Kombëtarja italiane e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Italia
Shkurtesa ITA
Federata F.I.G.C
Konfederata UEFA
Trajneri Cesare Prandelli
Kapiteni aktual Gianluigi Buffon
Golashënuesi Luigi Riva(36)
FIFA (kodi) ITA
FIFA (rangu) 5
Pozita më e lartë 16 (2007)
Pozita më e ulët 12 (1998)
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
brenda
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Fitorja me thellë

Flag of Italy.svg Italia 7-1 USA
Humbja më e thellë

Flag of Italy.svg Italia 1-7 Flag of Hungary.svg Hungaria

Pak Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipi Kombëtar i Futbollit përfaqëson Italinë në konkurrencë të futbollit ndërkombëtar dhe është kontrolluar nga "Federazione Italiana Calcio Giuoco" (FIGC). Ata janë Kampjonet e botes aktualisht, duke fituar 2006 FIFA World Cup. Italia është ekipi i dytë më i suksesshëm kombëtar në historinë e Kupës së Botës duke fituar katër tituj (1934, 1938, 1982, 2006), vetëm një më pak se Brazili. Për këtë skuadër mund të shtoni një kampionat evropian (1968), një turne olimpik të futbollit (1936) dhe dy Kupa te Evropës Qendrore.

Ngjyra tradicionale e ekipit kombëtar (si dhe të gjitha ekipet italiane dhe atletë të) është blu blu (Azzurro, në italisht), për shkak të "Savoia Azzurro" (Savojës Blue), ngjyra e lidhur tradicionalisht me dinasti mbretërore e cila u unifikua me Italinë në 1861, dhe mirëmbahen në standardin zyrtar të Presidentit të Republikës Italiane.

Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Origjina dhe 2 kupat e para Botërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndeshja e parë të ekipit u zhvillua në Milano më 15 Maj 1910, Italia mundi Francën me rezultatin 6-2. Disa trazira mbajten lojtarët e Pro Vercelli, ekipit më te mirë te ligës, jashtë loje. Në fund të ndeshjes, lojtarët e pranuar si një çmim disa paketa cigare të hedhur nga 4000 spektatorë. Ekipi italian (2-3-5) : De Simoni, Varisco, Cali, Trerè, Fossati, Capello ; Debernardi, Rizzi, Cevenini I, Lana, Boiocchi. Kapiteni i parë i ekipit ishte Francesco Cali.

Suksesi i parë në një turne zyrtar erdhi me medaljen e bronxit në Lojërat Olimpike të 1928, të mbajtur në Amsterdam. Pas humbjes së gjysmë-finale kundër Uruguaj, një fitore 11-3 ndaj Egjiptit i siguroj vendin e fundit në konkurs.

Pas mospranimit për të marrë pjesë në Kupën e parë Botërore (1930, në Uruguai) ekipi kombëtar italian fitoi dy botëroret e njëpasnjëshme në 1934 dhe 1938, nën udhëheqjen e trajnerit Vittorio Pozzo dhe në sajë të gjeniut Giuseppe Meazza, një nga lojtarët më të mirë italiane ndonjëherë. yje të tjera të asaj kohe përfshirë Luis Monti, Giovanni Ferrari, Silvio Piola dhe Virginio Rosetta Në Kupën e Botës 1934, Azzurri priti dhe mundi 2-1 Çekosllovakine në Romë, me gola nga Raimundo Orsi dhe Angelo Schiavio.

Pas Luftës se Dyte Botërore (1946-1966)[redakto | redakto tekstin burimor]

Humbja tragjike në 1949 e lojtareve e Torinos (fituesit e titullit të mëparshëm te Seria A), në fatkeqësi ajrore Superga me humbjen e dhjetë nga njëmbëdhjetë përbënin formacionin fillestar për ekipin kombëtar. Një vit më pas, Italia nuk ka avancuar më tej se në raundin e parë të Kupës së Botës 1950, pjesërisht për shkak të lodhjes fizike.

Në finalet e Kupës së Botës të 1954 dhe 1962 që pasuan, Italia përsëri nuk arritën të përparimit të kaluar raundin e parë, dhe as që të kualifikohen për Kupën Botërore 1958. Gjatë fillimit të viteve 1960, në futbollin italian AC Milan dhe Internazionale kishin dominuar skenën ndërkombëtare, Kombëtarja nuk ishte në gjendje që të shkojë me këto rezultate. Italia nuk ka marrë pjesë në edicionin e parë të Kampionatit Evropian në 1960 (i njohur atëherë si Kupa e Kombeve Evropiane), dhe u rrëzuan nga BRSS në raundin e 16 raundi (i dytë) e Kampionatit Europian 1964.

Pjesëmarrja e tyre në Kupën Botërore 1966 do te kujtohet gjithmonë për humbjen 0-1 të tyre në duart e Koresë së Veriut. Pavarësisht se pretendemt, Azzurret, të cilet ne 1966 kishin ne skuader Rivera dhe Bulgarelli, u eliminuan në raundin e parë nga Koreans gjysmë-profesional të Veriut dhe dënoi ashpër pas kthimit në shtëpi të tyre, ndërsa golashënuesi Koresë së Veriut Pak Doo-ik u quajt si David i cili vrau Goliath.

Kampione Evrope dhe Nënkampion te "World Cup"[redakto | redakto tekstin burimor]

Në 1968, Azzurret fituan konkursin e parë të tyre të madh që nga Kupa e Botës 1938, duke mposhtur Jugosllavinë në Romë për titullin e Kampionatin Evropian. Ndeshje mban dallimin e të qënit i vetmi turne i madh i futbollit përfundimtar e cila u riluajt. Pas kohës shtesë që përfundoi në një barazim 1-1, dhe meqe nuk pati penallti,ndeshja do te luhej disa dite me pas. Italia fitoi sërish 2-0 (me gola nga Riva dhe Anastasi) duke marrë trofeun.

Në 1970, ekipi italian ka qenë një nga ekipet favorite për titullin. Shfrytëzuar shfaqjet e lojtareve kampion evropian si Giacinto Facchetti, Rivera dhe Riva dhe me një të ri-qendër përpara Roberto Boninsegna, Azzurri ishin në gjendje të u kthye në një filxhan botë ndeshjen finale pas 32 vitesh rrënim. Ata arritën këtë rezultat pas një ndeshje të famshme në historinë e futbollit : Itali vs Gjermani 4-3 Perëndimi, i cili është i njohur si "Loja e shekullit". Edhe pse ata u mundën nga Brazili i mahnitshme, ekipi i 1970-së është ende e njohur si një nga ekipet më të mira italiane kombëtare. "Brezi meksikan" përfundoi ciklin e saj të sukseseve ndërkombëtare në kupën botërore 1974, duke u eliminuar nga ekipi polak i Lato's.

Fituesit e Kupës se Trete Botërore (1978-1982)[redakto | redakto tekstin burimor]

1978 FIFA World Cup, mbajtur në Argjentinë, një brez i ri i lojtarëve italian, më të famshme të Paolo Rossi, që vijnë në skenën ndërkombëtare. Italia luajti shumë mirë në raundin e parë, duke qenë ekipi i vetëm në turne të mundë të kampionëve të mundshme dhe të presë ekipin e Argjentinës. Loja ne raundin e dytë kundër Gjermanisë Perëndimore, Austrisë dhe Holandës çoi Italinë në vendin e tretë ne finale, ku u mund nga Brazili 2-1. Ashtu si në ndeshjen kundër Holandës, portieri italian Dino Zoff ishte mundur nga një goditje distancave të gjata dhe u fajesua kështu si fajtori kryesor për humbjen. Itali pastaj priti 1980 UEFA kampionatin evropian të futbollit, në edicionin e parë që do të zhvillohet në mes të tetë ekipet në vend të katër, dhe me ekipin e të presë automatikisht e kualifikuar për në finale. Italia u rrah nga Çekosllovakia në ndeshjen vendin e tretë në dënime.

Pas një skandal në Serie A, ku disa lojtarë të ekipit Kombëtar të tillë si Paolo Rossi u ndoqen penalisht dhe u pezulluan për manipulimin e ndeshjeve dhe të paligjshme bast, Azzurri arriti në skepticizmin e 1982 në mes të FIFA Kupa Botërore e përgjithshme dhe parehati. Itali kualifikuar për në raundin e dytë pas tre uninspiring barazime kundër Poloni, Peru dhe Kamerunin. Duke kritikuar me zë të lartë, ekipi italian vendosi në një shtyp-bie të fikët nga atëherë e tutje, me vetëm Bearzot Enzo trajner dhe kapiten Dino Zoff caktuar të flasë për shtypin.

Forca e Italisë në fund u tregua në grupin e raundit të dytë, një grup i vërtetë i vdekjes me Argjentinën dhe Brazilin - kampionëve mbrojtjen dhe ekipi i favorizuar për ta heq nga froni. Në lojë, Itali triumfuar 2-1 ndaj anën Diego Maradona, pas një betejë me karakter të keq, në të cilën mbrojtësve të Italisë dhe Abidjan provuar zotërim të tyre në anën rougher e lojës. Qëllimet e Italisë, të dyja të shkëlqyera të majtë patundur grevat, u shënua nga Marco Tardelli dhe Antonio Cabrini. Pas Brazili mundi 3-1 Argjentinën, Itali e nevojshme për të fituar në mënyrë që të përparojnë në gjysmëfinale. Dy herë shkuan Italia është në krye me Paolo Rossi qëllimet, dhe dy herë në Brazil u kthyen. Kur Paulo Roberto Falcão shënoi për ta bërë atë 2-2 Brazil do të ishte të kalojë në ndryshim qëllim, por në minutën e 74 Rossi poked golin e fitores në shtëpi në një zonë të mbushur me njerëz dënim për të dërguar në Itali për gjysmëfinalet pasi njëri nga të gjitha me kohë më të madh Lojra në historinë e Kupës Botërore [8]. Në vazhdën e përmbushjes së shkëlqyer të tij të dytë, Italia me lehtësi vendoset në Poloni e parë gjysmë-finale me një tjetër dy gola nga Rossi.

Në ndeshjen finale, Italia u takua tradicionale të tyre kundërshtarin e Gjermanisë Perëndimore, i cili kishte në sajë të avancuara për një fitore gjuajtje penalltish kundër Francës. Gjysmën e parë përfundoi pa gola, pas Cabrini humbur një dënim i dha për një faull Hans-Peter Briegel mbi Bruno Conti. Në gjysmën e dytë Rossi Paolo sërish shënoi golin e parë, dhe ndërsa gjermanët ishin të shtyjnë përpara, në kërkim të një barazim, Tardelli dhe zëvendësim Alessandro Altobelli finalizuar dy counterattacks përsosur contropiede për ta bërë atë 3-0. Paul Breitner shkatërroi shtëpinë qëllimi i Gjermanisë Perëndimore ngushëllim shtatë minuta nga fundi, duke e bërë atë njeriun e dytë pas Pelé për të shënuar në dy finale të ndryshme e Kupës së Botes.

Tardelli pas golit e tij në finale është ende kujtohet si simbol i triumfit të 1982 e Italisë në Kupën e Botës. Paolo Rossi fitoi Këpucën e Artë me gjashtë gola, dhe 40-vjeçar, kapiten portierin Dino Zoff u bë lojtari më i vjetër, kurrë për të fituar Kupën e Botës.

Fitues se Kupës se Botes dhe Vendi i Dyte ne Kampionatin Evropian[redakto | redakto tekstin burimor]

24 vjet pas triumfit të 1982, Azzurri u zbukuruan dukshëm në skenën botërore, por nuk fitoi një tjetër turne. Italia nuk arriti të kualifikohet për në Kampionatin Evropian 1984 dhe u rrëzuan në raundin e 16 të Kupës së Botës 1986 nga Franca. 1988 arrijnë nga gjysmëfinalet e kampionatit evropian, ku ata u mundën 2-0 nga ana e BRSS. Ajo ishte në të njëjtin vit në të cilin ata humbën në Zambia në lojërat olimpike.Italia priti në Kupën e Botës për herë të dytë në 1990. Sulmi italian me tipare të talentuar përpara Salvatore Schillaci dhe një të ri Roberto Baggio. Pavarësisht preferuarat u [9] për të fituar dhe nuk pranuar një gol në pesë ndeshjet e tyre të parë, Itali humbi në gjysmëfinale me kampionen në Argjentinë, duke humbur 4-3 në dënimit fillon pas një barazim 1-1 pas kohës shtesë, lojë e parë Schillaci e gjysmë duke qenë të barazoi në gjysmën e dytë me kokë Claudio Caniggia për Argjentinë. Aldo Serena humbur goditje përfundimtare dënimin (me Roberto Donadoni ka edhe dënimin e tij e shpëtuam nga portierin Sergio Goycochea). Italia mundi Anglinë 2-1 në ndeshjen e vendin e tretë, me Schillaci duke shënuar golin e fitores për një dënim të bëhet golashënuesi kryesor turneu me 6 gola. Itali pastaj nuk arriti të kualifikohet për në Kampionatin Evropian 1992. Në Kupën e Botës 1994, Italia filloi shumë ngadalë, por nuk arriti ne finale. Ata humbi ndeshjen e hapjes kundër Irlandës 0-1, këtë që po e ndeshjes vetëm në Itali do të humbasë (pa llogaritur lojëra humbur pas penalltive) mbi hapësirë prej tri finalet e Kupës së Botës 1990-1998 dhe i vetmi nga katër lojëra ata kanë humbur në të rregullta kohë që nga viti 1988 ose në një euro, ose Kupa e Botës (humbur 2-1 në Republikën Çeke në raundin e parë të Euro 1996 është një e dytë, duke humbur 2-1 në Kroaci, në raundin e parë të 2002 kupa e botës është një e treta me humbjen 3-0 në Holandë në ndeshjen e 2008 euro tani e katërt). Pas një prej rëre të fitojë 1-0 kundër Norvegjisë dhe një barazim 1-1 me Meksika, Italinë të avancuar nga Grupi E bazuar në qëllimet e shënoi në mesin e katër ekipeve të lidhur me pikë. Në raundin e 16, Itali ishte poshtë në fund 0-1 kundër Nigerisë, por Roberto Baggio erdhi për të shpëtuar me një splended barazimin në minutën e 88 dhe një dënim në kohë shtesë për të rrok të fituar.[10] Baggio shënoi një tjetër gol kundër Spanjës në tremujorin e-finale për të nënshkruar një fitore 2-1 dhe dy të marra bukur qëllimet kundër Bullgarisë në gjysmë-finale për një tjetër të fituar 2-1.[11][12] Në finale, Italia dhe Brazili ka luajtur 120 minuta të futboll gola, duke marrë një ndeshje të gjuajtje penalltish. Italia humbi 3-2 pas një përplasje me armë pasuese Baggio, i cili kishte qenë duke luajtur me ndihmën e një injeksion dhimbje-vrarë dhe një paralizoj rëndë bandaged, humba goditje dënimi përfundimtar të ndeshjes, të shtënat mbi shtyllën.[13]

Italia nuk ka përparim përtej grupit në fazën finale të Euro 96. Gianfranco Zola dështuar për të kthyer një dënim vendimtare kundër Gjermanisë, që në fund fitoi turneun. Pastaj, gjatë fushatës kualifikuese për FIFA Kampionati Botëror 1998, Azzurri mundi Angli në Wembley për herë të dytë me Zola shënoi golin e vetëm. Në garimin final, Itali gjetur veten në një shkëmbim zjarri kritike për Kupën Botërore e tretë me rradhë. Pala italiane, ku Del Piero dhe Baggio përtërirë staffetta diskutueshme (stafetë), në mes të Mazzola dhe Rivera nga 1970, të mbajtur përfundimtar Botërore e Kampionëve dhe të presë ekipin e Francës në një barazim 0-0 pas kohës shtesë në çerekfinale, por humbi 4-3 në shkëmbimin e zjarrit. Me dy gola shënoi në këtë turne, Roberto Baggio është ende i vetmi lojtar italian që kanë shënuar në tre edicione të ndryshme FIFA World Cup.

Alessandro Del Piero dhe Francesco Totti ne Euro 2000.

Në Euro 2000, përplasje me armë tjetër ishte kjo kohë në favor të Italisë, në gjysmëfinale kundër bashkë-pret Hollandë. Portieri italian Francesco Toldo shpëtoi një panallti gjatë ndeshjes dhe dy në goditje nga distanca, ndërsa lojtarët holandez humben një penallti dhe raste te tjera gjate ndeshjes. Ylli Francesco Totti shënoi penalltine e tij. Itali përfundoi kampionatin si vendi i dyte, pa fat duke humbur 2-1 finalen kundër Francës (me një golden goal në kohë shtesë). Pas disfatës, trajneri Dino Zoff dha dorëheqjen në shenjë proteste pasi u kritikuar nga Milano president dhe politikan Silvio Berluskoni.

Në Kupën e Botës 2002, Italia përsëri kishte një kohë të vështirë. Një fitore të rehatshme 2-0 kundër Ekuador me dy gola Kristian Vieri është shoqëruar me një humbje 2-1 në Kroaci. Një barazim 1-1 falë një goli te shënuar ndaj Meksikes nga Alessandro Del Piero qene te mjaftueshme për të përparuar në fazat e tjera. Megjithatë, ata u rrezuan nga vendi zhvillues i Kamjonatit boteror Korese se Jugut.

Tre humbje rresht në grupin fazën e Kampionatit Evropian 2004 nga Italia si "një skuadër rastësishëm jashtë", dhe ata nuk arritën të kualifikohen për në çerekfinale pasi perfunduan pas Danimarkës dhe Suedisë në bazë të numrit të golave të shënuar në ndeshje midis Ekipet e lidhura.

Goli i Antonio Cassanos perballe Bullgarise rezultoi i panevojshem sepse skuadra u skualifikua, duke i lene lojtaret me lote ne sy.

Kampion Bote 2006[redakto | redakto tekstin burimor]

Fushata e Italisë në Kupën Botërore 2006 të organizuar nga Gjermania ishte e shoqëruar nga [pesimizmi i hapur për shkak të polemikave të shkaktuara nga skandali 2006 Seria A. Këto parashikime negative ishin atëherë hedhur poshtë, si Azzurri fituan të katërt të tyre në Kupën e Botës.

Italia ka fituar ndeshjen e tyre të hapur kundër Gana 2-0, me objektivat nga Andrea Pirlo (40'), dhe Vincenzo Iaquinta zëvendësues (83'). Ekipi është gjykuar punën më të mirë ndër lojërat e hapjes nga Presidenti i FIFA-[Sepp Blater.

Ndeshjen e dytë ishte më pak bindës 1-1 barazim me SHBA, me kokë zhytje Alberto Gilardino i barazoi me një gol Cristian Zaccardo vet. Pas barazimin, mesfushorin Daniele De Rossi dhe Mastroeni Pablo SHBA-së dhe Eddie Papa u dërguan jashtë, duke lënë vetëm nëntë vetë në fushë për gati tërësinë të gjysmës së dytë, por rezultati mbeti i pandryshuar, pavarësisht një vendim të diskutueshëm kur qëlloi Gennaro Gattuso ishte shtrembëruar në të ndaluar, por për shkak të një pushtet offside. E njëjta gjë ndodhi në fund të tjera, kur qëllimi i SHBA krah DaMarcus Beasley nuk i është dhënë për shkak të shok grupi Brian McBride po drejtohej offside. De Rossi, është pezulluar për katër ndeshje për elbowing McBride në fytyrë dhe vetëm mund të kthehen për ndeshjen finale.

Itali përfundoi i pari në grupin E me një fitore 2-0 ndaj Republikës Çeke, me objektivat e mbrojtësit Marco Materazzi (26') dhe sulmuesi Filippo Inzaghi (87'), avancimin në raundin e 16 në fazat e sukses i madh, ku ata u përballën me Australi. Në këtë ndeshje, Materazzi u dërgua controversially jashtë në fillim të pjesës së dytë (53') pas një me dy këmbë të trajtuar tentativë për mesfushorin Marco Bresciano Australiane. Në një kohë të ndalimit goditje dënimi u dha controversially të Azzurri kur arbitri Cantalejo vendosi që të trajtojë penguar Lucas Neill i Fabio Grosso duke shkaktuar një rënie. Francesco Totti shndërrohet në këndin e lartë të qëllimit të fundit Mark Schwarzer për një fitore 1-0.[17]

Në çerekfinale mundi Ukrainën Itali 3-0. Gianluca Zambrotta hapi rezultatin e hershme (6') me një këmbë të majtë gjuajtje nga jashtë zonës së dënimit pas një shkëmbim të shpejtë me Totti e krijuar hapësirë të mjaftueshme. Luca Toni shtuar dy gola më shumë në pjesën e dytë (59' dhe 69'), si Ukraina presion përpara, por nuk ishin në gjendje për të shënuar, duke goditur shtyllën dhe kërkon disa ruan nga Buffon dhe një qëllim pastrimin-line nga Zambrotta. Më pas, menaxher Marcello Lippi dedikuar fitoren me ish-italian Gianluca Pessotto ndërkombëtar, i cili ishte në spital për t'u shëruar nga një përpjekje për vetëvrasje të dukshme.[18]

Në gjysmë-finale, Italia mundi vendi pritës Gjermani 2-0 me dy gola që vijnë në dy minutat e fundit të kohës shtesë. Pas një emocionuese, prapa-dhe-me radhë gjysmë ore të kohës shtesë gjatë së cilës Gilardino dhe Zambrotta goditi shtyllën dhe shtyllën respektivisht, Grosso shënoi në minutën e 119, pas një Pirlo maskuar të kaluar e gjeti atë të hapur në zonën e dënimit për një të majtë bending shtënë shpejtë në qoshe larg pikiatë kaluar portierin gjerman Jens Lehmann-së. Zëvendësim sulmuesi Alessandro Del Piero pastaj vulosur fitoren e shënuar me goditje e fundit të lojës, në fund të një kundërsulm të shpejtë nga Cannavaro, Totti dhe Gilardino.[19]

Brenda turmës në Maximus cirk në Romë, pasi ekipi italian shënoi kundër Francës.

Azzurri fitoi e katërt të tyre në Kupën e Botës, duke mundur rivalët e tyre të gjatë-kohë të Francës në Berlin, më 9 korrik, 5-3 në dënimit fillon pas një barazimi 1-1 në fund të kohës shtesë. Frëngjisht kapiteni Zinedine Zidane hapi rezultatin në minutën e 7 me një penallti të dëmtuara, dha controversially për një faull nga Materazzi. Dymbëdhjetë minuta më pas, një kokë të fuqishme nga Materazzi nga një goditje këndi nga Pirlo solli edhe Italia. Në pjesën e dytë, një objektiv nga Toni ishte ndaluar për një thirrje offside shumë të ngushtë, të quajtur nga gjyqtar anësor Luc La Rossa. Në të 110', Zidane u dërgua jashtë kokë pas një goditje me kokë, pas një shkëmbim me gojë me Materazzi, dy lojtarë janë gjobitur përfundimisht nga FIFA për këtë incident. Itali pastaj fitoi 5-3 gjuajtje penalltish, dënimi vendimtare duke u përpjekje të fuqishme David Trezeguet që goditi shtyllën dhe qëndruan jashtë. [20] Itali shënoi të gjitha pesë përpjekjet në një shkëmbim zjarri për herë të parë (Pirlo, Materazzi, De Rossi, Del Piero dhe Grosso). Italia mbetet në anën e vetme për të kanë luajtur në finalet e dy e Kupës së Botës që kanë përfunduar në shkëmbime zjarri, në 1994 dhe 2006.

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

 • FIFA World Cup
  • Winner (4) : 1934, 1938, 1982, 2006
  • Runner-up (2) : 1970, 1994
  • Third place (1) : 1990
  • Fourth place (1) : 1978
 • UEFA European Championship
  • Winner (1) : 1968
  • Runner-up (1) : 2000
  • Fourth place (1) : 1980
 • Olympic football tournament
  • Gold Medal (1) : 1936
  • Bronze Medal (2) : 1928, 2004
 • Central European International Cup
  • Winner (2) : 1927-30, 1933-35
  • Runner-up (1) : 1931-32
 • Laureus World Sports Award for Team of the Year : 2007

Trajneret[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Technical Commission (1910–1912)
 • Vittorio Pozzo (1912)
 • Technical Commission (1912–1924)
 • Vittorio Pozzo (1924)
 • Komisioni Teknik (1924–1925)
 • Augusto Rangone (1925–1928)
 • Carlo Carcano (1928–1929)
 • Vittorio Pozzo (1929–1948) — Kampjon Bote 1934, 1938
 • Ferruccio Novo (1949–1950) — si komision teknik
 • Technical Commission (1951)
 • Carlino Beretta (1952–1953)
 • Technical Commission (1953–1959)
 • Giuseppe Viani (1960)
 • Giovanni Ferrari (1960–1961)
 • Giovanni Ferrari and Paolo Mazza (1962)
 • Edmondo Fabbri (1962–1966)
 • Ferruccio Valcareggi and Helenio Herrera (1966–1967)
 • Ferruccio Valcareggi (1967–1974) — European Champions 1968, Runners-Up World Cup 1970
 • Fulvio Bernardini (1974–1975)
 • Enzo Bearzot (1975–1986) — World Champions 1982— 4th Place World Cup 1978
 • Azeglio Vicini (1986–1991) — 3rd Place World Cup 1990
 • Arrigo Sacchi (1991–1996) — Runners-Up World Cup 1994
 • Cesare Maldini (1997–1998)
 • Dino Zoff (1998–2000) — Runners-Up European Championships 2000
 • Giovanni Trapattoni (2000–2004)
 • Marcello Lippi (2004–2006) — World Champions 2006
 • Roberto Donadoni (2006–2008)
 • Marcello Lippi (2008–2010)
 • Cesare Prandelli (2010–