite e dyta Rubén Baraja i Spanjes shenoi kurse Matt Holland i Irlandes gaboi. Ne penalltite e treta te 2 skuadrat gabuan me ne kyre Juan Francisco García i Spanjes dhe David Connolly i Irlandes. Gjithashtu edhe ne penalltite e katerta edhe Spanja edhe Irlanda gabuan me ne krye Juan Carlos Valerón i Spanjes dhe Kevin Kilbane i Irlandes, kurse ne penalltite e pesta te 2 skuadrat e treguan te sakta me ne krye Gaizka Mendieta i Spanjes dhe Steve Finnan dhe Irlandes. Spanja u kualfikua me rezultatin 3-2 dhe shkoi per ne Cerek-Finale.

Ne Cerek-Finale u ndeshen e Korene e Jugut. Ndeshja e rregullt dhe koha shtese dolen me rezultatin 5-3 per Korene e Jugut e cila u tregua me e sakte nga penalltite. Per Spanjen shenoi Fernando Hierro, Rubén Baraja dhe Xavi, kurse Joaquín gaboi. Per Korene e Jugut shenuan te peste futbollistet, ata ishin: Hwang Sun-Hong, Park Ji-Sung, Seol Ki-Hyeon, Ahn Jung-Hwan dhe Hong Myung-Bo.


Golashenuesit me te Spanjes ishin Fernando Morientes dhe Raul me nga 3 Gola secili. Gjithashtu shenuan edhe Fernando Hierro 2 Gola, Gaizka Mendieta dhe Juan Carlos Valerón me 1 Gol. Ne formacionin me te mire te Boterorit 2002 vetem Fernando Hierro ishte pjesmarres dhe ishte vendosur ne Mbrojtje.

UEFA Euro 2004[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne Kampionati Evropian i Futbollit 2004 Spanja u vendos ne Grupin A sebashku me Portugaline, Greqine dhe Rusine.

Ne ndeshjen e pare me 12 Qershor Spanja u ndesh me Rusine dhe fitoi me rezultatin 1-0. Golin e shenoi Juan Carlos Valerón vetem 1 minute pasi kishte hyre ne fushe. Valerón hyri ne fushe ne minuten e 59 dhe shenoi ne minuten e 60.

4 Dite me vone me 16 Qershor, Spanja u ndesh me Greqine qe do te fitonte Europianin. Ndeshja me Greqine doli me rezultatin 1-1 dhe Golin per Spanjen e shenoi sulmuesi Fernando Morientes ne minuten e 28, por me pas Greqia barazoi ne minuten e 60 me Angelos Charisteas.

Ne ndeshjen e trete dhe te fundit Spanja u ndesh me Portugaline qe me vone do te shkonte ne finale te Europianit. Ndeshja perfundoi me rezultatin 0-1 per Portugaline. Golin per Portugezet e shenoi Nuno Gomes ne minuten e 57.

Spanja nuk arriti dot te kualifikoheshe per ne Cerek-Finale edhe pse kishte pike te barabarta me Greqine. Greqia kishte Golavarazh 4-4 dhe Spanja e kishte 2-2, por Greqia kishte shenuar me shume Gola se Spanja prandaj u kualifikua.

Kupa e Botës 2006[redakto | redakto tekstin burimor]

Spanja u kualifikua ne Boterori 2006 fale Play-Off kunder Sllovakise. Ata ne fazen e kualifikuese te Grupeve dolen te dytet mbrapa Serbia dhe Malit te Zi ne Grupin 7 ku merrinin pjese edhe Bosnja, Belgjika, Lituania dhe San Marino.

Ata fituan te 3 Ndeshjet e Grupit H ne Boteror pasi mposhten 4-0 Ukrainën, 1-0 Kombetaren arabe te futbollit dhe 3-1 Kombetaren tuniziane te futbollit.

Me pas ne Raundin e 16 u mposhten 1-3 nga Franca. Golashenuesit me te mire ishin David Villa dhe Fernando Torres me 3 Gola, gjithashtu shenuan 1 Gol edhe Xabi Alonso, Raúl dhe Juan Gutiérrez Moreno. Spanja morri cmimin FIFA Fair Play Trophy si skuadra me Fair Play sebashku me Brazilin. Ne formacionin me te mire te Trunamentit nuk kishte asnje lojtar Spanjoll.

UEFA Euro 2008[redakto | redakto tekstin burimor]

Finalja e UEFA Euro 2008 Formacioni i Spanjes, ne Vienna .

Spanja u kualifikua per ne UEFA Euro 2008 i pari ne Grupin F me 28 pike nga 36 te mundeshme. Ata i fituan te gjitha ndeshjet e grupit D ku u vendosen: 4-1 kunder Rusise, 2-1 kunder Suedise dhe Greqise.

Lojtaret Spanjoll duke festuar ne Madrid.

Ne fazen me eleminim ne Cerek-Finale Spanja mposhti me penallti Kombetaren e Italise pasi ndeshja perfundoi 0-0. Ata me pas u ndeshen ne Gjysme-Finale me Rusine ku e mposhen 3-0.

Ne finale u ndeshen me Kombëtarja gjermane e futbollit ku fituan me rezultatin 1-0 me Golin e Fernando Torres ne minuten e 33. Ky ishte Europiani i dyte ne historine e Spanjes pas atij te vitit 1964 te fituar. Gjitashtu Spanja shenoi me shume Gola ne Europian me 12, dhe kishin Golashenuesin me te mire te turneut: David Villa me 4 Gola. Xavi u shpall lojtari me i mire i turneut dhe 9 lojtar ishin ne formacionin me te mire te Turnamentit.

Kupa e Konfederatave 2009[redakto | redakto tekstin burimor]

Austria humbi me Spanjen me rezultatin 5-1 ne Nentor te vitit 2009 Ernst-Happel-Stadion, Vienna

Pas fitimit te Kampionati Evropian i Futbollit 2008, trajneri i Spanjes Luis Aragonés dha doreheqjen dhe vendin e tij e zuri Vicente del Bosque.

Ne vitin 2008 David Villa kishte shenuar 16 Gola ne 15 Ndeshje duke thyer rekordin e Raul per numrin e Golave brenda 1 viti. Ne vitin 1999 Raul kishte shenuar 10 Gola. Me 11 Shkurt 2009 David Villa theu nje tjeter rekord Spanjoll duke shenuar Gol ne minuten e 36 kunder Anglise duke u bere lojtari i pare Spanjoll qe shenon Gol ne 6 Ndeshje rradhazi. Deri ne fillimin e Kupes se Konfederatave Vicente del Bosque kishte arritur 10 fitore duke e bere trajnerin e pare me Kombetare qe arrin 10 Fitore dhe duke duke thyer rekordin e Joao Saldanha qe me Brazilin ne vitin 1969 kishte arritur 9 fitore.


Spanja i fitoi te 3 Ndeshje e Grupit. Spanja mposhti 5-0 Zerlanden e Re me Hattrickun e Fernando Torres per 17 minuta qe eshte edhe Hattrick me i shpejt ne historine e Kupes se Konfederatave. Me pas mposhten me rezultatin 1-0 Irakun me Golin e David Villa ne minuten e 55. Me pas ne Ndeshjen e 3 Spanja mundi me rezultatin 2-0 Afriken e Jugut me Golat e David Villa e Fernando Llorente dhe u kualifikuan ne Gjysme-Finale, por duke bere nje rekord boteror per fitoren e 15 dhe per ndeshjen e 35 pa humbje sebashku me Brazilin.

Me 24 Qershor, SHBA mposht me rezultatin 2-0 Spanjen dhe shkon per ne finale ku do te ndeshej me Brazilin, dhe e dergoi Spanjen per ne finalen per vendin e 3. Kjo ishte humbja e pare e Spanjes qe nga viti 2006. Spanja mundi me rezultatin 3-2 mikpritesit e Afrikes se Jugut me rezultatin 3-2 pas kohes shtese per vendin e 3. Golat u shenuan nga Daniel Güiza ne minutat 88 dhe 89 kurse Golin tjeter e shenoi Xabi Alonso me goditje denimi.

Kupa e Botës 2010[redakto | redakto tekstin burimor]

Boterori 2010 formacioni i Spanjes me 11 Korrik 2010, ne Johannesburg .
Lojtaret Spanjoll duke festuar me Kupen dhe me tifozet ne Madrid.
Lojtaret Spanjoll duke festuar.
Gjate Finales se Boterorit.

Ne Boterorin 2010 Spanja u vendos ne Grupin H sebashku me Zvicrën, Hondurasin dhe Kilin. Spanja humbi ndeshjen e pare ne Grup me rezultatin 1-0 kunder Zvicrës. Ne ndeshjen e dyte Spanja mundi Hondurasin 2-0 me 2 Gola te David Villa. Ndeshja e trete kunder Kilit qe u be me 25 Qershor perfundoi me rezultatin 2-1, dhe Golat u shenuan nga David Villa dhe Andrés Iniesta. Ata me pas avancuan ne raundin e pare me eleminim ku munden ne rezultatin 1-0 Portugaline me Golin e David Villa. Me pas ne raundin e dyte me eleminim dirket mposhen me po te njejtin rezultat 1-0 Paraguajin, me nje tjeter Gol te David Villa. Ne Gjysme-Finale ata mposhten Gjermanine me rezultatin 1-0 me Golin e Carles Puyol duke shkuar ne finale.

Ne finale u deshen 120 minuta qe finalja te fitohej nga Spanja me rezultatin 1-0 kunder Hollandes me Golin e Andrés Iniesta ne minuten e 117 pas assistit te Cesc Fàbregas duke i dhene Spanjes Boterorin e pare ne histori. Spanja morri 5 kartona te verdh, kurse Hollanda morri 9 kartona te verdh dhe 1 karton te kuq. Kjo ishte hera e pare ne nje ndeshje Finale Boterori qe merrej kaq shume kartona. Spanja fitoi Boterorin duke shenuar 8 Gola dhe duke pesuar vetem 2 nje rekord qe skuadra qe fiton Boterorin te pesoj vetem 2 Gola. Spanja u be skuadra e pare qe nuk pesoi Gol ne 4 Ndeshjet e fundit te Boterorit. David Villa ishte Golashenuesi me i mire i Spanjes me 5 Gola, kurse Iker Casillas u shpall portieri me i mire pasi pesoi vetem 2 Gola. Spanja mori cmimin FIFA Fair Play Trophy si skuadra me Fair Play. Ne formacionin me te mire te Turnamentit kishte 6 lojtar Spanjoll nga 11 te formacionit kurse trajneri Vicente del Bosque u shpall trajneri me i mire i Turnamentit.

UEFA Euro 2012[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtaret Spanjoll pas fitimit te Trofeut.
Lojtaret e Spanjes duke festuar trofeun.
Formacioni i Finales.

Perpara se te fillonte UEFA Euro 2012 Spanja e mbylli fazen kualifikuese me 100% te pikeve te mundeshme. Ajo ne fazen kualifikuese kishte: Republiken Ceke, Skocine, Lituanine dhe Likteshtejnin. Spanja i mundi te gjithe keto Kombetare dhe asnjera nuk i mori qoft edhe nje barazim.

Ne fazen e Grupeve te UEFA Euro 2012 Spanja u vendos ne Grupin C sebashku me Italine, Irlanden dhe Kroacia.

Ne ndeshjen e pare te Grupit Spanja u ndesh me Italine ku barazoi 1-1. Ne fillim Italia kaloi ne avantazh me Golin e Antonio Di Natale qe shenoi ne minuten e 61 dhe kishte hyre si zevendesim. 5 minuta me vone Spanja barazoi me Cesc Fàbregas pas Assistit te David Silva.

Ne ndeshjen e dyte te Grupit Spanja u ndesh me Irlanden ku fitoi me rezultatin 4-0. Golat nga Spanja u shenuan nga Fernando Torres ne minutat 4 dhe 70, David Silva qe shenoi ne minuten e 49 dhe Cesc Fàbregas qe shenoi ne minten e 83.

Ne ndeshjen e trete dhe te fundit te Grupit Spanja u ndesh me Kroacine ku fitoi me rezultatin 1-0 me Golin e Jesús Navas qe kishte hyre si zevendesim dhe shenoi ne minuten e 88 me porten e boshatisur pas Assistit te Andrés Iniesta.

Spanja u kualifikua me 7 pike ne vendin e pare duke lene ne vendin e dyte Italine me 5 pike, Kroacine me 4 pike dhe Irlanden me asnje pike.

Ne Cerek-Finale Spanja u ndesh me Francen ku fitoi me rezultatin 2-0. Ndeshja u be me 23 Qershor dhe Spanja fitoi fale 2 Golave te Xabi Alonso. Golin e pare e shenoi pas krosimit te Jordi Alba dhe beri nje gjuajtje te fort me koke, kurse Golin e dyte e shenoi pas penalltise te fituar nga Pedro.

Ne Gjysme-Finale Spanja u ndesh me Portugaline e Cristiano Ronaldo. Ndeshja e rregullt dhe shtesa perfunduan ne barazim 0-0, dhe u deshen penalltite per te vendosur fituesin. Spanja fitoi 4-2 me penallti. Per Spanjen gaboi ne penalltine e pare Xabi Alonso, por ne penalltine e pare gaboi edhe lojtari i Portugalise João Moutinho. Ne penalltine e dyte, per Spanjen shenoi Andrés Iniesta, nderkoh qe u tregua edhe Pepe. Me pas ne penalltite e treta shenoi Gerard Piqué per Spanjen dhe Nani per Portugaline. Ne penalltite e katerta Sergio Ramos shenoi nje penallti fantastike me nje parabel kurse mbrojtesi Portugez Bruno Alves gaboi duke gjuajtur traversen. Me pas ne penalltine e fundit e gjuajti Cesc Fàbregas duke shenuar dhe duke derguar Spanjen ne finale.


Kapiteni Iker Casillas, me Trofeun e Europianit.


Ne finalen e madhe te Kievit Spanja u ndesh me rivalet e Grupit, Italine. Spanja fitoi bindshem ndeshjen me rezultatin 4-0. Golat u shenuan nga David Silva ne minuten e 14, Jordi Alba ne minuten e 41, Fernando Torres ne minuten 84 dhe Juan Mata ne minuten e 88.

Lojtari me i mire i Europianit u shpall Andrés Iniesta, kurse ne formacionin e Europianit ishin plot 10 lojtar Spanjoll. Golashenuesi me i mire i Europianit dhe i Spanjes u shpall Fernando Torres me 3 Gola dhe 2 Assis. Fernando Torres fitoi Golden Boot. 2 Gola per Spanjen shenuan: Xabi Alonso, David Silva dhe Cesc Fàbregas kurse 1 Gol shenuan: Jordi Alba, Jesus Navas dhe Juan Mata. Nga kjo fitore Spanja mori 23 Milion Euro shperblim.

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtaret Atual[redakto | redakto tekstin burimor]

23 Lojtaret e thirrur nga Kombëtarja Spanjolle për të luajtur në Kupen e Konfederatave Golat dhe Ndeshjet jane reduktuar me 26 Mars 2013.

No. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Iker Casillas Kapiten 20 Maj 1981 (33 vjeçar) 143 0 Flag of Spain.svg Real Madrid
12 GK Víctor Valdés 14 Janar 1982 (32 vjeçar) 13 0 Flag of Spain.svg Barcelona
23 GK Pepe Reina 31 Gusht 1982 (32 vjeçar) 26 0 Flag of England.svg Liverpool
2 DF Raúl Albiol 4 Shtator 1985 (29 vjeçar) 38 0 Flag of Spain.svg Real Madrid
3 DF Gerard Piqué 2 Shkurt 1987 (27 vjeçar) 51 4 Flag of Spain.svg Barcelona
5 DF César Azpilicueta 28 Gusht 1989 (25 vjeçar) 1 0 Flag of England.svg Chelsea
15 DF Sergio Ramos 30 Mars 1986 (28 vjeçar) 101 9 Flag of Spain.svg Real Madrid
17 DF Álvaro Arbeloa 17 Janar 1983 (31 vjeçar) 47 0 Flag of Spain.svg Real Madrid
18 DF Jordi Alba 21 Mars 1989 (25 vjeçar) 17 2 Flag of Spain.svg Barcelona
19 DF Nacho Monreal 26 Shkurt 1986 (28 vjeçar) 11 0 Flag of England.svg Arsenal
4 MF Javi Martínez 2 Shtator 1988 (26 vjeçar) 9 0 Flag of Germany.svg Bayern Munich
6 MF Andrés Iniesta 11 Maj 1984 (30 vjeçar) 80 11 Flag of Spain.svg Barcelona
8 MF Xavi Hernández 25 Janar 1980 (34 vjeçar) 120 12 Flag of Spain.svg Barcelona
10 MF Cesc Fàbregas 4 Maj 1987 (27 vjeçar) 78 12 Flag of Spain.svg Barcelona
13 MF Juan Mata 28 Prill 1988 (26 vjeçar) 23 6 Flag of England.svg Chelsea
16 MF Sergio Busquets 16 Korrik 1988 (26 vjeçar) 54 0 Flag of Spain.svg Barcelona
20 MF Santi Cazorla 13 Dhjetor 1984 (29 vjeçar) 52 8 Flag of England.svg Arsenal
21 MF David Silva 8 Janar 1986 (28 vjeçar) 70 18 Flag of England.svg Manchester City
22 MF Jesús Navas 21 Nëntor 1985 (28 vjeçar) 23 2 Flag of England.svg Manchester City
7 FW David Villa 3 Dhjetor 1981 (32 vjeçar) 88 53 Flag of Spain.svg Barcelona
9 FW Fernando Torres 20 Mars 1984 (30 vjeçar) 101 31 Flag of England.svg Chelsea
11 FW Pedro Rodríguez 28 Korrik 1987 (27 vjeçar) 26 12 Flag of Spain.svg Barcelona
14 FW Roberto Soldado 27 Maj 1985 (29 vjeçar) 7 4 Flag of Spain.svg Valencia


Trofete[redakto | redakto tekstin burimor]

Spanja, 2013
Kjo eshte lista e trofeve te fituar nga Spanja

Fifa World Cup

  • Fitues (1): 2010
  • Vendi i katert (1): 1950

UEFA Euro

Kupa e Konfederatave

  • Vendi i trete (1): 2009

Lojerat Olimpike te Futbollit

Rekorde[redakto | redakto tekstin burimor]

Rekordet Boterore[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri i ndeshjeve pa u mundur
35 (2007-2009) sebashku me Brazilin (1993-1996)
Numri i fitoreve te nje trajneri qe nga debutimi
13 - Vicente del Bosque
Numri me i madhe i pikeve ne nje faze kualifikuese per Boteror
30/30 pike 100%

Rekordet e Kombetares[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtari me me shume Ndeshje
143 - Iker Casillas
Lojtari me me shume Gola
53 - David Villa
Lojtari me me shume Gola ne nje sezon
13 - David Villa
Ndeshjet e njepasnjeshme qe kan perfunduar me Gol
6 - David Villa
Golashenuesi me i mire ne Boteror
8 - David Villa
Golashenuesi me i mire ne nje Boteror
5 - David Villa (Boterori 2010)
Golashenuesi me i mire ne Europian
5 - Fernando Torres
Golashenuesi me i mire ne nje Europian
4 - David Villa (UEFA Euro 2008)

Golashenuesit[redakto | redakto tekstin burimor]

David Villa eshte Golashenuesi me i mire ne historine e Spanjes me 53 Gola.

Statistikat jane reduktuar me 5 Qershor:

# Lojtari Karriera Gola Ndeshje Mesatarja
1 David Villa 2005– 53 0 88 0.602
2 Raúl González 1996–2006 44 0 102 0.431
3 Fernando Torres 2003– 31 0 101 0.307
4 Fernando Hierro 1989–2002 29 0 89 0.326
5 Fernando Morientes 1998–2007 27 0 47 0.574
6 Emilio Butragueño 1984–1992 26 0 69 0.377
7 Alfredo Di Stéfano 1957–1961 23 0 31 0.742
8 Julio Salinas 1986–1996 22 0 56 0.411
9 Míchel 1985–1992 21 0 66 0.318
10 Telmo Zarra 1945–1951 20 0 20 1.000

Lojtaret me më shumë ndeshje[redakto | redakto tekstin burimor]

Iker Casillas eshte lojtari me me shume ndeshje me Kombetaren e Spanjes me 143.

Statistikat jane reduktuar me 5 Qershor:

# Emri Karriera Ndeshje Gola
1 Iker Casillas 2000– 143 0
2 Andoni Zubizarreta 1985–1998 126 0
3 Xavi Hernández 2000– 120 12
4 Xabi Alonso 2003– 107 15
5 Raúl González 1996–2006 102 44
6 Fernando Torres 2003– 101 31
7 Sergio Ramos 2005– 101 9
8 Carles Puyol 2000– 100 3
9 Fernando Hierro 1989–2002 89 29
10 David Villa 2005– 88 53