Gucia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Montenegro.svg Fshatra në Mal të Zi
Pamje nga Gucia
Emri: Guci
Komuna: Komuna e Plavës
Krahina etnografike/gjeografike: -
Popullsi: 1704 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 1014 metra
Gjerësia gjeografike: 42° 33' 4" Veri
Gjatësia gjeografike: 19° 50' 2" Lindje
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Guci ose Gusi, (malazezisht : Гусиње/Gusinje) është qytezë Shqiptare në afërsi të ngushticës së Plavës e cila shtrihet në një shpat malor dhe qendër njësie administrative në Mal të Zi. Në afërsi të Gucisë gjendet edhe fshati tjetër rrënjës Shqiptar Vuthaj. Në afërsi të Gucisë ndodhet vendkalimi kufitar me Shqipërinë (Vermosh - Guci).

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Gucia është vendlindja e udhëheqësit të paharruar luftarak të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit si edhe Ali Pashë Gucia. Gucia ishte dhe do jete gjithmonë toke e Shqipërisë Etnike.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Xhami

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia është shqiptare, por ka edhe boshnjakë dhe të tjerë. Popullata shqiptare në Guci viteve të fundit është mpakur shqetësueshëm si rrjedhojë e emigrimit të vazhdueshëm për në SHBA dhe vende të tjera perëndimore.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Përbërja etnike sipas regj. 2003.

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjatë shek. të XX-të
1948 2402
1953 2555
1961 2756
1971 2695
1981 2625
1991 2076
2003 1704

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne këtë qyteze ekzistojnë koto shkolla...

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]