Rrapeza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrapëza)
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Greece.svg Fshatra në Greqi
Emri: Rrapezë
Komuna: i Pargës
Krahina etnografike/ gjeografike: -
Popullsi: 689 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 218 metra
Gjerësia gjeografike: 39° 17' 48 Veri
Gjatësia gjeografike: 20° 22' 17 Lindje
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Rrapezë, (Greqisht: Ανθούσα/Anthoúsa), është fshat në Qarku i Prevezës, Greqi. Fshati ishte njohur me emrin të vjetër në formën greke, si: Ράπεζα/Rápeza përpara vitin 1927.[1]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Tito Johala (gr: Τίτος Γιοχάλας) - lindur 1942 në Janinë dhe me origjin nga Rrapeza. Albanolog dhe akademik.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]