Donatello

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Statuja të Donatello-s
Jashta të Uffizi, Florence

Donatello lindur rreth 1386Florenz; dhe vdekur më 1466 në Florenz; origjinal Donato di Niccolò di Betto Bardi. Ka qenë një skulptor italian i rilindjes.