A.S. Roma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

AS Roma (Associazione Sportiva Roma) ose thjesht Roma është një klub futbolli i kryeqytetit të Italisë. Një nga ekipet kryesore të kampionatit italian të futbollit që u themelua më 22 korrik 1927 nga Italo Foschi dhe militon ne Serie A. Rivalja e saj historike është skuadra tjetër e kryeqytetit Lacio, derbit midis tyre janë shumë të tensionuara dhe spektakolare. Të dyja skuadrat i japin një rëndësi shumë të madhe përballjeve me njëra-tjetrën sepse humbja do të sillte përqeshjet e rivalve për një vit të tërë. Kapiten i saj është Francesco Totti.