Lukas Podolski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Lukas Podolski Football pictogram.svg
Lukas Podolski 2.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Lukas Podolski
Data e lindjes 4 Qershor 1985 (25 vjeç)
Vendi i lindjes Gliwice, Poloni
Gjatësia 1.82 m
Pozita ne fushë Sulmuesi
Informacionet për klubin
Klubi aktual Arsenal
Numri 9
Kariera në rini
1991–1995 FC 07 Bergheim
1995–2003 1. FC Köln
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003 1. FC Köln II 2 (0)
2003–2006 1. FC Köln 81 (46)
2006–2009 Bayern München 71 (15)
2007–2008 Bayern München II 2 (0)
2009–2012 1. FC Köln 88 (33)
2012– Arsenal 33 (11)
Ekipi kombëtar
2001–2002 Gjermania U17 6 (2)
2002–2003 Gjermania U18 7 (4)
2003 Gjermania U19 3 (6)
2004 Gjermania U21 5 (0)
2004– Gjermania 110 (46)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Lukas Podolski (4 Qershor 1985, Gliëice, Poloni) është një futbollist gjerman i cili luan si sulmues për 1. FC Köln dhe Kombëtaren Gjermane. Ai u bashkua me 1. FC Köln në 1995 ku hyri në skuadrën e parë në vitin 2003 dhe luajti 81 ndeshje me klubin përpara transferimit tek Bayern München. Pas tre vitesh të miksuara me sukses ai u kthye në Köln. Ai ka luajtur për herë të parë për Gjermaninë në 2004 dhe ka qënë pjesë e skuadrës që atëherë. Megjithëse ai mund të zgjidhte midis Gjermanisë dhe Polonisë, Podolski zgjodhi Gjermaninë.

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Podolski është djali i Ëaldemar Podolski, i cili luante futboll profesionist në Poloni dhe fitoi kampionatin polak në 1980 me Szombierki Bytom, dhe i polakes Krystyna Podolska, një ish-anëtare e skuadrës së hendbollit të femrave në Gliëice Poloni. Në 1987, Łukasz Podolski ishte vetëm dy vjeç kur familja e tij emigroi nga Polonia në Gjermaninë Perëndimore. Podolski u rrit në Bergheim, Rhine-Vestphalia Veriore, dhe më vonë në Pulheim, të dyja pranë Këlnit.

Podolski ka si nënshtetësi gjermane ashtu edhe polake, por ai ka deklaruar se nuk ka pasaportë polake. Në një intervistë Podolski ka thënë se federata polake nuk është interesuar për të deri kur ai filloi të luajë për skuadrën U-21 dhe kur fitoi popullaritet në media. Në këtë pikë, ai tha se zemra e tij filloi të rrihte për Gjermaninë.

Kariera me klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

Köln[redakto | redakto tekstin burimor]

Podolski filloi të luante futboll në moshën 6-vjeçare në skudrën e të rinjve të FC Bergheim, ku ai luajti derisa u bashkua me Köln në 1995. Ishte atje ku për herë të parë u dallua talenti i tij. Në 2003, në moshën 18-vjeçare, Podolski ishte ende pjesë e skuadrës së të rinjve. Në këtë kohë klubi po luftonte për të mos rënë nga kategoria e parë. Marcel Koller, traineri i skuadrës së parë, duke punuar me një buxhet shumë të kufizuar, ftoi Podolskin që të stërvitej me skuadrën e të rriturv dhe ai bëri debutimin e tij pak kohë më pas në 22 Nëntor 2003. Edhe pse Köln dështoi në përpjekje për të qëndruar në Bundesliga, Podolski tregoi se sa vlente duke shënuar 10 gola në 19 paraqitjet e para me skuadurën. Ky ishte dhe një rekord për një lojtar të ri në futbollin gjerman.

Për shkak të grumbullimit të tij me kombëtaren gjermane në Euro2004 Podolski u kërkua nga disa klube të mëdha, ai qëndroi me klubin për ta ndihmuar atë të ngjitej në kategorinë kryesore.Me 24 gola ai u bë golashënuesi më i mirë i kategorisë. Edhe pse ai nuk luante në kategorinë kryesore ai vazhdonte të luante me kombëtaren gjermane.

Pasi Köln u ngjit në Bundesliga shpresta që ajo të ngelej në Bundesliga ishin mbi Podolskin, nga ai pritej që ta mbante skuadrën aty praktikisht i vetëm. Podolski arriti të shënonte 12 gola në sezonin 2005-2006, por skuadra ra nga kategoria. Ishte e qartë se Podolski nuk do të qëndronte gjatë për t’i shpëtuar ata sërish, dhe ndërkohë ai po bëhej pjesë e rëndësishme e ekipit kombëtar.

Bayern Munich[redakto | redakto tekstin burimor]

Në 2006, klube si Bayern Munich, HSV Hamburg, Werder Bremen dhe madje Real Madrid shfaqën interesine tyre për Podolskin edhe pse ai kishte një kontartë me FC Köln deri në 2007. Në 1 Qershor 2006, Podolski shpalli se ishte arritur një një kontratë më Byern Munich, që e lejonte atë të hidhej nga ana e bavarezëve për sezonin 2006-2007. Detajet financiare të kësaj marrëveshjeje nuk u shpallën menjëherë, por shuma e transfertës thuhej se ishte €10 milion. Ai bëri debutimin e tij me në Bundesliga me Bayern në 11 Gusht 2006 në një fitore 2-0 kundër Borussia Dortmund, duke hyrë si zëvendësues në minutën e 88-të. Në 9 Shtator 2006, ai hyri si zëvendësues në pjesën e dytë në një ndeshjë të kupës DFB kundër FC St Pauli. Vetëm 26 sekonda pasi pjesa e dytë kishte filluar Podolski shënoi golin e barazimit, 1-1. Në 14 Tetor 2006, me goline parë në Bundesliga me fanellën e Bayern, Podoski ndihmoi në sigu rimin e fitores 4-2 të klubit me Hertha Berlin. Në 26 Tetor 2006, Podolski vuajti një dëmtim të rëndë në kyçin e djathtë të shkaktuar nga shoku i skuadrës, Mark van Bommel, gjatë një seance stërvitore. Si rrjedhojë, Podolski humbi më shumë se pesë javë. Ai u kthye nga dëmtimi dhe shënoi një gol kundër Alemannia Aachen. Ai ndonjëherë komunikon me shokun e Bayern dhe sulmuesine kombëtares Miroslav Klose, gjithashtu i lindur në Poloni, në polonisht.

Kur Bayern bleu bomberin italian Luca Toni, “Poldi” po luante gjithmonë e më pak, për shkak të preferencës së trainerit për dyshen Toni Klose. Pas një sezoni zhgënjyes tek Byern ai u kthye te Köln në 1 Korrik 2009

Statistikat me klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

Performanca me klubet
Klubi Sezoni Bundesliga DFB-Pokal Europa Totali
App Gola App Gola App Gola App Gola
Köln 2003–04 19 10 1 0 - - 20 10
2004–05* 30 24 2 5 - - 32 29
2005–06 32 12 1 0 - - 33 12
Total 81 46 4 5 - - 85 51
Bayern Munich 2006–07 22 4 3 2 7 1 32 7
2007–08 25 5 4 0 12 5 41 10
2008–09 24 6 3 1 4 2 31 9
Total 71 15 10 3 23 8 104 26
Köln 2009–10 27 2 4 1 - - 31 3
Total 27 2 4 1 - - 31 3
Career Totals 179 63 18 9 23 8 220 80

Golat ndërkombëtarë[redakto | redakto tekstin burimor]