A.S. Roma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Roma
Emri i plotë Associazione Sportiva Roma SpA
Nofka i Giallorossi (The Yellow-Reds)
La Maggica (The Magic One)
i Lupi (The Wolves)
Themeluar 22 July 1927
(by Italo Foschi)
Arena Stadio Olimpico
Rome, Italy
(Kapaciteti: 72,698)
President Flag of Italy.svg James Pallotta
Menaxheri Flag of France.svg Rudi Garcia
Liga Serie A
2012–2013 Vendi 6
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si mysafir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat e treta
Sezoni aktual

AS Roma (Associazione Sportiva Roma) ose thjesht Roma është një klub futbolli i kryeqytetit të Italisë. Një nga ekipet kryesore të kampionatit italian të futbollit që u themelua më 22 korrik 1927 nga Italo Foschi dhe militon ne Serie A. Rivalja e saj historike është skuadra tjetër e kryeqytetit Lacio, derbit midis tyre janë shumë të tensionuara dhe spektakolare. Të dyja skuadrat i japin një rëndësi shumë të madhe përballjeve me njëra-tjetrën sepse humbja do të sillte përqeshjet e rivalve për një vit të tërë. Kapiten i saj është Francesco Totti.