Sergio Busquets

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sergio Busquets
S. Busquets (2009-05).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Sergio Busquets Burgos
Data e lindjes 16 Korrik 1988 (26 vjeçar)
Vendi i lindjes Sabadell, Spain
Gjatësia 1.89 cm
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual FC Barcelona
Numri 28
Karriera në rini r
CD Badía
Barberà Andalucía
1999–2003 Lleida
2003–2005 Unió Jabac
2005–2007 Barcelona
Karriera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2006 Barcelona C 1 (0)
2007–2008 Barcelona B 32 (1)
2008– Barcelona 147 (4)
Kombëtarja
2008–2009 Spanja U21 3 (1)
2009– Spanja 54 (0)
2008– Katalonia 5 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Sergio (Sergi) Busquets ka lindur më 16 Korrik të vitit 1988 në Sabadell, Katalonia. Është një futbollist i cili luan për klubin Katalanas FC Barcelona.

Sergio është i biri i Carles Busquets, i cili në vitet 1988-1990 ka luajtur për Barcelonën.

Në sezonin 2003/2004 kaloi tek FC Barcelona Juvenil A. Në sezonin 2006/2007 i cili ishte ende duke luajtur për Juvenil A, i luajti 26 ndeshje dhe shënoi shtatë gola.

Për sezonin 2007/2008, ai u ngjit më lartë, për ekipin e FC Barcelona B, ku Guardiola ishte trajner. Ai ndihmoi ekipin e tij të ngjitej në Segunda División B, duke luajtur 23 ndeshje dhe dy gola të shënuar nga ai.

Sezonin tjetër ai i luajti vetëm dy ndeshje për FC Barcelona Atlètic, sepse ishte në angazhime për ekipin e parë, të cilin e drejton Josep Guardiola. Ai debutoi për herë të parë për FC Barcelona kundër Racing de Santander, më 13 Shtator, të vitit 2008. Busquets tashme është edhe në formacionin e parë, që e lë në pankine Yaya Toure.

Busquets gjithashtu mundet të luaj edhe si mesfushor ofensiv, por ai preferon si mesfushor defensivë.