Athletic Bilbao

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Athletic Club
Emri i plotë Athletic Club
Nofka Los Leones (The Lions)
Themeluar 1898
Arena San Mamés
(Kapaciteti: 39,750[1])
Presidenti Flag of Spain.svg Fernando García Macua
Flag of Spain.svg Joaquín Caparrós
Liga La Liga
2012–2013 12
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si mysafir


Athletic Club, nihet si Athletic Bilbao në gjuhën angleze,është klub futbollistik prej Bilbao , Biscay, Spanjë. Klubi ka luajtur në Primera DivisiónLa Liga që prej fillimit të saj më 1928. Ata e kanë fituar La Liga në 8 sezone. Në klasifikimin historik ky klub merr vendin e tretë në La Liga ,pas Real Madrid C.F. (i pari) dhe FC Barcelona (i dyti).

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipi aktual[redakto | redakto tekstin burimor]

The numbers are established according to the official website: www.athletic-club.net and www.lfp.es

Update May 7, 2009

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Spain.svg Pt Gorka Iraizoz
2 Flag of Spain.svg Sm Gaizka Toquero
3 Flag of Spain.svg Mb Koikili
4 Flag of Spain.svg Mb Ustaritz
5 Flag of Spain.svg Mb Fernando Amorebieta[2]
7 Flag of Spain.svg Mf David López
8 Flag of Spain.svg Mf Joseba Garmendia
9 Flag of Spain.svg Sm Fernando Llorente
10 Flag of Spain.svg Mf Francisco Yeste (vice-captain)
11 Flag of Spain.svg Mf Igor Gabilondo
13 Flag of Spain.svg Pt Armando
14 Flag of Spain.svg Mf Markel Susaeta
15 Flag of Spain.svg Mb Andoni Iraola
16 Flag of Spain.svg Mf Pablo Orbaiz
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
17 Flag of Spain.svg Sm Joseba Etxeberria (captain)
18 Flag of Spain.svg Mf Carlos Gurpegi
19 Flag of Spain.svg Mb Ander Murillo
20 Flag of Spain.svg Mb Aitor Ocio
21 Flag of Spain.svg Sm Ion Vélez
22 Flag of Spain.svg Mf Iñaki Muñoz
24 Flag of Spain.svg Mf Javi Martínez
26 Flag of Spain.svg Mf Ander Iturraspe
29 Flag of Spain.svg Mb Xabier Etxeita
33 Flag of Spain.svg Mb Eneko Bóveda
41 Flag of Spain.svg Mf Adrien Goñi
42 Flag of Spain.svg Mb Mikel Balenziaga
47 Flag of Spain.svg Mb Xabi Etxebarria
Flag of Spain.svg Sm Iñigo Díaz de Cerio
  • The players with dorsal over 25 belong to the subsidiary with appearances in the first team.

References[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Athletic Club de Bilbao – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale