Koke Resurrección

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Koke
Koke duke luajtur me Atlético Madrid.jpg
Koke duke luajtur për Atlético Madrid në 2013
Të dhënat personale
Emri i plotë Jorge Resurrección Merodio
Data e lindjes 8 Janar 1992 (23 vjeçar)
Vendi i lindjes Madrid, Spanjë
Gjatësia 1,77 m (5 ft 9+12 in)
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Atlético Madrid
Numri 6
Kariera në rini
2000–2008 Atlético Madrid
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2008–2011 Atlético B 66 (7)
2009– Atlético Madrid 109 (13)
Ekipi kombëtar
2008 Spanja U–16 3 (0)
2008–2009 Spanja U–17 21 (0)
2010–2011 Spanja U–19 9 (0)
2011 Spanja U–20 5 (1)
2011– Spanja U–21 12 (1)
2012 Spanja U–23 6 (1)
2013– Spanja 7 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 14 Prill 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 14 Prill 2014

Jorge Resurrección Merodio, njohur zakonisht si Koke (Spanjisht [ˈkoke]; lindur më 8 Janar 1992) është një futtbollistë spanjoll i cili luan me klubin spanjoll Atlético MadridLa Liga dhe me kombëtaren spanjolle si mesfushor.

Koke debutoi me Atlético Madrid në 2009 dhe që nga ajo kohë ka fituar Europa Leaguen dhe Superkupën Europiane në 2012 dhe Copa del Rey në 2013.

Performancat e tij me klubin bërë që ai të ishte pjesë e Spanjës U–21 në triumfin e tyre në 2013 Kampionatin Europian U–21.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Koke ka lindur në Madrid. Ai arriti në sistemin e të rinjëve të Atlético Madrid në moshën 8 vjeçare dhe bëri debutimin e tij me skuadrën e parë më 19 Shtator 2009, duke luajtur vetëm 11 minutat e fundit në humbjen 2–5 jashtë fushtë fushe kundër Barcelonës [1]. Sërisht nga stoli i rezervave, Koke luajti në ndeshjen tjetër të La Ligas, në një barazim 2–2 në shtëpi kundër Almerías [2]. Më 6 Janar 2011, ai bëri edhe debutimin e tij në Copa del Rey duke zëvëndësuar Paulo Assunçao në minutën e 61 të ndeshjes kundër kundër RCD Espanyol. Ndeshja përfundoi në barazim 1–1 por Atlético u kualifikua në raundin tjetër falë fitores së arritur në ndeshjen e parë me rezultatin 1–0 [3].

Më 3 Shkurt 2011, ai rinovoi kontratën e tij me klubin deri në 2016 [4]. Koke shënoi Golin e parë me Atléticon kundër Sevillas më 26 Shkurt 2011, ai e shënoi Golin në minutën e 47 pas një krosi të Diego Forlán duke e barazuar rezultatin përkohësisht 1–1, në fund ndeshja u mbyll në barazimin 2–2 [5]. Ai e përfundoi sezonin e tij të parë të plotë si profesionist me 17 ndeshje, me Colchoneros që e përfunduan ligën në vendin e shtatë duke u kualifikuar për në UEFA Europa League.

Koke ishte sërisht një mesfushor i rëndësishëm i Atléticos për sezonin 2011–12, nën urdhërat e trajnerit Gregorio Manzano dhe pasuesit të tij Diego Simeone. Ai bëri debutimin e tij europian më 25 Gusht në ndeshjen e dytë të raundit të katërt të Europa Leagues. Ai hyri në fushën e lojës në minutën e 67 të ndeshjes kundër Vitórias në vend të Mario Suárez. Ndeshje përfundoi me fitoren e Atléticos 4–0 duke i siguruar atyre kualifikimin për në fazën e grupeve të Europa Leagues. Koke shënoi Golin e parë të sezonit më 29 Prill 2012 në barazimin 2–2 kundër Real Betis, ai shënoi Golin e parë të skuadrës së tij në minutën e 62 [6]. Më 9 Maj 2012, Koke hyri në fushën e lojës në minutën e 90 në finalen e Europa Leagues kundër Athletic Bilbao që përfundoi me fitoren e Colchoneros 3–0 [7], ky ishte trofeu i parë europian për Koken dhe Europa League e parë për Atlético Madrid.

Vetëm 20 vjeç, Koke gjatë sezonit 2012–13 luajti si titullar në 38 nga 48 paraqitjet zyrtare që luajti në atë sezon – kjo përfshin plot 112 minuta të luajtura në finalen e Copa del Rey kundër Real MadridSantiago Bernabeu që përfundoi me fitoren e Atlético Madrid me rezultatin 1–2 [8], kjo ishte fitorja e tyre e parë kundër Realit pas plot 14 vitesh.

Ai shënoi Golin e parë të sezonit më 1 Shtator 2013, duke kontribuar në fitoren 2–1 kundër Real Sociedad [9]. Dy ditë më vonë Koke rinovoi kontratën e tij deri në 2018 [10]. Performancat e tij në Tetor bënë që ai të shpallej La Liga Lojtari i Muajit, kurse trajneri i tij Diego Simeone u shpall Trajneri i Muajit [11]. Më 3 Mars 2014, ai shënoi në barazimin 2–2 kundër Real MadridDerbi madrileño [12].

Më 8 Prill 2014, Koke shënoi Golin e shtatë të sezonit, duke shënuar Golin e vetëm në fitoren 1–0 kundër Barcelonës në ndeshjen e kthimit të çerek–finales së Champions Leagues duke i dërguar Colchoneros për herë të parë pas 40 vitesh në një gjysmë–finale të Championsit [13][14].

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Koke ka luajtur me shumë skuadra moshash të Spanjës. Me kombëtaren U–172009 Kupën e Botës U–17 u renditën në vendin e tretë pasi fituan finalen e vogël me rezultatin 1–0 kundër Kolumbisë.

Më 29 Qershor 2011, ai luajti me kombëtaren U–202011 Kupën e Botës U–20 që u zhvillua në Kolumbi ku Spanja u eleminua në çerek–finale nga Brazili nga gjuajtjet e penalltive [15]. Koke shënoi Golin e tij të vetëm në atë turnament në fitoren 4–1 jashtë fushe kundër Kosta Rikës në ndeshjen e parëtë grupit C.

Koke ishte pjestar i Spanjës në 2012 Lojërat Olimpike që u zhvilluan në Londër, me Spanjën që u eleminua që në fazën e grupeve pa marrë asnjë fitore [16]. Megjithatë, Koke luajti në të tre ndeshjet.

Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e parë më 14 Gusht 2013, pasi hyri në fushë në vend të Santi Cazorlës në 12 minutat e fundit të ndeshjes që përfundoi me fitoren 2–0 kundër Ekuadorit [17].

Statistiakt[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 10 Prill 2014[18]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Atlético Madrid 2009–10 4 0 0 0 0 0 4 0
2010–11 17 2 2 0 0 0 19 2
2011–12 25 2 2 0 13 0 40 2
2012–13 33 3 7 0 8 0 48 3
2013–14 30 6 9 0 10 1 49 7
Atlético Madrid 109 13 20 0 31 1 160 14
Karriera në total 109 13 20 0 31 1 160 14

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubi[redakto | redakto tekstin burimor]

Atlético Madrid

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Spanja U–21
Spanja U–17

Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Barca rout Atletico. ESPN Soccernet (19 Shtator 2009). Vizituar në 14 Prill 2014.
 2. ^ Piatti leaves it late for Almería. ESPN Soccernet (23 Shtator 2009). Vizituar në 14 Prill 2014.
 3. ^ Atlético 1-1 Espanyol. actas.rfef.es (6 Janar 2011). Vizituar në 14 Prill 2014.
 4. ^ Koke amplía hasta 2016 su contrato con el Atleti. futbol.as.com (3 Shkurt 2011). Vizituar në 14 Prill 2014.
 5. ^ Reyes to the rescue for Atletico. ESPN Soccernet (26 Shkurt 2011). Vizituar në 14 Prill 2014.
 6. ^ Falcao rescues Atletico. ESPN Soccernet (29 Prill 2012). Vizituar në 14 Prill 2014.
 7. ^ Atkin, John (9 Maj 2012). "Falcao at double as Atlético march to title". Union of European Football Associations. Retrieved 9 Maj 2012. 
 8. ^ Jose Mourinho and Cristiano Ronaldo off in Real Madrid loss. BBC Sport (17 Maj 2013). Vizituar në 1 Tetor 2013.
 9. ^ "La Liga 2013: Atletico Madrid holds on against Real Sociedad". SB Nation. 1 Shtator 2013. Retrieved 23 Prill 2014. 
 10. ^ Apuesta por la cantera. clubatleticodemadrid.com (3 Shtator 2013). Vizituar në 14 Prill 2014.
 11. ^ a b Premios BBVA a los mejores de octubre [BBVA awards for the best in October] (in Spanjisht). Liga de Fútbol Profesional. 6 Nëntor 2013. Retrieved 8 Nëntor 2014. 
 12. ^ "Cristiano Ronaldo's late goal secures draw for Real Madrid against Atlético". The Guardian. 3 Mars 2014. Retrieved 23 Prill 2014. 
 13. ^ Atlético Madrid 1–0 Barcelona. BBC Sport. 9 Prill 2014. Retrieved 9 Prill 2014. 
 14. ^ Koke takes Atlético through at Barcelona's expense. UEFA.com. 9 Prill 2014. Retrieved 10 Prill 2014. 
 15. ^ Sergio Canales entra en la lista para el Mundial Sub-20. futbol.as.com. 29 Qershor 2011. Retrieved 14 Prill 2014. 
 16. ^ Euro 2012 trio Mata, Alba & Martinez in Spain Olympic squad. BBC Sport. 5 Korrik 2012. Retrieved 16 Shkurt 2014. 
 17. ^ Taconeo ante Ecuador (Spanjisht). Marca (15 Gusht 2013). Vizituar në 14 Mars.
 18. ^ Koke. Soccerway. Vizituar në 19 Qershor 2014.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]