Bolivia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Republika e Bolivisë
República de Bolivia
Flamuri i Bolivisë Stema e Bolivisë
Flamuri i Bolivisë Stema e Bolivisë
Vendndodhja e Bolivisë
Kryeqyteti Sucre-ja
Qyteti më i madh Santa Cruz de la Sierra
Gjuha zyrtare Gjuha spanjolle, Gjuha keçua dhe 34 gjuhë të tjera
Pavarësia 6 gusht 1825
Forma e qeverisë Republikë presidenciale
Kryetari i shtetit dhe Kryeministri Evo Morales
Sipërfaqja
– totale
– % ujë

1.098.581 km²
1,29 %
Popullsia (2010)
– totale
– dendësia

10.907.778 banorë
9,7 banorë/km²
IZHNJ () 0,663
Monedha Boliviano-ja
Zona kohore
– zakonisht

UTC-4
Targat e automjeteve BOL
Prefiksi telefonik 00591
Kodi i internetit .bo
Anëtarësimi në OKB

Bolivia (spanjisht: República de Bolivia; shqiptimi: Rrepublika dhe Bolibja; emëruar sipas Simón Bolívarit) është shtet në pjesën qendrore të Amerikës Jugore. Në veri dhe lindje kufizohet me Brazilin, në jug me Paraguain dhe Argjentinën dhe në perëndim me Kilin dhe Perunë. Që nga viti 1839 qeveria ishte e vendosur në Sucre, gjersa në vitin 1898 kryeqytet u caktua Sucre.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Bolivisë.

Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Bolivisë.

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Demografia e Bolivisë.

Qytetet e[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Lista e qyteteve të Bolivisë.

Përbërja etnike[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjuhët[redakto | redakto tekstin burimor]

Besimet fetare[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Feja në Bolivi.

Njësitë administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Sistemi shtetëror në Bolivi.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ekonomia e Bolivisë.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Kultura e Bolivisë.

Infrastruktura[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Shëndetësia[redakto | redakto tekstin burimor]

Festat publike[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]


Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Bolivia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 Commons: Bolivia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale