Lihtenshtajni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Principata Lihtenshtajn
Fürstentum Liechtenstein
Flamuri i Lihtenshtajnit Stema e Lihtenshtajnit
Flamuri Stema
Himni kombëtar: Oben am jungen Rhein
 
Situata e Lihtenshtajnit
 
Kryeqyteti Vaduzi
Qyteti më i madh Schaan
Gjuha zyrtare gjermanishtja
Forma e qeverisë Principat
President Princi
Kryeministër Kryeministri
Pavarësia
1806
Sipërfaqja Vëndi i 189-të
160 km²
ZEE km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia
Vëndi i 187-të
32 528 (2004)
203 banorë/km²
Monedha Franku zvicëranë
Zona kohore
 • në verë
UTC+1
UTC+2
Kodi i internetit .li
Prefiksi telefonik +4231

Principata e Lihtenshtajnit (gjermanisht: Fürstentum Liechtenstein) është shtet sovran në pjesën qendrore të Evropës, i kufizuar nga Zvicra në jug dhe perëndim, dhe nga Austria në lindje.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Lihtenshtajnit.

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Sistemi shtetror në Lihtenshtajn.

Njësitë administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Lihtenshtajni ndahet në 11 njësi administrative të quajtura gemajnde (Gemeinden, njëjës. Gemeinde) dhe dy njësi që shërbejnë për organizimin e zgjedhjeve të lira.

Njësitë administartive në Lihtenshtajn.
Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Lihtenshtajnit.

Sipërfaqja e përgjithshme e Lihtenshtajnit është 160 km&, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 47 16 V, 9 32 L. Lihtenshtajni është vend kontinental dhe nuk ka dalje në det.

Vija kufitare e Lihtenshtajnit është 76 km e gjatë dhe nuk ka vijë bregdetare.

Klima e Lihtenshtajnit është klimë kontinentale e ftohtë, me dimër të vranët e me reshje bore e shiu, me verë të vranët e të lagësht.

Pjesa më e madhe e relievit është terren me bjeshkë (Alpet) përreth luginave të lumenjve . Pika më e ultë e relievit gjendet në vendin e quajtur Rugeler Rit (ang.:Ruggeller Riet) (430m, në pjesën veriore) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,599 metrave në vendin e quajtur maja e hirtë (ang.:Grauspitz) në pjesën jugore të vendit në kufi me Zvicrën.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ekonomia e Lihtenshtajnit.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Demografia e Lihtenshtajnit.

Jeta mesatare e pritur në Lihtenshtajn është 79.68 vite ( 76.1 vjet tek meshkujt dhe 83.28 tek femrat). Vdekshmëria te foshnjat është 4.64 në 1000 të lindur gjallë. 100% e popullsisë ( më e vjetër se 10 vite) din shkrim lexim.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Kultura e Lihtenshtajnit.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Lihtenshtajni – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 Commons: Lihtenshtajni – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale