Andrés Iniesta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Andrés Iniesta
Andrés Iniesta Euro 2012 vs France 01.jpg
Iniesta duke luajtur në Euro 2012 kundër Francës.
Personal information
Emri i plotë Andrés Iniesta Luján
Data e lindjes 11 Maj 1984 (29 vjeçar)
Vendi i lindjes Fuentealbilla, Albacete, Spanja
Gjatësia 1,70 m (5 ft 7 in)
Pozita ne fushë Mesfushori
Informacionet për klubin
Klubi aktual Barcelona
Numri 8
Kariera në rini
1994–1996 Albacete
1996–2001 Barcelona
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2001–2003 Barcelona B 54 (5)
2002– Barcelona 303 (30)
Ekipi kombëtar
2000 Spanja U15 2 (0)
2000–2001 Spanja U16 7 (1)
2001 Spanja U17 4 (0)
2001–2002 Spanja U19 7 (1)
2003 Spanja U20 7 (3)
2003–2006 Spanja U21 18 (6)
2006– Spanja 87 (10)
2004 Katalonia 1 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Andrés Iniesta Luján (11 Maj 1984) është një futbollistë spanjollë që luan në La Liga me Barcelonën dhe me Kombëtaren Spanjolle.

Iniesta ka ardhur nga "La Masia", akademia e Barcelonës - pas migirimit nga vendlindja. Ai bëri debutimin e tij me skuadrë e parë në vitin 2002, në moshën 18 vjeçare. Ai filloi të luante rregullisht me skuadrën e parë në sezonin 2004-05, dhe që nga ai sezon, ai ka luajtur rregullisht çdo sezon. Ai ishte lojtar i rregullt i Barcelonës në sezonin 2008-09, sezon ku Barcelona fitoi gjashtë trofe.

Iniesta në Kupën e Konfederatave.

Iniesta ka luajtur me kombëtaren spanjolle të moshave U16, U19 dhe U21, përpara se të bënte debutimin zyrtarë në vitin 2006 me kombëtaren e parë. Ai u zgjodh për të luajtur me kombëtaren në Botërorin 2006, ai luajti vetëm 1 ndeshje, Spanja u eleminua në raundin e dytë. Ai ndihmoi skuadrën që të kualifikoheshe në Euro 2008, dhe luajti një rol të rëndësishëm në fitimin e trofeut, ai u zgjodh në formacionin më të mirë të turnamentit. Iniesta u zgjodh për të luajtur edhe në Botërorin 2010, ai shënoi Golin e fitores në finalen kundër Hollandës, ai gjithashtu shënoi edhe 1 Gol në fazën e grupeve kundër Kilit. Pas finales, ai u zgjodh si lojtari i ndeshjes dhe gjithashtu ishte pjestar i formacionit më të mirë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]