Kombëtarja shqiptare e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Shqipëria Shqipëria
Stema e Shqipërisë.png
Shkurtesa ALB
Federata Federata Shqiptare e Futbollit
Trajneri Flamuri Gianni De Biasi
Kapiteni aktual Lorik Cana
Golashënuesi Erjon Bogdani (18)
Stadiumi Stadiumi "Qemal Stafa"
FIFA (kodi) ALB
FIFA (rangu) 45 (Shtator 2013)
Pozita më e lartë 37 (Korrik 2013)
Pozita më e ulët 124 (Gusht 1997)
Elo (Rangu) 43
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
brenda
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flamuri Shqipëria 2 – 3 Jugosllavia Flag of SFR Yugoslavia.svg
(Tiranë, Shqipëri; 7 tetor, 1946)
Fitorja me thellë

Flag of Albania.svg Shqipëria 6 – 1 Cyprus Flag of Cyprus.svg
(Tiranë, Shqipëri 12 Shkurt, 2009)
Humbja më e thellë

Flamuri Hungaria 12 – 0 Shqipëria Flamuri
(Budapest, Hungari; 24 Shtator, 1950)

Kombëtarja shqiptare e futbollit është ekipi kombëtar i futbollitShqipërisë dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit, ajo është krijuar që nga viti 1932.[1]

Edhe pse asnjëherë nuk ka luajtur asnjë ndeshje, ekipi shqiptar i futbollit kombëtar ka ekzistuar para se të krijohej FSHF. Kjo gjë dëshmohet nga regjistrimi i kombëtares në Kupën Ballkanike të 1929–31 (edhe pse Shqipëria u tërhoq nga kompedicioni përpara se të fillonte). FSHF-ja u krijua më 30 Qershor 1930 dhe Shqipëria priti 16 vite për të luajtur ndeshjen e parë ndërkombëtare, duke debutuar kundër Jugosllavisë në 1946. Në 1932, Shqipëria u bashkua me FIFA-n (gjatë kongresit në 12 Qershor — 16 Qershor) dhe në 1954, ai ishte një nga anëtarët krijues të UEFA-s.

Rezultatet në Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shqipëria mori pjesë për herë të parë në ndeshjet kualifikuese të turneve të mëdhenj në kualifikueset e Euro 1964, ku ata kaluan raundin paraeleminator pasi Greqia u tërhoq. Më pas ata u eleminuan me rezultatin e përgjithshëm 4–1 nga Danimarka. Pas kësaj, ata morën pjesë në kualifikueset e Kupës së Botës 1966 nën udhëheqjen e Panajot Panos (i cilësuar si lojtari më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave). Ata ishin vendosur në Grupin 5 që e mbyllën në vendin e fundit me një pikë. Në kualifikueset e Euro 1968, ata do të arrinin një rezultat historik pas barazimit 0–0 kundër Gjermanisë Perëndimore duke i lënë këta të fund jashtë Euro 1968.

Një brez i ri lojtarësh e udhëhoqën kombëtaren te rezultatet e mira në vitet 80': në kualifikueset e Kupës së Botës 1986 ata morën një barazim prestigjoz 2–2 kundër Polonisë[2] dhe gjithashtu morën një fitore historike 2–0 kundër Belgjikës.[3] Megjithatë, as këto rezultate të mira nuk i siguruan Shqipërisë kualifikimin në Kupën e Botës për herë të parë në histori.

Më 26 Dhjetor 2007, presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, lajmëroi se Arie Haan do të zëvëndësonte trajnerin kroato-austriak Otto Barić si trajneri i ri i kombëtares shqiptare.[4] Ai firmosi një kontratë 2 vjeçare më 4 Janar 2008.[5]

Më 14 Mars 2008, Shqipëria u përjashtua nga futbolli ndërkombëtarë (FIFA dhe UEFA), për shkak të ndërhyrjes së rëndë politike në federatën e futbollit, përjashtimi zgjati 46 ditë.[6]

Haan u zëvëndësua nga trajneri kroat Josip Kuže më 19 Maj 2009.[7] Kuže qëndroi te kombëtarja për rreth 3 vite dhe regjistroi fitoren më të madhe në historinë e kombëtares shqiptare, fitoren 6–1 kundër Qipros më 12 Tetor 2009.[8]

Kombëtarja shqiptare e futbollit kohët e fundit ka afruar shumë lojtarë me origjinë nga Kosova ose të rritur në Zvicër si: Etrit Berisha, Ermir Lenjani, Loret Sadiku, Migjen Basha, Amir Abrashi, Shkëlzen Gashi, Valdet Rama, Alban Meha etj, ata janë ndikuar nga prindërit e tyre kosovarë.

Më 29 Shtator 2014, pas disa ditësh takime, Shqipëria siguroi një miqësore historike kundër katër herë kampionëve të botës Italisë më 18 Nëntor 2014 në Parma.[9] Lajmi u konfirmua nga Italia në faqen zyrtare të tyre në internet,[10] dhe më pas dhe nga FSHF-ja.[11]

Prezenca e konsiderueshme në Kupën e Botës 2014[redakto | redakto tekstin burimor]

Gazaeta katalanase “El Mundo Deportivo” e bën të ndjeshme praninë e Shqipërisë në Kupën e Botës, falë një shkrimi të publikuar prej saj: "Shqipëria nuk është në Botëror, por gjithsesi për të flitet dhe në Brazil 2014, pasojë e yjeve me origjinë shqiptare që po shpërthejnë në kompeticion më madhor të globit".[12]

E përditshmja katalanase “El Mundo Deportivo” e bën të ndjeshme praninë e Shqipërisë në Kupën e Botës, falë një shkrimi të publikuar prej saj, ku sqaron se disa prej talenteve të këtij turneu janë me origjinë nga vendi i shqiponjave, duke vëne theksin sidomos te Xherdan Shaqiri. Sipas gazetës sportive, nëse De Biasi do të kishte patur në gjirin e tij, futbollistët e përfaqësueses zvicerane por dhe Januzajn e Belgjikës, me shumë gjasa në çerek–finale ndaj Argjentinës nuk do të ishte Zvicra por kuqezinjtë. “El Mundo Deportivo” shkruan se një vend me tre million banorë, që kurrë nuk ka marrë pjesë më parë në një turne madhor, mund të kishte qenë e pranishmë në Botërorin brazilian, nëse yjet me origjinë shqiptare do të kishin zgjedhur të vishnin fanellën e vendit të tyre.

Gazeta spanjolle madje thekson se Shaqiri, aktualisht ylli i Zvicrës, në rini ka qenë shumë i dyzuar për të luajtur për kuqezinjtë në të kaluarën, madje zotëron dhe dy pasaporta, atë zvicerane dhe atë shqiptare. I lindur në GjilanKosovës, në fund ai vendosi të vishte fanellën e Zvicrës, vendit ku u formua si futbollist. Emri i dytë që mund t’i bënte punë De Biasit, sipas të përditshmes katalanase është Januzaj I Belgjikës, të cilin e etiketojnë si talenti i madh. Për këtë të fundit, “El Mundo Deportivo” shkruan se ka lindur në Bruksel por vendos theksin te origjina e të atit, që është një shqiptar nga Kosova.

Sipas “El Mundo Deportivos”, ai do të jetë një prej elementëve të rinj, që Van Gaal mund t’i besojë më shumë në momentin kur të marrë drejtimin e United. Gjithashtu në shkrim përmenden dhe dy vëllezërit Xhaka, ku i pari luan për Zvicrën dhe i dyti për Shqipërinë, dhe sipas El Mundos, dhe mesfushori i Gladbachut mund të kishte qenë pjesë e Shqipërisë në eliminatore. Ndërsa me futbollistë të tjerë si Dżemaili, Mehmedi që i përkasin shqiptarëve të Maqedonisë dhe Valon Behramin, sipas “El Mundo Deportivos” vështirë se në Europë do të kishte skuadër më të talentuar se ajo shqiptare.

Ndeshjet dhe rezultatet[redakto | redakto tekstin burimor]

Data Vendi Kundërshtari Rezultati Kompedicioni Shënuesit
29 Shkurt 2012 Tbilisi, Gjeorgji Flamuri Gjeorgjia 2–1 Ndeshje Miqësore Çani Scored after 33 minutes 33'
22 Maj 2012 Madrid, Spanjë Flamuri Katari 2–1 Ndeshje Miqësore Bakaj Scored after 46 minutes 46', Bogdani Scored after 50 minutes 50'
27 Maj 2012 Stamboll, Turqi Flamuri Irani 1–0 Ndeshje Miqësore Vila Scored after 60 minutes 60'
15 Gusht 2012 Tiranë, Shqipëri Flamuri Moldavia 0–0 Ndeshje Miqësore
7 Shtator 2012 Tiranë, Shqipëri Flamuri Qipro 3–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Sadiku Scored after 36 minutes 36', Çani Scored after 84 minutes 84', Bogdani Scored after 86 minutes 86'
11 Shtator 2012 Lurzen, Zvicër Flamuri Zvicra 2–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
12 Tetor 2012 Tiranë, Shqipëri Flamuri Islanda 1–2 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Çani Scored after 29 minutes 29'
16 Tetor 2012 Tiranë, Shqipëri Flamuri Sllovenia 1–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Roshi Scored after 37 minutes 37'
14 Nëntor 2012 Gjenevë, Zvicër Flamuri Kameruni 0–0 Ndeshje Miqësore
6 Shkurt 2013 Tiranë, Shqipëri Flamuri Gjeorgjia 1–2 Ndeshje Miqësore Bogdani Scored after 25 minutes 25'
22 Mars 2013 Oslo, Norvegji Flamuri Norvegjia 0–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Salihi Scored after 67 minutes 67'
26 Mars 2013 Tiranë, Shqipëri Flamuri Lituania 4–1 Ndeshje Miqësore Meha Scored after 33 minutes 33', Çani Scored after 38 minutes 38', Basha Scored after 43 minutes 43', Palionis (o.g.)
7 Qershor 2013 Tiranë, Shqipëri Flamuri Norvegjia 1–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Rama Scored after 41 minutes 41'
14 Gusht 2013 Tiranë, Shqipëri Flamuri Armenia 2–0 Ndeshje Miqësore Rama Scored after 21 minutes 21', Kaçe Scored after 67 minutes 67'
6 Shtator 2013 Ljubljana, Slloveni Flamuri Sllovenia 1–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
10 Shtator 2013 Rejkjavik, Islandë Flamuri Islanda 2–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Rama Scored after 9 minutes 9'
11 Tetor 2013 Tiranë, Shqipëri Flamuri Zvicra 1–2 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Salihi Scored after 89 minutes 89' (pen.)
15 Tetor 2013 Nikosia, Qipro Flamuri Qipro 0–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
15 Nëntor 2013 Anitalja, Turqi Flamuri Bjellorusia 0–0 Ndeshje Miqësore
5 Mars 2014 Durrës, Shqipëri Flamuri Malta 2–0 Ndeshje Miqësore Basha Scored after 26 minutes 26', Meha Scored after 53 minutes 53'
31 Maj 2014 Yverdon-les-Bains, Zvicër Flamuri Rumania 0–1 Ndeshje Miqësore
4 Qershor 2014 Budapest, Hungari Flamuri Hungaria 1–0 Ndeshje Miqësore
8 Qershor 2014 Serravalle, San Marino Flamuri San Marino 0–3 Ndeshje Miqësore Mavraj Scored after 27 minutes 27', Vajushi Scored after 32 minutes 32', Vila Scored after 74 minutes 74'
7 Shtator 2014 Aveiro, Portugali Flamuri Portugalia 0–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016 Balaj Scored after 52 minutes 52'
11 Tetor 2014 Elbasan, Shqipëri Flamuri Danimarka 1–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016 Lenjani Scored after 28 minutes 28'
14 Tetor 2014 Beograd, Serbi Flamuri Serbia Anulluar Kualifikueset e UEFA Euro 2016
14 Nëntor 2014 Flamuri Franca Ndeshje Miqësore
18 Nëntor 2014 Parma, Itali Flamuri Italia Ndeshje Miqësore
29 Mars 2015 Shqipëri Flamuri Armenia Kualifikueset e UEFA Euro 2016
13 Qershor 2015 Francë Flamuri Franca Ndeshje Miqësore
4 Shtator 2015 Danimarkë Flamuri Danimarka Kualifikueset e UEFA Euro 2016

Kualifikueset e Kupës së Botës 2014[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra Kutia: shiko  diskuto  redakto
Nd F B H G+ G- GD Pt
Flamuri Zvicra 10 7 3 0 17 6 +11 24
Flamuri Islanda 10 5 2 3 17 15 +2 17
Flamuri Sllovenia 10 5 0 5 14 11 +3 15
Flamuri Norvegjia 10 3 3 4 10 13 −3 12
Flamuri Shqipëria 10 3 2 5 9 11 −2 11
Flag of Cyprus.svg Qipro 10 1 2 7 4 15 −11 5
  Flamuri Flag of Cyprus.svg Flamuri Flamuri Flamuri Flamuri
Flamuri Shqipëria 3–1 1–2 1–1 1–0 1–2
Flag of Cyprus.svg Qipro 0–0 1–0 1–3 0–2 0–0
Flamuri Islanda 2–1 2–0 2–0 2–4 0–2
Flamuri Norvegjia 0–1 2–0 1–1 2–1 0–2
Flamuri Sllovenia 1–0 2–1 1–2 3–0 0–2
Flamuri Zvicra 2–0 1–0 4–4 1–1 1–0


Skuadra[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra momentale[redakto | redakto tekstin burimor]

24 lojtarët e mëposhtëm janë thirrur për ndeshjen e ardhshme kundër Portugalisë më 7 Shtator 2014, e vlefshme për kualifikueset e UEFA Euro 2016.[13]
Ndeshjet dhe Golat janë më 8 Qershor 2014.

No. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Etrit Berisha 10 Mars 1989 (26 vjeçar) 18 0 Flag of Italy.svg Lazio
12 GK Orges Shehi 25 Shtator 1977 (37 vjeçar) 5 0 Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë
5 DF Lorik Cana (Kapiten) 27 Qershor 1983 (31 vjeçar) 76 1 Flag of Italy.svg Lazio
7 DF Ansi Agolli 11 Nëntor 1982 (32 vjeçar) 48 2 Flag of Azerbaijan.svg Qarabağ
2 DF Andi Lila 12 Shkurt 1986 (29 vjeçar) 47 0 Flag of Italy.svg Parma F.C.
6 DF Debatik Curri 28 Dhjetor 1984 (30 vjeçar) 42 1 Flag of Albania.svg Tirana
15 DF Mërgim Mavraj 9 Qershor 1986 (28 vjeçar) 17 1 Flag of Germany.svg Köln
4 DF Elseid Hysaj 20 Shkurt 1994 (21 vjeçar) 7 0 Flag of Italy.svg Empoli F.C.
3 DF Ermir Lenjani 5 Gusht 1989 (25 vjeçar) 3 0 Flag of France.svg Rennes FC
14 DF Taulant Xhaka 28 Mars 1991 (24 vjeçar) 0 0 Flag of Switzerland.svg Basel
11 MF Emiljano Vila 12 Mars 1988 (27 vjeçar) 26 3 Flag of Albania.svg Partizani Tirana
21 MF Odise Roshi 21 Maj 1991 (24 vjeçar) 19 1 Flag of Germany.svg FSV Frankfurt
20 MF Ergys Kaçe 8 Korrik 1993 (21 vjeçar) 10 1 Flag of Greece.svg PAOK
22 MF Amir Abrashi 27 Mars 1990 (25 vjeçar) 7 0 Flag of Switzerland.svg Grasshopper
23 MF Armando Vajushi 3 Dhjetor 1991 (23 vjeçar) 6 1 Flag of Bulgaria.svg Litex Lovech
17 FW Shkëlzen Gashi 15 Korrik 1988 (26 vjeçar) 5 0 Flag of Switzerland.svg Basel
13 MF Burim Kukeli 16 Janar 1984 (31 vjeçar) 4 0 Flag of Switzerland.svg Zürich
8 MF Herolind Shala 1 Shkurt 1992 (23 vjeçar) 0 0 Flag of Norway.svg Odd
18 FW Hamdi Salihi 19 Janar 1984 (31 vjeçar) 48 11 Flag of Israel.svg Hapoel Acre
9 FW Edmond Kapllani 31 Korrik 1982 (32 vjeçar) 41 6 Flag of Germany.svg FSV Frankfurt
19 FW Bekim Balaj 11 Janar 1991 (24 vjeçar) 4 0 Flag of the Czech Republic.svg Slavia Prague
16 FW Sokol Cikalleshi 27 Korrik 1990 (24 vjeçar) 3 0 Flag of Croatia.svg Split

Stafi[redakto | redakto tekstin burimor]

Stadi momental referuar faqes zyrtare të FSHF-së:[14]

Pozicioni Emti
Trajneri Flamuri Gianni De Biasi
Ndihmësi Flamuri Paolo Tramezzani
Ndihmësi Flamuri Altin Lala
Trajneri i Palestrës Flamuri Alberto Belle
Trajneri i Portierëve Flamuri Ilir Bozhiqi
Menaxheri Flamuri Alban Bushi
Vëzhguesi Flamuri Erjon Bogdani
Menaxheri i talentëve Flamuri Redi Jupi
Doktori Flamuri Arben Celiku

Stadiumi[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Stadiumi "Ruzhi Bizhuta".
Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Stadiumi Kombëtar "Qemal Stafa".
Stadiumi i vjetër Qemal Stafa i fotografuar nga Hotel Sheraton.

Që nga Nëntor 2013, Qemal Stafa nuk përdoret më si stadiumi i kombëtares pasi nuk i plotëson kushtet dhe kriteret e FIFA-s.[15] Në fakt, asnjë stadium në Shqipëri nuk i plotëson kriteret e FIFA-s dhe kjo gjë çoi që stadiumi Ruzhi Bizhuta të rikontruktoheshe dhe të përdorej si stadiumi i kombëtares për ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro 2016. Gjithashtu stadiumit i'u ndyshua emri duke u bërë Elbasan Arena.[16] Në Janar 2014, u konfirmua zyrtarisht se Ruzhi Bizhuta do të jetë stadiumi i ri i kombëtares.[17]

Mbështetësit[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Tifozat Kuq e Zi.

Fanella[redakto | redakto tekstin burimor]

Fanella e kombëtares shqiptare ka qënë zakonisht kuq e zi me disa detaje të ndryshuara përgjat viteve.

Prodhuesit e fanellave[redakto | redakto tekstin burimor]

Prodhuesi Periudha
Flamuri Puma 2000–2004
Flamuri Umbro 2004–2008
Flamuri Nike 2008–2010
Flamuri Legea 2010–2012
Flamuri Adidas 2012–vazhdon

Historia e tranjerëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo është një listë e 25 trajnerëve që kanë drejtuar kombëtaren shqiptare që nga viti 1946 (shënim që Bejkush Birçe dhe Agron Sulaj e kanë drejtuar kombëtaren 2 herë)

 1. Flag of SFR Yugoslavia.svg Ljubiša Broćić (1946–1947)
 2. Flamuri Adem Karapici (1947–1949)
 3. Flamuri Sllave Llambi (1949)
 4. Flamuri Ludovik Jakova (1949–1950)
 5. Flamuri Myslim Alla (1952)
 6. Flamuri Vadas Miklós (1953)
 7. Flamuri Loro Boriçi (1957–1963)
 8. Flamuri Zyber Konçi (1963–65)
 9. Flamuri Loro Boriçi (1965–1972)
 10. Flamuri Myslym Alla (1972–1973)
 11. Flamuri Ilia Shuke (1973)
 12. Flamuri Loro Boriçi (1976)
 13. Flamuri Zyber Konçi (1980)
 14. Flamuri Loro Boriçi (1981)
 15. Flamuri Shyqyri Rreli (1982–1985)
 16. Flamuri Agron Sulaj (1985–1988)
 17. Flamuri Shyqyri Rreli (1988–1989)
 18. Flamuri Bejkush Birçe (1990)
 19. Flamuri Agron Sulaj (1990–1991)
 20. Flamuri Bejkush Birçe (1991–1994)
 21. Flamuri Neptun Bajko (1994–1996)
 22. Flamuri Astrit Hafizi (1997–1999)
 23. Flamuri Medin Zhega (2000–2001)
 24. Flamuri Sulejman Demollari (2001–2002)
 25. Flamuri Giuseppe Dossena (2002)
 26. Flamuri Hans-Peter Briegel (2002–2006)
 27. Flamuri Flag of Austria.svg Otto Barić (2006–2007)
 28. Flamuri Arie Haan (2008–2009)
 29. Flamuri Josip Kuže (2009–2011)
 30. Flamuri Gianni De Biasi (2011–)

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët me më shumë ndeshje[redakto | redakto tekstin burimor]

Altin Lala është lojtari që ka luajtur 79 ndeshje me fanellën e kombëtares shqiptare, më shumë se çdo lojtar tjetër.

Redaktuar më 8 Qershor 2014 [18]

# Emri Periudha Ndeshje Gola
1
Altin Lala
1998–2011 79 3
2
Klodian Duro
2001–2011 77 6
3
Lorik Cana
2003– 76 1
4
Ervin Skela
2000–2011 75 13
Erjon Bogdani
1996–2013 74 18
6
Foto Strakosha
1990–2004 73 0
7
Igli Tare
1997–2007 68 10
Altin Haxhi
1995–2009 68 3
9
Alban Bushi
1995–2007 67 14
10
Armend Dallku
2005–2013 64 1

Golashënuesit më të mirë[redakto | redakto tekstin burimor]

Erjon Bogdani është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me kombëtaren shqiptare duke shënuar 18 Gola në 74 paraqitje.

Poshtë është lista me 10 lojtarët që kanë shënuar më shumë me kombëtaren shqiptare. Redaktuar më 8 Qershor 2014 (* janë lojtarët që janë ende aktiv me kombëtaren): [19]

# Emri Periudha Gola Ndeshje
1
Erjon Bogdani
1996–2013 18 74
2
Alban Bushi
1995–2007 14 67
3
Ervin Skela
2000–2011 13 75
4
Altin Rraklli
1992–2005 11 63
Hamdi Salihi
2006– 11 48
6
Sokol Kushta
1987–1996 10 31
Igli Tare
1997–2007 10 68
8
Adrian Aliaj
2002–2006 8 29
9
Bledar Kola
1994–2001 6 38
Klodian Duro
2000–2011 6 77
Edmond Kapllani
2004– 6 41
Loro Boriçi
1946–1958 6 23

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko gjithashtu[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Giovanni Armillotta: Kryeziu, Lushta, Boriçi e Llambi. ZemraShqiptare.net (1 prill). Vizituar në 28 Shkurt 2014.
 2. ^ Poland 2:2 (1:0) Albania. All World Cup. Vizituar në 28 Shkurt 2014.
 3. ^ Albania 2:0 (0:0) Belgium. All World Cup. Vizituar në 28 Shkurt 2014.
 4. ^ Ari Haan trajneri i ri Kombetares. ZemraShqiptare.net (26 Dhjetor 2007). Vizituar në 28 Shkurt 2014.
 5. ^ Haan named Albania boss. FIFA (26 Dhjetor 2007). Vizituar në 28 Shkurt 2014.
 6. ^ FIFA lifts suspension of Albania over alleged interference. ith.com (26 Dhjetor 2007). Arkivuar nga Origjinali në 1 Maj 2008. Vizituar në 28 Shkurt 2014.
 7. ^ Josip Kuže, trajneri i ri i kombëtares shqiptare. ith.com (19 Maj 2009). Vizituar në 28 Shkurt 2014.
 8. ^ Shqiperia shkaterron 6-1 Qipron. Top Channel (12 Tetor 2009). Vizituar në 28 Shkurt 2014.
 9. ^ Zyrtarizohet miqësorja, Itali-Shqipëri luhet më 18 nëntor. Panorama Sport (29 Shtator 2014). Vizituar në 29 Shtator 2014.
 10. ^ Italy vs. Albania. Vivo Azzurro (14 Tetor 2014). Vizituar në 17 Tetor 2014.
 11. ^ Itali-Shqiperi, konfirmohet miqesorja. FSHF.org (15 Tetor 2014). Vizituar në 18 Tetor 2014.
 12. ^ El Mundo Deportivo: Shqipëria, kombëtarja e munguar e botërorit. AS Info (30 Qershor 2014). Vizituar në 30 Qershor 2014.
 13. ^ De Biazi flet për ndeshjen me Portugalinë - (Në fund trajneri i Kombëtares së Shqipërisë publikoi edhe listën me 24 lojtarë të grumbulluar për këtë takim. Ata janë:) - FSHF.org. FSHF.org. Vizituar në 2 Shtator 2014.
 14. ^ FSHF: The Team (Shqip). Albanian Federation of Football. Vizituar në 7 mars.
 15. ^ UEFA "djeg" edhe "Ruzhdi Bizhutën" e "Niko Dovanën". Sport Albeu.com. Vizituar në 25 Qershor 2014.
 16. ^ Zbardhet projekti, ja si do jetë “Ruzhdi Bizhuta”. Panorama Sport. Vizituar në 25 Qershor 2014.
 17. ^ "Euro 2016", Kombëtarja luan në "Ruzhdi Bizhuta". Koha.net. Vizituar në 25 Qershor 2014.
 18. ^ Albania - Record International Players. Rsssf.com. Vizituar në 28 Shkurt 2014.
 19. ^ Goalscoring for Albania National Team. Rsssf.com. Vizituar në 28 Shkurt 2014.
 20. ^ Rothmans Tournament 2000 match reports. eu-football.info. Vizituar në 18 Tetor 2014.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Albania National Football Team