Kombëtarja braziliane e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Brazili
Stema e Brazilit.png
Shkurtesa Canarinho (Kanarinët e vegjël)
Verde-Amarela (Jeshil–Verdhët)
Pentacampeões (Pesë herë kampionët)
Federata Confederação Brasileira de Futebol (CBF)
Konfederata CONMEBOL (Amerika e Jugut)
Trajneri Luiz Felipe Scolari
Golashënuesi Pelé (77) [1] [2]
FIFA (kodi) BRA
FIFA (rangu) 7
Pozita më e lartë 1 151 herë në 7 raste ()
Pozita më e ulët 22 Qershor 2013 ()
Elo (Rangu) 6
Pozita më e lartë 1 7,708 ditë në 38 raste ()
Pozita më e ulët 18 Nëntor 2001 ()
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
brenda
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flamuri Argjentina 3–0 Brazil Flamuri
(Buenos Aires, Argjentinë; 20 Shtator, 1914)
Fitorja me thellë

Flamuri Brazil 14–0 Nikaraguaja Flamuri
(Estadio Azteca, Meksikë; 17 Tetor, 1975)
Humbja më e thellë

Flamuri Uruguaji 6–0 Brazil Flamuri
(Viña del Mar, Kili; 18 Shtator, 1920)
Flamuri Gjermania 7–1 Brazil Flamuri
(Belo Horizonte, Brazili; 8 Korrik, 2014)
Botërori
Pjesëmarrja 20 (Rekord) (Filluar më 1930 )
Rezultati më i mirë Gold medal icon.svg: 1958, 1962,
1970, 1994 & 2002

Kombëtarja braziliane e futbollit (Portugalisht: Seleção Brasileira) përfaqson Brazilin në futbollin ndërkombëtarë për meshkuj. Kjo kombëtare është e administruar nga Confederação Brasileira de Futebol (CBF), si organi drejtues i futbollit në Brazil. Ata kanë qënë një pjestare e Fedetarës Ndërkombëtare të Shoqatës së Futbollit (FIFA) që nga viti 1923 dhe një pjestar i Kondefetarës Amerikano Jugore të Futbollit (CONMEBOL) që nga viti 1916.

Brazili është kombëtarja më e suksesshme në historinë e Kupës së Botës, duke e fituar atë pesë herë: 1958, 1962, 1970, 1994 dhe 2002. Brazili gjithashtu është kombëtarja me performancën më të mirë në përgjithsi në historinë e Kupës së Botës, duke arritur një rekord pasi në 104 ndeshje ka fituar 70 prej tyre, me 119 diferencë Golash, me 227 pikë dhe vetëm 17 pikë [3] [4] [5] [6]. Brazili është kombëtarja e vetme që ka luajtur në të gjitha edicionet e Kupës së Botës pa patur nevojë për të luajtur ndeshje play-off. Seleção është gjithashtu skuadra më e suksesshme në Kupën e Konfederatave me katër tituj: 1997, 2005, 2009 dhe 2013, duke qënë edhe vendi mikpritës i edicionit të vitit 2013 [7]. Arritjet e saj kanë bërë që CONMEBOL ta konsideroj atë si Skuadra më e lavdishme dhe e suksesshme e të gjitha kombëtareve në Amerikën e Jugut dhe në Botë [8].

Brazili është kombëtarja me mestaren më të madhe të pikëve të arritur në renditjen Elo me 2013.3, dhe e treta në renditjen e përgjithshme të renditjes botërore me 2.153 në vitin 1962, vetëm mbrapa skuadrës së artë të Hungarisë së vitit 1954 dhe Gjermanisë në vitin 2014. Brazili ka fituar gjithsej 62 tituj zyrtarë ndërkombëtarë, gjë që është një rekord botërorë [9] [10]. Shumë komentator të shquar e kanë konsideruar skuadrën braziliane të viteve 70' si skuadra më e madhe e të gjitha kohërave, edhe pse ka disa të tjerë që thonë se kombëtarja e vitit 1962 dhe 1958 mund të krahasohet me atë kombëtare [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19].

Pas mbarimit të Kupës së Botës 2014, Brazili është e renditur e gjashta në renditjen botërore [20] dhe e shtata në renditjen botërore të FIFA-s. Brazili është e vetmja kombëtare që e ka fituar Kupën e Botës në katër kontinente të ndryshme: Europë (1958 Suedi), Amerikë të Jugut (1962 Kili), Amerikë të Veriut (1970 Meksikë, 1994 Shtetet e Bashkuara) dhe Azi(2002 Kore/Japoni). Ata gjithashtu ndajë me Spanjën një rekord prej 35 ndeshje zyrtare pa humbje [21] [22] [23].

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin Futbolli në Brazil

Historia e herëshme (1914–57)[redakto | redakto tekstin burimor]

Epoka e artë me Pelé (1958–70)[redakto | redakto tekstin burimor]

Magjia e thellë (1970–94)[redakto | redakto tekstin burimor]

Rikthimi në rrugët e fitores (1994–2002)[redakto | redakto tekstin burimor]

1994 FIFA Kupa e Botës[redakto | redakto tekstin burimor]

1998 FIFA Kupa e Botës[redakto | redakto tekstin burimor]

2002 FIFA Kupa e Botës[redakto | redakto tekstin burimor]

Rikthimi i Perrerira (2002–06)[redakto | redakto tekstin burimor]

2006 FIFA Kupa e Botës[redakto | redakto tekstin burimor]

Periudha e Dungës (2006–10)[redakto | redakto tekstin burimor]

2007 Copa América[redakto | redakto tekstin burimor]

2009 FIFA Kupa e Konfederatave[redakto | redakto tekstin burimor]

Kualifikueset e 2010 FIFA Kupa e Botës[redakto | redakto tekstin burimor]

2010 FIFA Kupa e Botës[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Brazili në 2010 FIFA Kupa e Botës.

Pas 2010 FIFA Kupës së Botës (2010–12)[redakto | redakto tekstin burimor]

2011 Copa América[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas Copa América[redakto | redakto tekstin burimor]

Pasi Brazili mori shumë kritika për dështimin e tyre në Copa América, trajneri Mano Menezes tha se ai do të thërriste sërisht lojtarë si Marcelo, Hulk dhe Ronaldinho, gjë që do të sillte rikthimin e stilit të vjetër të Joga Bonito-s.

Në përgatitje për 2012 Lojërat Olimpike Verore, Brazili i ri kishte lojtarët dhe me ta ai ishte i pamposhtur që nga Gushti i vitit 2011, deri sa ata humbën dy ndeshje rresht nga Argjentina 4–3 dhe nga Meksika 2–0, me ndeshjet që u luajtën në Shtetet e Bashkuara. Para se të moshteshin ata kishin fituar nëntë ndeshje, ku përfshihen disa fitore impresionuese kundër Ganës, Argjentinës dhe Shteteve të Bashkuara, dhe më pas një barazim.

Më 4 Korrik 2012, për shkak të mungesës së ndeshjeve kompetitive, me Brazilin që ishte kualifikuar automatikisht për në Kupën e Botës 2014 për shkak se ishte vendi mikpritës, ata ishin të renditur të 11-tët në renditjen botërore të FIFA-s, duke bërë që ata të ishin për herë të parë larg dhjetë më të mirëve që nga viti i themelimit të kësaj renditjeje në vitin 1993 [24].

Rikthimi i Luiz Felipe Scolari (2013–14)[redakto | redakto tekstin burimor]

Edhe pse Brazili fitoi 2012 Superclásico de las Américas, më 23 Nëntor 2012, pas rezultateve të dobta në vitin 2012, trajneri Mano Menezes u shkarkua [25]. CBF kishte lajmëruar zëvëndësimin e tij në Janar 2013 [26], por më 28 Nëntor, Luiz Felipe Scolari u vendos si trajneri i ri i Brazilit [27].

Në ndeshjen e parë nën drejtimin e Scolarit, më 6 Shkurt 2013, Brazili pësoi një disfatë 2–1 nga AngliaStadiumin Wembley [28].

Më 6 Qershor 2013, Brazil u rendit e 22-ta në renditjen e FIFA-s, duke regjistruar renditjen më të keqe në historinë e tyre [29].

Më 9 Qershor 2013, në ndeshjen e fundit para fillimit të Kupës së Konfederatave, Brazili mposhti FrancënArena do GrêmioPorto Alegres, duke thyer akullin 21 vjeçar pa fituar kundër Les Bleus, dhe ishte fitorja e parë kundër një kombëtareje që ka fituar Kupën e Botës pas katër vitesh [30].

2013 FIFA Kupa e Konderatave[redakto | redakto tekstin burimor]

Brazili fitoi Kupën e Konfederatave në vitin 2013 me pesë fitore në pesë ndeshje.

Brazili hyri në turnament me objektivin për të ruajtur titullin, dhe ata i'a dolën mbanë. Me një fillim të mirë pas fitores 3–0 kundër Japonisë, Brazili mposhti Italinë 4–2 dhe Meksikën 2–0 dhe u kualifikua për në gjysmë–finale. Pas një ndeshje disi të mundimshme kundër Uruguajit, Paulinho shënoi Golin e fitores 2–1 duke dërguar në finale Brazilin e cila do të ndesheshe me Spanjën në një turnament të FIFA-s për herë të parë pas 27 vitesh [31]. Brazili fitoi ndeshjen me lehtësi 3–0, duke fituar titullin e katërt të Kupës së Konfederatave, duke i shkaktuar humbjen e parë Spanjës pas 29 ndeshjeve zyrtare [32][33]. Neymar u emërua lojtari i turnamentit dhe mori çmimin Topi i Artë, kurse sulmuesi tjetër [Frederico Chaves Guedes|Fred]] fitoi çmimin Këpuca a Argjendë me pesë Gola në pesë ndeshje, kurse portieri Júlio César fitoi çmimin Doreza e Artë si poriteri më i mirë i turnamentit [34].

2014 FIFA Kupa e Botës[redakto | redakto tekstin burimor]

Brazili ishte vendosur në Grupin A sëbashku me Kroacinë, Meksikën dhe Kamerunin. Në ndeshjen hapëse të turnamentit, Marcelo i dhuroi kroatëve një avatazh në fillim të ndeshjes. Megjithatë, dy Gola nga Neymar dhe një nga Oscar përmbysën gjithçka duke i dhuruar Seleçãos fitoren në një ndeshje në Kupën e Botës në shtëpi për herë të parë pas 64 vitesh [35]. Më pas skuadra barazoi 0–0 me Meksikën, me Guillermo Ochoa që u shpall lojtari i ndeshjes për performancën e tij në portën e meksikanëve [36]. Brazili konfirmoi kualifikimin për në fazën me eleminim direkt duke fituar 4–1 me Kamerunin, me Neymar që shënoi dy Gola, kurse Fred dhe Fernandinho shënuan Golat e tjerë [37].

Brazili duke kënduar himnin para ndeshjes kundër Kamerunit – për gjatë gjithë turnamentit, ata e kanë kënduar himnin deri në fund, pavarësisht mbarimit të këngës së tij.

Brazili u ndesh kundër Kilit në raundin e 16, duke marrë kryesimin që bë minutën e 18 pas një Goli të David Luiz. Por megjithatë, sulmuesi Alexis Sánchez shënoi Golin e barazimit pa mbaruar akoma pjesa e parë, duke bërë që ndeshja të shkojë në gjuajtjet e penalltive. Brazili fitoi me rezultatin 3–2, me Neymar, Luiz dhe Marcelo që shënuan penalltitë e tyre, dhe portieri Júlio César priti penalltitë e kilëve Alexis dhe Mauricio Pinilla [38]. Në çerek–finale, skuadra u ndesh kundër një tjetër kundërshtari Amerikano Jugor, Kolumbisë, ku Brazili fitoi me rezultatin 2–1 me Golat e qëndër mbrojtësve David Luiz dhe Thiago Silva që gjithashtu ishte kapiteni i skuadrës. Më vonë në ndeshje, Neymar u zëvëndësua dhe u nxorr nga fusha me barrelë pasi u godit me gju nga Juan Camilo Zúñiga në mes. Neymar u çua në spital dhe pas ekzaminimeve u konfirmua se ai kishte një rruazë të shtyllës kurrizore të thyer, gjë që do të thoshte se ai do të humbiste pjesën tjetër të turnamentit [39]. Para se të dëmtohej, Neymar kishte shënuar katër Gola dhe kishte dhuruar edhe një assist, dhe gjithashtu ishte shpallur lojtari i ndeshjes dy herë. Brazili u përball me një sërë problemesh para ndeshjes gjysmë–finale kundër Gjermanisë, me mbrojtësin Thiago Silva i cili ishte i pezulluar për këtë ndeshje për shkak të kartonit të verdhë të marrë në çerek–finale kundër Kolumbisë Brazili u ndesh kundër Kilit në raundin e 16, duke marrë kryesimin që bë minutën e 18 pas një Goli të David Luiz. Por megjithatë, sulmuesi Alexis Sánchez shënoi Golin e barazimit pa mbaruar akoma pjesa e parë, duke bërë që ndeshja të shkojë në gjuajtjet e penalltive. Brazili fitoi me rezultatin 3–2, me Neymar, Luiz dhe Marcelo që shënuan penalltitë e tyre, dhe portieri Júlio César priti penalltitë e kilëve Alexis dhe Mauricio Pinilla [40]. Në çerek–finale, skuadra u ndesh kundër një tjetër kundërshtari Amerikano Jugor, Kolumbisë, ku Brazili fitoi me rezultatin 2–1 me Golat e qëndër mbrojtësve David Luiz dhe Thiago Silva që gjithashtu ishte kapiteni i skuadrës. Më vonë në ndeshje, Neymar u zëvëndësua dhe u nxorr nga fusha me barrelë pasi u godit me gju nga Juan Camilo Zúñiga në mes. Neymar u çua në spital dhe pas ekzaminimeve u konfirmua se ai kishte një rruazë të shtyllës kurrizore të thyer, gjë që do të thoshte se ai do të humbiste pjesën tjetër të turnamentit [41]. Para se të dëmtohej, Neymar kishte shënuar katër Gola dhe kishte dhuruar edhe një assist, dhe gjithashtu ishte shpallur lojtari i ndeshjes dy herë. Brazili u përball me një sërë problemesh para ndeshjes gjysmë–finale kundër Gjermanisë, me mbrojtësin Thiago Silva i cili ishte i pezulluar për këtë ndeshje për shkak të kartonit të verdhë të marrë në çerek–finale kundër Kolumbisë [42]. Seleção humbi ndeshjen me rezultatin e pabesueshëm 1–7 – humbja më e madhe e tyre në një ndeshje të Kupës së Botës dhe humbja e parë në shtëpi në një ndeshje kompetitive që nga viti 1975 [43]. Në fund të ndeshjes, tifozët në stadium filluan të brohorisnin "olé" për çdo pasë që bënin lojtarët gjerman, dhe fërshëllenin lojtarët e tyre për performancën e tyre gjatë ndeshjes [44]. Ndeshjes i'u vendos pseudonim Mineirazo, që kujton humbjen tjetër poshtëruese në finalen e Kupës së Botës 1958 ku Brazili u mposht në shtëpinë e vet nga Uruguaji me rezultatin 2–1, edhe ajo ndeshje që u luajt në Estádio do Mineirão [45].

Brazili e përfundoi Kupën e Botës në vendin e katër, pasi humbi 0–3 kundër Hollandës në finalen e vogël. Skuadra e përfundoi turnamentin me mbrojtjen më të keqe nga 32 kombëtaret pjesmarrëse, duke pësuar plot 14 Gola [46]. Kombëtaret e tjera që kanë pësuar më shumë se 12 Gola në formatin momental të Kupës së Botës janë Koreja e Jugut dhe Arabia Saudite [47]. Pas këtyre rezultateve, Scolari lajmëroi largimin e tij nga posti i trajnerit [48].

Rikthimi i Dungës (2014–)[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 22 Korrik 2014, Dunga u zyrtarizua si trajneri i ri i Brazilit [49].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Marcos Evangelista de Morais "CAFU" – Century of International Appearances. RSSSF (23 Korrik 2006). Vizituar në 23 Janar 2009.
 2. ^ Brazil – Record International Players. RSSSF (7 Nëntor 2008). Vizituar në 10 Maj 2009.
 3. ^ Soccer World Cup All-Time Standings. TheSoccerWorldCups.com. Vizituar në 12 Qershor 2012.
 4. ^ All-time table of the FIFA World Cup. en.wikipedia. Vizituar në 12 Qershor 2012.
 5. ^ FIFA World Cup™ - All-time rankings. FIFA. Vizituar në 12 Qershor 2012.
 6. ^ World Cup » All-time league table. World Football. Vizituar në 12 Qershor 2012.
 7. ^ FIFA Kupa e Konfederatave. sq.wikipedia. Vizituar në 12 Qershor 2012.
 8. ^ Brazil. Copa America 2007. Vizituar në 12 Qershor 2012.
 9. ^ Seleção Brasileira de Futebol. pt.wikipedia. Vizituar në 12 Qershor 2012.
 10. ^ Seleção Brasileira de Futebol. pt.wikipedia. Vizituar në 12 Qershor 2012.
 11. ^ Beckenbauer diz que Brasil de 1970 foi melhor seleção de todos os tempos. Beckenbauer diz que Brasil de 1970 foi melhor seleção de todos os tempos. Gazeta do Povo. Vizituar në 1 Korrik 2013.
 12. ^ "Soccer great Zico: Brazil '58 best team ever". Zico (CNN). 5 Korrik 2012. Retrieved 1 Korrik 2013. 
 13. ^ Pitt-Brooke, Jack (3 Korrik 2012). "The greatest team of all time: Brazil 1970 v Spain 2012". The Independent (Londër: The Independent). Retrieved 1 Korrik 2013. 
 14. ^ Spain vs. Italy: Euro 2012 Final Not Enough to Crown Spain Best Ever. Bleacher Report. Vizituar në 30 Qershor 2013.
 15. ^ Metcalfe, Nick. "THE LIST: The 10 greatest football teams of all time". Mail Online (Londër: Daily Mail (UK)). Retrieved 1 Korrik 2013. 
 16. ^ The 30 greatest international teams of all time. Vizituar në 14 Korrik 2014.
 17. ^ Phenomenal goals, silky skills and tight blue shorts - Why Brazil 1982 was the best World Cup team ever. Mirror.co.uk. Vizituar në 14 Korrik 2014.
 18. ^ World Cup 2014: This is not the Brazil of 1970 or 1982 - substance over style is key. Telegraph.co.uk. Vizituar në 15 Korrik 2014.
 19. ^ The cult World Cup teams we loved: Brazil 1982. Vizituar në 14 Korrik 2014.
 20. ^ Brazil. Elo Ratings. Vizituar në 12 Qershor 2012.
 21. ^ Brasil tem como recorde 45 jogos consecutivos sem perder, segundo a CBF. Publico. Vizituar në 12 Qershor 2012.
 22. ^ "Spain win again to extend unbeaten streak". CNN. Retrieved 20 Qershor 2009. 
 23. ^ "EUA impedem Espanha de superar Brasil em invencibilidade". globoesporte.globo.com. Retrieved 20 Qershor 2009. 
 24. ^ Heard the joke about England being better than Italy? Just ask FIFA.... Londër: DailyMail. 4 Korrik 2012. Retrieved 4 Korrik 2012. 
 25. ^ Mano Menezes sacked as Brazil coach. Goal.com. 23 Nëntor 2012. Retrieved 23 Nëntor 2012. 
 26. ^ Mano deixa o comando da Seleção: CBF anunciará substituto em janeiro (in Portugalisht). Globoesporte.com. 23 Nëntor 2012. Retrieved 23 Nëntor 2012. 
 27. ^ Felipão é o novo técnico da Seleção, e Andrés deixa cargo na CBF (in Portugalisht). Globoesporte.com. 28 Nëntor 2012. Retrieved 28 Nëntor 2012. 
 28. ^ England 2–1 Brazil: Rooney & Lampard secure Wembley win. Goal.com. 6 Shkurt 2013. Retrieved 7 Shkurt 2013. 
 29. ^ Netherlands go fifth in Fifa ranking. Goal.com. 6 Qershor 2013. Retrieved 6 Qershor 2013. 
 30. ^ Brazil beats France 3–0 at home in last match before Confederations Cup. FOX News. 9 Qershor 2013. Retrieved 10 Qershor 2013. 
 31. ^ Brazil-Spain: a showdown 27 years in the making. Marca (28 Qershor 2013). Vizituar në 1 Korrik 2013.
 32. ^ Fred and Neymar claim Confeds for Brazil. FIFA.com (1 Korrik 2013). Vizituar në 1 Korrik 2013.
 33. ^ Brazil defeats Spain to win Confederations Cup. CBC. 30 Qershor 2013. Retrieved 1 Korrik 2013. 
 34. ^ Neymar breaks through for top award. FIFA.com (1 Korrik 2013). Vizituar në 1 Korrik 2013.
 35. ^ "Brazil 3-1 Croatia". BBC Sport. 12 Qershor 2014. Retrieved 9 Korrik 2014. 
 36. ^ Brazil 0–0 Mexico. FIFA.com. 17 Qershor 2014. Retrieved 9 Korrik 2014. 
 37. ^ "Cameroon 1-4 Brazil". BBC. 23 Qershor 2014. Retrieved 9 Korrik 2014. 
 38. ^ Ornstein, David (28 Qershor 2014). Brazil 1-1 Chile. BBC Sport. Retrieved 9 Korrik 2014. 
 39. ^ "Neymar: Injured Brazil forward ruled out of World Cup". BBC Sport. 4 Korrik 2014. Retrieved 5 Korrik 2014. 
 40. ^ Ornstein, David (28 Qershor 2014). Brazil 1-1 Chile. BBC Sport. Retrieved 9 Korrik 2014. 
 41. ^ "Neymar: Injured Brazil forward ruled out of World Cup". BBC Sport. 4 Korrik 2014. Retrieved 5 Korrik 2014. 
 42. ^ "World Cup 2014: Brazil fail to have Thiago Silva booking rescinded". BBC Sport. 7 Korrik 2014. Retrieved 9 Korrik 2014. 
 43. ^ "The greatest half hour in World Cup history?". Eurosport. 9 Korrik 2014. Retrieved 9 Korrik 2014. 
 44. ^ "Brazil 1-7 Germany: World Cup 2014 semi-final – as it happened". The Guardian. 9 Korrik 2014. Retrieved 9 Korrik 2014. 
 45. ^ "Maracanazo foi trágico, 'Minerazo', a maior vergonha do Brasil". ESPN. 8 Korrik 2014. Retrieved 11 Korrik 2014. 
 46. ^ "Brazil 0-3 Netherlands". BBC. 12 Qershor 2014. Retrieved 13 Qershor 2014. 
 47. ^ Netherlands ensure miserable end for hosts. ESPN.co.uk. Vizituar në 13 Korrik 2014.
 48. ^ Luiz Felipe Scolari QUITS Brazil job after leading World Cup 2014 host nation to first back-to-back defeats at home in 74 years. Daily Mail. 14 Korrik 2014. Retrieved 16 Korrik 2014. 
 49. ^ Dunga sends Brazil back to the future. Goal.com. 22 Korrik 2014. Retrieved 22 Korrik 2014.