Bangui

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Bangui, me një popullsi prej 560,000 (1994), është kryeqytet i Afrikës Qendrore. Qyteti ndodhet pran lumit Ubangi, i cili i mundson transportimin e të mirave materiale me shpejtësin e ramjes së ujit. Lumi në faktë përshkronë kufirin në mes të Republikës Afrika Qendrore dhe Republikës Demokratike të Kongos (RDK). Vendbanimi në RDK i quajtur Zongo ndodhet përballë Banguit në anën tjetër të lumit. Kordinatat e qytetit janë 4°22' veri dhe 18°35' lindje.

Qyteti u themelua më 1889 dhe është pagësuar "lepuri" i shpejtë siç e thërrasin vendasit. Në vitin 1970 në qytet është themeluar Universiteti i parë dhe i vetem i Afrikës Qenderore, i njohur me emrin Universiteti i Banguit.

Për nga industria qyteti është i njohur në këtë regjion për prodhimet e tekstilit, ushqimore, birra, këpuca dhe sapunë.