FC Barcelona B

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


FC Barcelona B
Emri i plotë Futbol Club Barcelona B
Nofka Barça B
Themeluar 1970
Arena Mini Estadi
Barcelona, Catalonia
Spain
(Kapaciteti: 15,276)
Presidenti Flag of Spain.svg Joan Laporta
Manager Flag of Spain.svg Josep Guardiola
Liga 3ª Group 5
2006-07 2ªB - Group 3 19th
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si mysafir

FC Barcelona B është klub Katalanas (Spanjoll). Ata janë rezerva e FC Barcelona. FC Barcelona B me ekipin e parë pra FC Barcelona nuk mund të jenë me një ligë. Po ashtu dhe në Copa del Rey ("Kupa e Mbretit") nuk mund të marrin pjesë. Ekipi B u themelua që nga viti 1970. Por që nga viti 1990 ekipi quhet FC Barcelona B. Më parë ai ishte quajtur CD Wspanya, CD Condal dhe Barcelona Atletic. Po ashtu dhe ishte ekipi FC Barcelona C, që u themelua në vitin 1967 për më të rinjet e Barcelonës. FC Barcelona B patën shumë sukses po ashtu dhe zbuluan talente.

FC Barcelona B kur luajnë në shtepi luajnë në Mini Estadi, dera tjetër e Camp Nou. Mini Estadi është një nga më të mirat si rezervë stadium në botë. Është hapur në vitin 1982 dhe ata u quajtën FC Barcelona Dragojt.

Shkolla e FC Barcelonës[redakto | redakto tekstin burimor]

FC Barcelona B ka zbuluar shumë talente të mëdha. Eshtë një numër i madh talente që kanë ardhur nga Barca B. Ktu janë disa nga talentet që kanë arritur shumë : Francisco Jose Carrasco, Ramon Maria Caldere, Guillermo Amor, Albert Ferrer, Josep Guardiola, Sergi, Thiago Motta, Victor Valdes, Carles Puyol, Xavi, Andres Iniesta, Lionel Messi, Giovani dos Santos, Bojan Krkic, etj, të gjithë këta kanë luajtur në FC Barcelona B dhe kanë arritur të ngjiten në FC Barcelona. Janë edhe disa të tjerë që nuk kanë arritur të ngjiten në klubin e parë po kanë shkuar neper klube të tjera të mëdha. Ata janë : Ivan de la Pena, David Sanchez, Luis Garcia, Pepe Reina, Mikel Arteta, Fran Merida,, Cesc Fabregas, Albert Luque, etj.

Skuadra aktuale 2008-09[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Spain.svg Pt Oier Olazábal
Flag of Spain.svg Pt Rubén Miño
Flag of Spain.svg Pt Jordi Masip
Flag of Spain.svg Mb Alberto Botía
Flag of Spain.svg Mb José Antonio Solano
Flag of Spain.svg Mb David Córcoles
Flag of Spain.svg Mb Víctor Espasandín
Flag of Spain.svg Mb Héctor Verdés
Flag of Spain.svg Mb Joni López
Flag of Spain.svg Mb Oriol Romeu
Flag of Spain.svg Mf Xavi Torres
Flag of Spain.svg Mf Abraham González
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Spain.svg Mf Sergi Busquets
Flag of Spain.svg Mf José Manuel Rueda
Flag of Spain.svg Mf Antonio Longás
Flag of Spain.svg Mf Andreu Fontàs
Flag of Spain.svg Mf Thiago Alcántara
Flag of Spain.svg Sm Rubén Rayo
Flag of Israel.svg Sm Gai Assulin
Flag of Spain.svg Sm Nolito
Flag of Spain.svg Sm Víctor Vázquez
Flag of Venezuela.svg Sm Jeffrén Suárez
Flag of Serbia.svg Sm Goran Maric

I ardhur[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Spain.svg Mb Solano (nga Écija Balompié)
Flag of Spain.svg Mb Rayo (nga Villajoyosa CF)
Flag of Spain.svg Mf Longás (nga Real Zaragoza)
Flag of Spain.svg Sm Nolito (nga Écija Balompié)
Flag of Spain.svg Mb Héctor Verdés (nga Xerez CD)
Flag of Spain.svg Mb Joni López (nga Sporting de Gijón)
Flag of Serbia.svg Sm Maric (nga Celta de Vigo)

Larguar[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Spain.svg Pt Pau Torres (to Terrassa FC)
Flag of Spain.svg Mb Chico (to UD Almería)
Flag of Spain.svg Mf Dimas Delgado (to CD Numancia)
Flag of Spain.svg Mb Fali (to Terrassa FC)
Flag of Spain.svg Mb Marc Valiente (to Sevilla Atlético)
Flag of Spain.svg Sm Iago Falqué (to Juventus)

Trofet e fituara[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Liga e dyte Kampion (Segunda Division) – 1955-56.
  • Liga e dyte B Kampion – 1981-82, 1990-91, 1997-98, 2001-02.
  • Liga e trete Kampion – 1973-74.

Trajneret[redakto | redakto tekstin burimor]

Po ashtu dhe FC Barcelona B ka pasur trajner Junade Ramos, Carles Rexach dhe Jose Mourinho që kanë arritur tashme shumë.

FC Barcelona B ka një trajner të mirë që është në vendin e dytë të ligës së kater, dhe sic duket do të ngjitet më lartë pra në ligën e trete, ai është Josep Guardiola.