Miroslav Klose

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Miroslav Klose
FIFA WC-qualification 2014 - Austria vs. Germany 2012-09-11 - Miroslav Klose 01.JPG
Klose in 2012
Të dhënat personale
Emri i plotë Miroslav Josef Klose
Data e lindjes 9 Qershor 1978 (36 vjeçar)
Vendi i lindjes Opole, Poloni
Gjatësia 1,84 m (6 ft +12 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Lazio
Numri 11
Kariera në rini
1987–1997 SG Blaubach-Diedelkopf
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1997–1998 SG Blaubach-Diedelkopf
1998–1999 FC 08 Homburg II 15 (10)
1998–1999 FC 08 Homburg 18 (1)
1999–2001 1. FC Kaiserslautern II 50 (26)
1999–2004 1. FC Kaiserslautern 120 (44)
2004–2007 Werder Bremen 89 (53)
2007–2011 Bayern Munich 98 (24)
2011– Lazio 78 (35)
Ekipi kombëtar
2001– Gjermania 131 (68)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 14:56, 30 Mars 2014 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 21:52, 5 Mars 2014 (UTC)
Miroslav klose2.jpg

Miroslav Klose (pol. Mirosłaë Marian Kloze, Opole, Poloni, 9. qershor 1978.) është futbollist gjerman. Aktualisht luan për klubin futbollistik Bayern nga Müncheni në Bundesligë.Eshte shenuesi i dyte me i mire ne historine e kombetares gjermane.

E ëma e tij Barbara (e lindur si Barbara Jeż) ka qenë anëtare e reprezentacionit volejbollistik të Polonisë (82 ndeshje ndërkombtare dhe ka qene shoqe me mamane e Podolskit), I ati Jozef Klose ka qenë futbollist polak.

Prindërit së pari emigruan në Francë ku Jozef luajti për ndërsa më vonë ,në vitin 1987., në Kusel në Gjermani.

Aktualisht është lojtar i ekipit S.S Lazio

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]