Luis Suárez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Luis Suárez
Luis Suárez vs. Netherlands (cropped).jpg
Personal information
Emri i plotë Luis Alberto Suárez Díaz
Data e lindjes 24 Janar 1987 (27 vjeçar)
Vendi i lindjes Salto, Uruguaji
Gjatësia 1.81 m
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Liverpool
Numri 7
Kariera në rini
2003–2005 Nacional
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2005–2006 Nacional 27 (10)
2006–2007 Groningen 29 (10)
2007–2011 Ajax 110 (81)
2011– Liverpool 77 (38)
Ekipi kombëtar
2007 Uruguaji U–20 4 (2)
2012 Uruguaji U–23 4 (3)
2007– Uruguaji 62 (31)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Luis Alberto Suárez Díaz (24 janary 1987) eshte nje futbollist Uruguajan qe luan ne Angli per Liverpool FC si sulmues dhe per Uruguay national football team. Në moshën 19 vjecare Suárez u zhvendos në Holandë për të luajtur për GroningenEredivisie. Suárez u transferua në Ajax në vitin 2007. Në 2008-09 ai u emërua Lojtari i Vitit.Pas një viti u emërua kapiten i klubit,ku ne Eredivisie shenoi 35 gola në 33 ndeshje dhe u emërua Futbollisti i Vitit. Ai shënoi 49 gola në të gjitha garat dhe Ajax fitoi Kupën KNVB. Në sezonin 2010-11 ai shënoi golin e tij të njëqind te Ajax dhe u bashkua me një grup elitë të lojtarëve nga klubi, duke përfshirë Johan Cruyff, Marco van Basten dhe Dennis Bergkamp. Në janar të vitit 2011, Suárez transferuar në Liverpool FC për € 26.500.000 (22.800.000 £). Gjatë sezonit të tij të pjesshëm në Liverpool FC, Suárez ndihmoi klubin te ngritej nga pozita e dymbëdhjetë në kampionat në mes të janarit për të përfunduar ne poziten e gjashtë. Në shkurt 2012 Suárez fitoi trofeun e tij të parë me Liverpoolin, pasi ata fituan Football League Cup . Suárez ka përfaqësuar Uruguain në 2007 ne Kupën Botërore U20. Në Kupën e Botës 2010 ai ka luajtur një rol të rëndësishëm qe Uruguajte perfundoj ne vendin e katërt dhe shënoi tre gola, duke përfshirë, kur ai bllokoi një gol me duart e tij gjatë çerek finales kundër Ganës. Në 2011 Copa América Suarez shënoi katër gola për Uruguain si dhe ata fituan një rekord pesëmbëdhjetë Copa America dhe u emërua lojtari i turneut. Më 23 qershor 2013 Suarez u be golashenuesi me i mire i te gjith koherave per Uruguain, me 35 gola te shenuar

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Nacional[redakto | redakto tekstin burimor]

Groningen[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajax[redakto | redakto tekstin burimor]

Luis Suarez pasi eshte marrur nga Liverpool ne vitin 2012 prej Ajaxit golin e tij te pare e shenoi kunder Manchester City dhe atehere ai i dha barazim Liverpoolit.Nga dita ne dite Suarez filloi qe te behej me i rendesishem per Liverpoolin.Ai golin e tij te dyte ne ndeshje zyrtare te Premier League e shenoi kunder Sunderland dhe i siguroi Liverpoolit perseri nje barazim.Suarez hatrick-un e tij te pare e shenoi kunder Norwich ne ate ndeshje Liverpooli shenoi fitore me rezultat 2-5.Suarez shenoi gol kunder Evertonit ate loje Liverpooli barazoi edhe pse ishte ne avantazh prej 2-0 rezultati u be 2-2.Suarez shenoi gol perseri ne ndeshjen e ardhshme pet t^i dhene Liverpoolit nje barazim.Loja e ardhshme ishte kunder Chelsea-t.Chelsea avancuan me John terry ne minuten e 20 kurse Liverpooli avancoi me Luis Suarez ne minuten e 73 loja perfundoi me barazim.Loja e ardhshme e Liverpoolit ishte kunder Wigan ne ate loje Suarez shenoi dy gola ne minuten e 47-58.Kishin kaluar disa loje qe Suarez nuk kishte shenuar asnje gol keshtuqe ai e shenoi nje gol kunder Fulhamit ne minutat shtese te pjese se dyte ate loje Livepooli fitoi me rezultat 4-0.Loja e ardhshme ishte kunder Stoke City por Suarez nuk shenoi gol dhe Liverpooli humbi me rezultat 3-1.Per ta kompenzuar lojen qe nuk kishte shenuar kunder Stoke City-it ai i shenoi dy gola QPR dhe Liverpolli fitoi me rezultat 3-0.Loja e ardhshme ishte kunder Sunderlandit.Suarez shenoi dy gola dhe ne fund Liverpooli fitoi me rezultat 3-0.Pastaj u luajt loja kthyese kunder Norwich Suarez shenoi golin e pare dhe Liverpooli fitoi me rezultat 5-0.Loja e ardhshme ishte kunder Arsenalit Suarez shenoi golin e pare pastaj rezultati e thelloi Henderson dhe Arsenali shenoi 2 gola dhe solli barazim per te dy palet.Suarez shenoi gol kunder Swensea dhe Liverpooli fiton me rezultat 5-0.Ai shenoi hatrick-un e pare kunder Wiganit dhe Liverpooli fitoi me rezultat 4-0.Loja e ardhshme ishte kunder Totenhamit ai shenoi golin e pare te ndeshjes dhe ne fund Liverpooli fitoi me rezultat 3-2.Kaluan disa loje qe Liverpooli barazuan nje loje humben dhe Suarez nuk mund te gjente golin.Pas disa lojesh erdhi loja kunder Chelsat dhe ai shenoi golin e barazimit loja perfundoi me rezultat 2-2.Ate vite Liverpooli perfundoi ne vendin e 7 kurse ne vitin e kaluar perfundoi ne vendin e 8.Per Suarez viti 2013 eshte nje vite shume i suksesshem.Ai pesoi nje lendim dhe mungoi nje lendim dhe nuk mundi qe te luaje disa loje .Ai ne lojen qe u kthye nga lendimi shenoi dy gola dhe nje gol tjeter per Liverpoolin e shenoi Sturridge.Suarez bashke me Sturidge jane bere nje dyshe shkaterruese dhe qe cdo ekip ka friken prej tyre.Loja e ardhshme ku Suarez shenoi ishte loja kunder Crystal Palace dhe Liverpooli shenoi fitore me rezultat 3-1.Nje loje Suarez nuk shenoi asnje gol por lojen e ardhshme kunder West Brom Suarez shenoi hatrick-un e pare kete sezon.Ate loje Suarez para se te shenonte hatrick-un ai e dinte dhe e beri me ane te gishtave duke thene se do shenonte nje hatrick.Ai shenoi dy gola kunder Fulham.Loja e ardhshme ishte kunder Evertonit ai shenoi nje gol dhe dha nje asisit ne fund rezultati perfundoi 3-3.Loja e ardhshme ishte kunder Hull City dhe perfundoi me rezultatin 3-1 kete loje e fitoi Hull City por Suarez shenoi nje gol fantastik nga goditja e denimit.Loja e ardhshme ishte kunder Norwich ate loje Suarez shenoi kater gola Liverpooli perfundoi me rezultat 5-1.Loja e ardhshme ishte kunder West Ham Suarez shenoi golin e fundit te ndeshjes keshtuqe Liverpooli fitoi me rezultat 4-1.Loja e ardhshme ishte kunder Tottenhamit ku Liverpooli fitoi me rezultat 5-0 Suarez shenoi dy gola.Loja e fundit ne sezonin 2012-2013 per Liverpoolin ishte kunder Cardiff dhe perfundoi me rezultatin 3-1 dy gola per Liverpoolin i shenoi Suarez dhe dha nje asist per Sterling.Suarez eshte golashenuesi i Premier League per kete vit dhe Liverpool tani gjendet ne vendin e pare me 36 pike po ashtu aq i ka Aresenali.

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]