Davide Santon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
{{{emri i futbollistit}}}
Të dhëna personale
Datëlindja {{{datëlindja}}}
Vendlindja {{{qyteti i lindjes}}}, {{{shteti}}}


Davide Santon i lindur me 2 Janar 1991 ne Portomaggiore, provincë e qytetit Ferrarra ai është një futbollist italian i cili luan për kampionin e Italisë Internazionale.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Davide Santon është prodhim i ekipit Internazionale. Ai është sulmues i poshtëm ne anën e djathtë, por me cilësitë e tij mund te luaj edhe ne anën e majtë.

Me 21 Janar 2009 ai bëri debutimin me skuadrën e Internazionale ne ndeshjen për Copa Italia kundër Romes e cila përfundoi me fitore 2:1 për Nerazzurri. Ai bëri debutimin e tij ne Serie A në ndeshjen kundër Sampdoria të cilën e Fitoi Internazionale 1:0.

Ai shumë shpejt zuri vend ne 11-tshen e parë duke mundur bashkëlojtarin Maxwell dhe duke kënaqur trajnerin me cilësitë e tij.

Ai gjithashtu luajti ne derbin Internazionale - A.C. Milan i cili ishte i pari për të dhe i fundi për legjendën Paolo Maldini. Ndeshja përfundoi me fitoren 2:1 te Nerazzurri.

Me 15 Shkurt 2009 ai debutoi ne UEFA Liga e Kampionëve kundër Manchester United duke luajtur si mbrojtës për te ndalur Cristiano Ronaldo. Vetë Cristiano Ronaldo "U shpreh se ai ishte i çuditur me performancen e tij ne atë ndeshje".

Karriera me Kombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

Me 31 mars 2009 Davide Santon debutoi ne ndeshjen miqësore ndermjet Italisë u19 kundër Holandës u19.

Duke parë talentin e tij Trajneri i kombëtares Italiane Marcello Lipi me 4 qershor 2009 e fut atë në listën e lojtarëve për kupë e konfederatave.

Ai debutoi për Italinë ne ndeshjen miqësore kundër Irlandës qe u zhvillua ne Pisa.