Xherdan Shaqiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Xherdan Shaqiri
Shaqiri Gol.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Xherdan Shaqiri[1]
Data e lindjes 10 Tetor 1991 (23 vjeçar)
Vendi i lindjes Gjilan, RSF Jugosllavi
Gjatësia 1,69 m (5 ft 6+12 in)[2]
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Internazionale
Numri 91
Kariera në rini
1999–2001 SV Augst
2001–2009 FC Basel
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2007–2009 FC Basel U–21 19 (8)
2009–2012 FC Basel 92 (18)
2012–2014 Bayern München 52 (11)
2015– Internazionale 3 (0)
Ekipi kombëtar
2007–2008 Zvicra U–17 10 (0)
2008–2009 Zvicra U–18 5 (0)
2009 Zvicra U–19 5 (3)
2009–2011 Zvicra U–21 7 (1)
2010– Zvicra 41 (15)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Xherdan Shaqiri (lindur më 10 Tetor 1991Zhegër, Gjilan), është futbollistë zviceran me orgjinë shqiptare i cili luan me klubin italian InternazionaleSerie A dhe me kombëtaren zvicerane si mesfushor. Që kur kaloi në skuadrën e parë të Baselit, Shaqiri është lavdëruar shumë për shpejtësinë e tij dhe për kontrollin e topit [3].

Webfaqja zyrtare e FIFA-s e përfshkruan Shaqirin si të "paparashikueshëm me topin", "i aftë me të dy këmbët" dhe me një "vizion të shkëlqyer [4]. Ai e ka pseudonimin "Messi alpin" dhe "xhuxhi magjik" [4][5].

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Shaqiri ka lindur në GjilanJugosllavisë nga prindër kosoravo-shqiptarë [4][6]. Ai emigroi në Zvicër në vitin 1992 me prindërit e tij dhe me tre vëllezërit dhe motrat e tij [7]. Ai mori pasaportën zvicerane pasi është një zviceran i natyralizuar.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "FIFA Club World Cup Morocco 2013: List of Players" (PDF). FIFA. 7 Dhjetor 2013: 5. Retrieved 7 Dhjetor 2013. 
  2. ^ "The Squad – Player Details". Fcb.ch. Retrieved 12 Qershor2012. 
  3. ^ "Shaqiri reportedly close to Atlético". atleticofans.com. 17 Nëntor 2011. Retrieved 17 Janar 2015. 
  4. ^ a b c "Xherdan SHAQIRI". FIFA. Retrieved 16 Qershor 2014. 
  5. ^ "2014 World Cup superlatives: From the best nickname to the most likely to put a hole through a goalkeeper". Yahoo. 5 June 2014. Retrieved 17 Janar 2015. 
  6. ^ "Xherdan Shaqiri biography". FootballTop.com. Retrieved 1 Korrik 2014. 
  7. ^ "Football : Xherdan Shaqiri, le meilleur ambassadeur suisse du Kosovo". Le Courrier des Balkan. 22 Dhjetor 2012. Retrieved 17 Janar 2015. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]