Kombëtarja faroete e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ishujt Faroe
[[Skeda:|170px|center]]
Shkurtesa FRO
Federata Federata Faroete e Futbollit
Konfederata UEFA (Europë)
Trajneri Flamuri Lars Olsen
Ndihmës trajneri Jóannes Jakobsen
Golashënuesi Rogvi Jacobsen (10)
Stadiumi Tórsvøllur dhe Svangaskarð
FIFA (kodi)
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
brenda
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Fitorja me thellë

Flag of the Faroe Islands.svg Ishujt Faroe 3-0 Flag of San Marino.svg San Marino
Humbja më e thellë

Kombëtarja faroete e futbollit përfaqson Ishujt Faroe në shoqatën e futbollit dhe është e kontrolluar nga Federata Faroete e Futbollit, organi qeverisës i futbollit në Ishujt Faroe, që u bë pjestare e FIFA-s në vitin 1988 dhe UFEA-s në vitin 1990 dhe është vendi i katërt me popullsinë më të vogël në UEFA. Ishujt Faroe nuk janë kualifikaur asnjëherë në Kupën e Botës ose Kampionatin Europian. Ata morën pjesë në Lojërat e Ishullit në vitet 1989 dhe 1991 duke arritur të dalin fitimtarë. Ata gjithashtu kanë marrë pjesë në Kampionatin Nordik të Futbollit për herë të parë në edicionin 2001–02, dhe që nga ajo kohë nuk ka marrë më pjesë. Në Ishujt Faroe skuadra njihet si landsliðið. Ata luajnë ndeshjet si vendas në Tórsvøllur dhe Svangaskarð.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ishujt Faroe u bënë zyrtarisht pjestarë të FIFA-s më 2 Korrik 1988 dhe të UEFA-s më 18 Prill 1990 [1].

Pavarësisht se skuadra kombëtare ka ekzistuar që në vitin 1930, ajo nuk luajti asnjë ndeshje zyrtare deri në vitin 1988 [2]. Ndeshja e parë zyrtare ishte fitorja 1–0 kudër Kanadasë në vitin 1989. Ishujt Faroe bënë një nga çudirat më të mëdha të futbollit pasi mposhtën 1–0 Austrinë në ndeshjen e parë kompetitive të tyre [3]. Ndeshja, një kualifikuese e Euro 1992, u luajt në Landskrona, Suedi për shkak se nuk kishte fusha futbolli në Ishujt Faroe. Pika tjetër që ata arritën në ato kualifikuese ishte barazimi kundër Irlandës së Veriut.

Arritjet[redakto | redakto tekstin burimor]

1989, 1991

Rekordi i Kupës së Botës[redakto | redakto tekstin burimor]

Rekordi i FIFA Kupës së Botës
Viti Raundi Pozicioni Nd F B H GSh Gp
1930 te 1990 Nuk ka hyrë
1994 te 2014 Nuk është kualifikuar
Flamuri 2018 Për t'u zhvilluar
Flamuri 2022
Total 0/20

Kampionet Evropiane[redakto | redakto tekstin burimor]

Olimpiadat[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra momentale[redakto | redakto tekstin burimor]

Historiku i trajnerëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët e njohur[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Faroe Islands at UEFA.com. UEFA. Vizituar në 16 Gusht 2014.
  2. ^ Barrie Courtney (16 Maj 2008): Faroe Islands – List of International Matches. RSSSF. Vizituar në 3 Nëntor 2010.
  3. ^ Føroyar - Eysturríki 1-0. FSF. Vizituar në 14 Shtator 2013.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]