Cagliari Calcio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Cagliari Calcio (në Sardenjë Casteddu) është një klub futbolli italian me seli në Cagliari, Sardenjës. Klubi u formua në 1920 dhe aktualisht luan në Serie A italiane, duke kaluar një pjesë e madhe e viteve të fundit, kryesisht në Serie A dhe Serie B.

Ata fitoi Scudetto e tyre vetëm në 1970, kur ata ishin udhëhequr nga ekipi italian golashënuesi të gjitha me kohë udhëheqës, Gigi Riva. Ngjyrat e ekipit janë blu dhe të kuqe. Stadiumi i klubit është 23.486 vendesh Stadio Sant'Elia.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Para se të Serie A[redakto | redakto tekstin burimor]

Cagliari u bë Kampion i parë nga të djathtë të Serie C gjatë sezonit 1951-1952, para se në ligë kampionatin është ndarë në mesin e më shumë se një ekip. Ata kaluan vitet 1950 e pastaj me radhë në Serie B, duke humbur një promovim të play-off në 1954. Pas zbritur në Serie C në fillim të viteve 1960, rritja Cagliari-së do të ishte verbues-përfundimisht arritjen e promovimit të Serie A në vitin 1964.

Parë të Serie A aventurë : 1964-1976[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra për sezonin Rossoblu debutimin në Serie A paraqitur lojtarë si mbrojtësi Mario Martiradonna, Riva Abidjan Cera Pierluigi dhe Ricciotti Greatti, dhe përpara Luigi. Një gjysma e dobët e parë të sezonit pa Cagliari në vendin e fundit me 9 pikë në shenjë në gjysmë të rrugës. Një gjysmën e habitshme e dytë të sezonit pa Cagliari humbjen preferencat e Juventus dhe Milan dhe të përfundojë në vendin e 7 me 34 pikë. Dy sezonet më vonë Riva mbaruar Serie A golashënuesi më i mirë për herë të parë, ndërsa Cagliari përfundoi me rekord të mirë mbrojtëse të ligës së.

Gjatë verës së vitit 1967, Cagliari ka luajtur një sezon në Amerikën e Veriut, si pjesë e një ligë axhami quajtur Shoqata Soccer Bashkuara. Kjo ligë nga Evropa dhe Amerika e Jugut për të luajtur në qytetet amerikane dhe kanadeze, me çdo klub duke pasur një emër vendor. Cagliari luajtur si Mustangs Chicago, dhe përfundoi e dyta të përbashkët në Divizionin e perëndimore të ligë me 13 pikë, dy prapa kampion ndarjen dhe përfundimtar kampion kampionat Los Angeles Ujqërit. golashënuesi kryesor ligë ishte Chicago / Cagliari 's Roberto Boninsegna, i cili shënoi 10 gola gjatë lojës në 9 e lojrave 12 e ekipit.

Cagliari parë u shfaq si Serie A serioze pretenduesit titullin në 1968-1969 me një garë tre-kalë që përfshijnë ato, Fiorentina dhe Milan. Fiorentina do të fitojë ligën, por sezonin e ardhshëm do të sjellin lavdinë e fundit. Me Angelo Domenghini bashkimit me anën, Cagliari do të fitojë titullin në vitin 1970 me vetëm dy ndeshje të humbur, 11 gola pranoi (të paktët në ndonjë ligë të mëdha evropiane deri më sot) dhe Riva si golashënuesi ligë të lartë një herë më shumë. Lojtaret si Cera, Domenghini dhe Riva luajtur në ekipin e Italisë 1970 World Cup Final.

1970 do të shihni një rënie graduale (edhe pse ishin pretenduesit titullin dy vjet më pas një e tyre dhe vetëm scudetto fitojë) Cagliari u shkarkuan më në fund në 1976 me karrierën Riva e ka përfunduar në mënyrë efektive gjatë sezonit.

Poshtë e lart përsëri : 1976-1987[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas dëbim, Cagliari humbur një play-off për promovimin sezonin në vijim dhe do të kthehet në Serie A në vitin 1979. Lojtaret si Franco Selvaggi, Mario Brugnera (një i mbijetuar i ekipit 1970) dhe Alberto Marchetti siguruar një qëndrim të respektueshëm katër-vjeçar në krye para një dëbim të dytë në 1983. 80 pastaj do të provojë të jetë një kohë e errët në krahasim me atë të para dy dekadave me dëbim në Serie C1 në vitin 1987.

Vitet 1987-2000[redakto | redakto tekstin burimor]

Cagliari kaluar dy sezonet në Serie C1. Në rastin e parë ai mezi shmanget dëbim në Serie C2. Në vitin 1988, Claudio Ranieri është emëruar trajner, dhe çuar ekipin në dy promovime të njëpasnjëshme, në Serie B në 1989 dhe në Serie A në vitin 1990. E para dy sezonet kthehet në Serie A Cagliari pa dëbim të luftuar, me siguri po arrihet me shkon gjysma e dytë të shkëlqyer. Por sezonin 1992-1993 do të shohim Cagliari luftojë për një vend evropian dhe të kenë sukses nën drejtimin e Carlo Mazzone. Sezonin e ardhshëm pa një të kandiduar në gjysmë-finale të Kupës UEFA, të paparë për klubin Sardenjë.

Disa viteve të ardhshme do të shohim Cagliari kthehen në mes të tabelës anonimitet, para se një luftë në Cagliari pa 1996-1997 shkarkuan pas humbjes së një play-off për të Piacenza. Një herë më shumë se ata e mori veten pas vetëm një viti, por qëndrimit të tyre të ardhshëm në Serie A zgjati vetëm dy sezonet.

Vitet 2000[redakto | redakto tekstin burimor]

Cagliari i kaloi të katër sezonet në Serie B, për pjesën më të madhe në mes të tabelës mediokriteti. Por 2003-04 do të shohin Rossoblu, të udhëhequr nga Sardenjë-lindur Xhanfranko Zola, një sfidë të suksesshme mali promovimin dhe sezonin e ardhshëm pa Cagliari mbajnë e tyre në Serie A me një fund të respektuar në mes të tabelës. Sezonin e mëposhtme është një njëri i qetë për Sardinians, që kanë marrë një pozicion të mirë në mes të tabelës (vendin e 12).

Sezonin 2005-06, i pari pa Zola, ka filluar në mënyrën më të keqe të mundshme për Cagliari, e cila ndryshoi menaxherin e saj për tre herë, me Attilio Tesser, Daniele Arrigoni dhe Davide Ballardini rotacion në pozitën e trajnerit, para se të Nedo Sonetti, të emëruar në nëntor, i cili ishte në gjendje për të shpëtuar ekipin nga një dëbim edhe në sajë të qëllimeve të Honduran Suazo sulmuesi David. Për sezonin 2006-2007, Marco Giampaolo u nënshkrua si trajner kokë, por ai u shkarkua pas matchday 17 dhe zëvendësohet nga Franko Colomba. Megjithatë, pas një numër të shfaqjeve të dobët duke i dhënë fund në një humbje 2-0 në shtëpi të Lazio, Colomba u shkarkua, dhe kryetar Cellino zgjodhi për të rivendosur Giampaolo si trajner kokë. Giampaolo ishte konfirmuar për sezonin 2007-08, dhe kontrata e tij u shty për dy vjet të tjera.

2007-08 sezonin pa grevistëve anije David Suazo, Esposito dhe Langella lënë për Internazionale, romët dhe Atalanta respektivisht, portierin me përvojë dhe Chimenti nisen për në Udinese. Klubi i përforcuar vetë me të rinjtë e pëlqen Acquafresca, Matri, Foxhias, Larrivey Argjentinës dhe Koprivec sllovene. Nedo Sonetti kthye në trajner Rossoblu në nëntor 2007, pas Giampaolo u lirua nga detyrat e tij si pasojë e rezultateve të dobët në pjesën e parë të Serie A 2007-08 sezon që e panë ata zhytet në fund të Serie A renditjen. Në dritaren e transferimit janar, Cagliari bërë ndryshime në skuadrën e tyre me portierët Vincenzo Marruocco dhe Marco Fortin zëvendësohet nga Marco Storari dhe Luca Capecchi, së bashku me Jeda sulmuesi me përvojë, dhe në Sardenjë mesfushorin Andrea Cossu. Me këto lojtarë të ri Cagliari fituar shumë ndeshje dhe ka vazhduar të rritet e tyre deri në tryezë përfundimisht fund të sezonit në 14. Sezoni 2008-09 Cagliari pa filluar sezonin e tyre të keq humbur ndeshjet e tyre të parë 5. Megjithatë, pavarësisht fillimit të tyre të ashpër, ata shkuan në për t'i dhënë fund të sezonit në një vend të rehatshëm 9, 19 pikë më lart dëbim.

Lojtaret[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1 GK Michael Agazzi
 • 18 FW Nenê
 • 20 MF Simon Laner
 • 21 DF Michele Canini
 • 22 GK Federico Marchetti
 • 23 MF Alex Pinardi
 • 24 DF Gabriele Perico
 • 25 GK Ivan Pelizzoli
 • 26 DF Paolo Dametto
 • 28 DF Daniele Magliocchetti
 • 29 DF Bruno Martignoni
 • 30 FW Daniele Ragatzu
 • 31 DF Alessandro Agostini
 • 32 FW Alessandro Matri
 • — MF Rafael Acosta
 • 2 DF Dario Biasi
 • 3 DF Lorenzo Ariaudo
 • 4 MF Radja Nainggolan
 • 5 MF Daniele Conti (captain)
 • 7 MF Andrea Cossu
 • 8 MF Davide Biondini
 • 9 FW Robert Acquafresca (on loan from Genoa)
 • 10 MF Andrea Lazzari
 • 12 GK Marco Ruzittu
 • 13 DF Davide Astori
 • 14 DF Francesco Pisano
 • 15 MF Daniele Giorico
 • 16 MF Mikhail Sivakov