Pedro Rodríguez Ledesma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pedro
Pedro rodriguez.JPG
Të dhënat personale
Emri i plotë Pedro Rodríguez Ledesma [1]
Data e lindjes 28 Korrik 1987 (27 vjeçar)
Vendi i lindjes Santa Cruz de Tenerife, Spanjë
Gjatësia 1,69 m (5 ft 6+12 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Barcelona
Numri 17
Kariera në rini
2003–2004 San Isidro
2004–2005 Barcelona
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2005–2007 Barcelona C 70 (10)
2007–2009 Barcelona B 55 (17)
2008– Barcelona 145 (44)
Ekipi kombëtar
2008 Spanja U–21 2 (0)
2010– Spanja 37 (13)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Pedro Eliezer Rodríguez Ledesma (lindur më 28 Korrik 1987) është një futbollistë spanjoll i cili luan aktualisht me BarcelonënLa Liga dhe me Kombëtaren Spanjolle si sulmues ose anësorë.

Ai zakonisht luan me topin me këmbën e majtë por këmba e tij e preferuar është e djathta. Ai mund të luaj në të dy anët e fushës, ai është e shkëlqyer në gjetjen e pozicionit e duhur dhe ka një gjuajtje të fortë nga distanca.

Gjatë sezonit 2009–10 në klubin e tij FC Barcelona, ai u bë lojtari i parë që shënon Gol në gjashtë kompedicione zyrtare në 1 sezon (më pas u bashkua edhe Lionel Messi) [2].

Pedro ka përfaqsuar SpanjënKupën e Botës 2010 dhe UEFA Euro 2012, duke ndihmuar kombëtaren që ti fitoj të dy kompedicionet.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Vitet e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Lindur në Santa Cruz de Tenerife, Tenerife, Canary Islands, Pedro u bashkua me Barcelonën që në moshën 17 vjeçare, duke arritur nga klubi lokal i tij CD San Isidro [3].

Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]

Pedro ishte një lojtar kyç në skuadrën e rezervave duke shënuar 7 Gola në 37 ndeshje. Më 12 Janar 2008, ai bëri debutimin e tij me skuadrën e parë, ai luajti 1 minutë në fitoren 4–0 në Camp Nou kundër Real Murcia.

Pedro ishte pjestar i skuadrës së parë në ndeshjet miqësore para fillimit të sezonit 2008–09, ai shfaqi aftësi të mira duke shënuar Gol kundër Hibernian dhe New York Red Bulls respektivisht [4] [5]. Më 13 Gusht, Pedro nisi ndeshjen e parë si startues (më vonë u zëvëndësua nga Yaya Touré) në fitoren 4–0 kundër klubit polak Wisła Kraków për raundin e tretë kualifikues të UEFA Champions League [6]. Ndeshja e tij e parë në fazën e grupeve erdhi më 16 Shtator në fitoren 3–1 kundër Sporting Clube de Portugal, ai zëvëndësoi Thierry Henry gjatë ndeshjes [7].

sezonin 2008–09 ku Barcelona fitoi Tripletën, Pedro arriti të luaj 14 ndeshje duke arritur të luaj edhe në La Liga në barazimin 1–1 në shtëpi kundër Getafes, në fitoren 4–0 kundër Valenciës, në fitoren 0–1 kundër Real Valladolid dhe në humbjen 1–0 kundër Osasunës [8] [9] [10] [11], duke arritur të koleksionjë 365 minuta. Në Copa del Rey, Pedro luajti kundër Benidorm CF [12] dhe Atlético Madrid, të dy ndeshjet në vend të Lionel Messi; [13]finalen e Champions Leagues, ai luajti në minutën e fundit në vend të Andrés Iniestës.

sezonin 2009–10, trajneri Pep Guardiola konfirmoi se Pedro do të ishte lojtar i skuadrës së parë, dhe ai e shpërbleu duke shënuar në gjashtë kompedicione zyrtare në 1 vit të vetëm [14]. Më 16 Gusht, pasi dhuroi Assistin e Golit të parë të Xavit, Pedro shënoi Golin e parë me fanellën e Barcelonës në fitoren 1–2 në finalen e parë të Superkupës Spanjolle kundër Athletic Bilbao në stadiumin San Mamés [15].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ FIFA World Cup South Africa 2010: List of players (PDF). FIFA (4 Qershor 2010). Vizituar në 13 Shtator 2013.
 2. ^ Barcelona's Pedro scores in 6th competition. USA Today (16 Dhjetor 2009). Vizituar në 8 Mars 2011.
 3. ^ Pedro Rodríguez Ledesma. FC Barcelona (27 Shkurt 2010). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 4. ^ First test overcome in style (0–6). FC Barcelona (24 Qershor 2008). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 5. ^ Another high score before the preliminary (2–6). FC Barcelona (7 Gusht 2008). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 6. ^ A step towards the group stage (4–0). FC Barcelona (13 Gusht 2008). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 7. ^ Good football brings fair result (3–1). FC Barcelona (16 Shtator 2008). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 8. ^ Persistence brings a point (1–1). FC Barcelona (23 Nëntor 2008). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 9. ^ Henry majestic in Barça goal-fest (4–0). FC Barcelona (12 Prill 2009). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 10. ^ Eto’o goal secures three crucial points (0–1). FC Barcelona (4 Maj 2009). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 11. ^ Celebration in defeat (0–1). FC Barcelona (23 Maj 2009). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 12. ^ Pitfall avoided (1–0). FC Barcelona (12 Nëntor 2008). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 13. ^ Messi the King (1–3). FC Barcelona (6 Janar 2009). Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 14. ^ Six of the best for Pedro. FC Barcelona (16 Dhjetor 2009). Vizituar në 16 Mars 2010.
 15. ^ Athletic Bilbao vs Barcelona. Goal.com (16 Gusht 2009). Vizituar në 27 Shkurt 2010.