Sebastian Vettel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sebastian Vettel
Sebastian Vettel 829444a.jpg
Sebastian Vettel
F1 Statistikat
Kombësia Flag of Germany.svg Gjerman
Vetura # 1
Ekipi momental Red Bull-Renault
Pjesmarrje 120
Kampionate 4 (2010, 2011, 2012, 2013)
Fitore 39
Podiume 62
Pol pozita 45
Xhiro të shpejta 23
Pjesmarrja e parë 2007 Çmimi i madhë i Shteteve të Bashkuara
Fitorja e parë 2008 Çmimi i madhë i Italisë
Sezoni i fundit 1ri (397 pikë)

Sebastian Vettel lindi më 3 Qershor 1987 është një pilot gjerman i Formula 1 i cili garon për skuadrën Red Bull Racing. Ai është Kampion i Botës aktual në Formula 1, pasi ka fituar kampionatin e vitit 2010 dhe 2011.

Kariera[redakto | redakto tekstin burimor]

2006–2007: BMW Sauber[redakto | redakto tekstin burimor]

2006[redakto | redakto tekstin burimor]

Vettel u bë shoferi i tretë për BMW Sauber në Pistën e madhe të Turqisë.Në debutimin e tij në testimin, Vettel vendosi kohën më të shpejtë në provat e dyta para garës.Gjithashtu edhe në Pistën e Italisë në vitin 2006 vendosi kohën më të shpejtë në të 2 seancat praktike para ndeshjes.

2007[redakto | redakto tekstin burimor]

Vettel u konfirmua si shofer i BMW për vitin 2007.Ai doli në vendin e tretë në Kampionatin Botëror.Vettel njihej si marrësi i pikëve më i mirë në atë kohë.

2007–2008: Toro Rosso[redakto | redakto tekstin burimor]

2007[redakto | redakto tekstin burimor]

Në 31 Korrik BMW e la të lirë Vettelin të shkonte te skuadra Scuderia Toro Rosso.Ai fitoi afërsisht $ 165,000 me Toro Rosso.Ai ishte pilot i pestë dhe i gjashtë për këtë skuadër.

2008[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas katër gara të sezonit 2008, Vettel ishte shoferi i vetëm që kishte dështuar për të përfunduar një garë të vetme.Në secilën nga këto tri raste, ai ishte i përfshirë në aksidente të shkaktuara nga shoferët e tjerë.Vettel shënoi pikët e tij të para të sezonit me vendin e pestë.

Red Bull Racing[redakto | redakto tekstin burimor]

2009[redakto | redakto tekstin burimor]

Në fillim të sezonit 2009, Vettel zëvendësoi në pension David CoulthardRed Bull Racing, dhe filloi me forcë në Garën e Australisë.Ai mendojë se mund të parakalonte kur flamuri i verdhë u ngrit.

2010[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2010 ai u fitoi Kampionatin e Botës në Formula 1.Me këtë fitore Vettel u bë një nga pilotët më të mirë të Formula 1.

2011[redakto | redakto tekstin burimor]

Vettel duke garuar në Çmimin e madhë të Malajzisë ku arriti të fitojë.

Pas shtyrjes së Çmimit të madhë të Bahrainit, Vettel fitoi mbrojtjen e titullit kampion në Çmimin e madhë të Australisë ku arriti të Pole Position dhe garë fitoren i shkëputur me 22 sekonda nga vendi i dytë që ishte Lewis Hamilton. Vettel vazhdoi mbrojtjen e titullit kampion edhe në Çmimin e madhë të Malajzisë, ai arriti të fitojë garën duke lënë mbrapa pilotin e Mclaren, Jenson Button dhe Nick Heidfeld. Vettel kompletoi Pole Position e tij të tretë në sezonin 2011 në Çmimin e madhë të Kinës, ai ishte dominues për shumicën e garës. Megjithatë, menaxhimi i dobët i gomave bëri që ai të humbas kryesimin disa xhiro nga fundit kundrejt Lewis Hamilton, ai nuk mund të komunikonte me mekanikët e skuadrës për shkak se radioja ishte thyer, në fund ai e mbylli garën në vendin e dytë dhe kryesonte kampionatin me 21 pikë para vendit të dytë që ishte Hamilton [1].

Çmimi i madhë i Turqisë nuk nisi siç duhet për Vettel, ai nuk regjistroi shumë xhiro në praktikën e së premtes, ai madje u aksidentua në minisesionin e parë. Edhe pse në praktikë nuk kishte rezultate të mira, në provat kualifikuese ai arriti Pole Position e katërt në këtë sezon në katër gara dhe në fund arriti edhe fitoren e tretë duke u shkëputur në renditjen e pilotëve me 34 pikë nga vendi i dytë që mbahej nga Lewis Hamilton [2]. Në Çmimin i madhë të Spanjës, rekordi i tij i Pole Position rradhazi mori fund pasi gjatë Q3 sistemi KERS dështoi. Shoku i tij i skuadrës Mark Webber mori Pole Position por në garë Vettel arriti të fitojë me vetëm 0.630 sekonda para Hamilton, me këtë të fundit i cili u përpoq që ta parakalonte deri në fund të konsumimit të gomave, Vettel gjatë garës ka pasur probleme me sistemin KERS [3]. Një javë më vonë në Çmimin e madhë të Monakos, ai arriti të marrë një tjetër Pole Position me kohën e dytë më të shpejtë në historinë e pistës së Monakos. Vettel ishte në kryesim të garës me një diferencë prej 5 sekondash nga vendi i dytë që ishte Jenson Button. Për shkak të një problemi në radio, Vettel kur hyri në pit stop, i gjeti të papërgaitur mekanikët e Red Bull. Ky ishte edhe pit stopi më i ngadaltë i garës, mekanikët i kishin vendour edhe gomat e gabuara në makinë. Si rezultati i këtyre 2 ndodhive, Vettel u detyrua të dorëzoj kreun e garës pilotit të McLaren, Jenson Button. Vettelit më pas iu vendos një stategji me vetëm 1 pit stop, atij i vendosën goma të buta për 56 xhiro. Vettel më pas u arrit nga Button dhe Alonso dhe gomat e tij u përkeqsuan por në fund nuk u kap. Disa xhiro nga fundit, gara u ndërpre për shkak të një aksidenti të rëndë të Vitaly Petrov i cili u largua me ambulancë, nga ky aksident përfituan skuadrat të cilat ndryshuan gomat dhe u furnizuan me karburant, më pas gara rifilloi nën regjimin e Makinës së sigurisë, në fund Vettel arriti të fitoj garën e tij të pestë për sezonin 2011 [4] [5].

Vettel duke marrë fitoren e parë në karrierë në pistën e principatër dhe fitoren e pestë në gjashtë gara.

Kanada, Vettel mori Pole Pisiton e tij të gjashtë në shtatë gara, ai i përfundoi provat kualifikuese para dy pilotëve të Ferrarit, Fernando Alonsos dhe Felipe Massës [6]. Vettel arriti të ruaj kryesimin dhe dominoi pothuajse gjatë gjithë garës. Gjatë garës, u regjistrua një rekord pasi Makina e sigurisë hyri plot 6 herë, gara u ndërpre për plot 2 orë për shkak të shiut të rëndë. Vettel u detyrua të humbasë avantazhin e krijuar nga pilotët e tjerë. Në xhiron e fundit, Vettel u befesua nga Jenson Button, i cili duke përfituar nga ndërprerja e garës, arriti ta parakalojë dhe të fitojë garën e parë të sezonit. Pas kësaj gare, Vettel kryesonte kampionatin me 60 pikë distancë nga vendi i dytë që ishte Jenson Button.

Çmimin e madhë të Europës, FIA filloi zbatimin e një ndalimi të diskutueshme të motorrit të makinës së Vettel. Kjo gjë u cilësua si përpjekje e FIA–s për të ndalur dominimin e Vettelit [7]. Edhe pse u bë ky kontroll, Vettel vazhdoi me dominimin e tij duke marrë Pole Positon, të bëjë xhiron më të shpejtë gjatë dhe garës dhe ta fitonte atë për të arritur të plotësojë lap–trick, për të ishte fitorja e shtatë në tetë gara [8]. Vettel vendosi edhe 2 rekorde; 1) piloti i parë që që fiton 6 ose më shumë gara dhe 2) piloti që të renditet e dyti dhe më lartë në 8 gara.

Vettel duke marrë fitoren e nëntë në Çmimin e madhë të Singaporit pasi kryesoi në çdo xhiro të garës, duke qënë vetëm 1 pikë larg fitimit të titullit të dytë kampion.

Seria e dytë e ndryshimeve të FIA–s u zbatuan në Çmimin e madhë të Britanisë. Red Bull bestonte se këto ndryshime do ta bënin makinën e tyrë të ngadaltë dhe se do të humbinin rreth gjysëm sekondi për xhiro [9]. Në provat zyrtare, Webber fitoi Pole Position me vetëm 0.032 para shokut të skuadrës Vettel. Në garë, Vettel bëri një start të mirë duke marrë kryesimin dhe arriti ta ruajë atë deri në gjysmën garës. Një pit stop i ngadaltë i mekanikëve të Red Bull, i lejoi Alonsos që të merrte kryesimin e garës dhe në fund të merrte fitoren e parë dhe të vetme në atë sezon për të [10], Vettel e mbylli garën i dyti, para Webber i cili kompletoi podiumin. Pavarësisht një problemi në sistemin KERS, ai ishte në gjëndje të kalonte para Hamiltonit në pit stop dhe të ruante vendin e dytë të garës kundër Webber, i cili injoroi një mesazh të shefit të skuadrës Christian Horner, i cili i tha që të raunte atë pozicion për të rritur epërsinë në renditjen e konstruktorëve [11].

2012[redakto | redakto tekstin burimor]

Vettel duke garuar për Red Bull Racing në 2012 Çmimin e madhë të Malajzisë.

Vettel qëndroi tek Red Bull edhe për sezonin 2012 [12], dhe sërisht shoku i tij i skuadrës ishte Mark Webber. Ai shënoi një vend të dytë në garën hapëse të sezonit në Australi [13]. Vettel mori një vend të pestë në provat kualifikuese për garën e Malajzisë, ai u zhvendos nga vendi i gjashtë në vendin e pestë për shkak se Kimi Räikkönen u dënua me 5 pozicione. Në garë, Vettel shpenzoi shumicën e kohës në tentativë për të arritur vendin e katërt, por një aksident me makinën HRT të indianit Narain Karthikeyan në xhiron e 47. Pas aksidentit, Vettel u pozicionua në vendin e 12, deri në fund të garës ai arriti të rikuperojë vetëm 1 pozicion kundër Pastor Maldonados i cili u tërhoq nga gara për shkak të një problemi në motorr. Kjo ishte hera e parë që nga 2010 Çmimi i madhë i Belgjikës që Vettel nuk merrte pikë në një garë. Karthikeyan mor një penalizim me 20 sekonda si shkaktar i aksidentit, ai e mbylli garën nga vendi i 21 në vendin e 22.

Pas garës, Vettel dhe shefi i skuadrës Christian Horner kritikuan mënyrën e të garuar të Karthikeyan, me Vettel i cili e quajti një idjot dhe kastravec [14] [15]. Karthikeyan ju kundërpërgjigj atij duke e quajtur një fëmijë që qan [16]. Më vonë, Karthikeyan u përpoq të vendoste qetësinë duke thënë se ai ka respekt për Vettelin dhe për aftësitë e tij, ai gjithashtu tha: "Unë mendoj se ne duhet të sillemi në mënyrë më të pjekur dhe të harrojmë atë çka ndodhi".

Vettel duke marrë fitoren e tij të parë në Çmimin e madhë të Bahrainit.

Vettel mori Pole Position për herë të parë në sezonin 2012 në Çmimin e madhë të Bahrainit, ai kryesoi pothuajse në të gjithë xhirot, pavarësisht presionit të vendosur të Kimi Räikkönen, ai kaloi vijën e bardhë të finishit për herë të parë në vitin 2012, ai gjithashtu pas garës ishte për herë të parë në krye të klasifikimit të pilotë për herë të parë. Në garën e Spanjës, ai arriti të ruajë kryesimin në renditjen e pilotëve edhe pse me pikë të barabarta me Fernando Alonson pas një vendi të gjashtë të marrë në garë, ai nuk vendi asnjë kohë në Q3. Vettel gjatë garës mori penallti për shkak se gjatë kohës ku ishin flamurat e verdhë për shkak të një aksidenti midis Michael Schumacher dhe Bruno Sennës, Vettel nuk e ngadalësoi shpejtësinë. Pas një garë të bukur në Monako, Vettel përfundoi i katërti, ai rikuperoi plot 6 pozicione.

Vettel duke marrë fitoren e dytë të sezonit në 2012 Çmimin i madhë të Singaporit.

Vettel mori Pole Position e tij të dytë për sezonin 2012 në Kanada, ai humbi menjëherë një pozicion pas një pit stopi të bërë në fillim të garës dhe u përpoq të fitonte sërsisht avantazhin me të njëjtat goma, në xhirot në vijim ai shkoi sërisht për të bërë një tjetër pit stop dhe për të vendosur goma të reja, në fund të garës ai u pozicionua në vendin e katërt. Në garën tjetër në Valencia, ai mori Pole Position e tij të 33 në karrierë duke u renditur në vendin e tretë mbrapa Jim Clark dhe Alain Prost në listën e pilotëve me më shumë Pole Position në histori. Megjithatë, kjo arritje u kthye në dëshpërim për të pasi në garë diferenca + 20 sekonda nga vendi i dytë i vendosur në 20 xhirot e para u prish për shkak të hyrjes së Makinës së sigurisë. Në xhiron e parë pasi u largua, makina e tij ndaloi për shkak të një problemi në alternator. Vettel duhej të kryesonte renditjen pas garës, por ai ra në vendin e katërt pas Alonsos (i cili fitoi garën), Hamiltonit dhe Webberit.

Silevstrone, Vettel i mbylli provat zyrtare në vendin e katërt, Q3 u shty për 1 orë për shkak të shiut të rrëmbyshëm. Në garën e thatë, Vettel pati një start të ngadalshëm ku humbi një pozicion, por në fund mori vendin e tretë mbrapa Webberit dhe Alonsos. Në Gjermani, Vettel e nisi garën nga vendi i dytë por e përfundoi garën në vendin e pestë, ai në fakt e përfundoi garën në vendin e dytë por mori një penalizim 20 sekona për shkak se parakaloi në mënyrë të gabuar Jenson Button në xhiron e 66, ai e përfundoi garën mbrapa Alonsos, Buttonit, Räikkönenit dhe Kobayashit [17]. Në Hungari, Vettel siguroi një vend të tretë në provat kualifikuese por garën e përfundoi në vendin e katërt. Në Çmimin e madhë të Belgjikës, Vettel nuk arriti të sigurojë një pozicion të mirë në provat kualifikuese pasi ai u eleminua që në Q2, por në garë Vettel u detyrua të humbasë 1 pozicion që në startë për shkak të aksidenteve që ndodhën përpara tij, por deri në fund të garës Vettel arriti të sigurojë vendin e dytë. Në garën e 13 në Itali, Vettel u nis nga vendi i pestë dhe arriti deri në vend të katërt dhe e detyroi Alonson të ecë mbi barë gjatë një duel me të, për këtë gjë ai u dënua me një penallti duke përfunduar në vendin e nëntë, megjithatë, Vettel arriti të shkojë deri në vendin e gjashtë në 5 xhirot e ardhshme, por alternatori e detyroi të ndërpresë garën për herë të dytë në këtë sezon. Vettel e mbylli garën në vendin e 22, kurse kryesuesi i kampionatit Alonso mori një vend të tretë duke u shkëputur edhe 15 pikë të tjera.

Vettel duke garuar në Çmimim e madhë të Japonisë.

Pas pushimeve të verës, gara e ardhshme ishte Çmimi i madhë i Singaporit ku Vettel i përfundoi provat zyrtare në vendin e tretë. Ai parakaloi Pastor Maldonadon që në startin e garës, përpara se kryesuesi i garës Lewis Hamilton u tërhoq nga gara për shkak të një problemi në makinë. Vettel ruajti kryesimin deri sa gara që zgjati 2 orë mbaroi. Kjo ishte fitorja e tij e parë në 10 garat e fundit duke i dhënë fund serisë së tij negative. Në Suzuka për Çmimim e madhë të Japonisë, Vettel mori për herë të dytë në karrierë një Grand Slam (Pole, xhiro më e shpejtë dhe kryesues në çdo xhiro), ai fitoi garën dhe përfitoi nga aksidenti i Alonsos që në xhiron e parë për ta shkurtuar diferencën në renditjen e pilotëve në vetëm 4 pikë. Më 14 Tetor, Vettel fitoi garën e tij të tretë rradhazi në Kore, ai parakaloi shokun e skuadrës Mark Webber (i cili kishte marrë Pole Position), dhe e përfundoi garën para tij duke bërë që makinat Red Bull të përfundonin në dy vendet e para. Këngëtari korean i Gangnam Style, reperi PSY tundi flamurin në kohën ku Vettel kaloi vijën e finishit [18]. Me këtë fitore, Vettel mori kryesimin e kampionatit nga piloti i Ferrarit, Fernando Alonso. Çmimi i madhë i Indisë solli një tjetër fitore, Vettel ishte më i shpejti në dy nga tre minisesionet në provat kualifikuese dhe mori Pole Position, në garë ai kryesoi çdo xhiro dhe mori fitoren duke lënë mbrapa Fernando Alonson në vendin e dytë dhe shokun e skuadrës Webber në vendin e tretë, i cili e humbi vendin e dytë si pasojë e një problemi në sistemin KERS [19].

Çmimi i madhë i Abu Dhabit paraqet një nga garat më të diskutueshme të Vettel, pasi vendosi kohën e tretë më të shpejtë në Q3, atij i thanë që të ndaloj makinën. Shkak i problemit të makinës ishte pompa e karburantit dhe nga kjo gjë ai ndëshkua që ta niste garën nga vendi i fundit [20], por Red Bull u detyrua të bëjë disa ndryshime në makinë kështu që Vettel u detyrua ta niste garën nga pit stopi. Megjithatë, në garë, Vettel arriti të bëjë një performancë fantastike duke arritur të kapë vendin e tretë të podiumit. Pas një tjetër podiumi në Çmimin e madhë të Shteteve të Bashkuara, Vettel ishte i vendosur që të fitonte kampionatin në Brazil. Ai e nisi garën me 13 pikë avantazh nga sfiduesi i titullit Fernando Alonso. Pas një gare me plot emocione, e cila përshfiu aksidentin e Vettel me Bruno Sennën që në xhiron e parë, Vettel e mbylli garën në vendin e gjashtë kurse Alonso në vendin e dytë, kjo gjë solli edhe titullin e tretë kampion rradhazi për Vettel për vetëm 3 pikë avantazh. Ky ishte titulli i tij i tretë rradhazi kampion, në moshën 25 vjeçare ai u bë piloti më i ri në histori që fiton titullin tre herë rradhazi [21], duke thyer rekodin që më parë mbahej nga Ayrton Senna. Senna fitoi titullin e tij të tretë në F1 në moshën 31 vjeçare. Vettel gjithashtu u bë piloti i tretë që fiton 3 tituj kampion pas Juan Manuel Fangio dhe Michael Schumacher [22].

2013[redakto | redakto tekstin burimor]

Vettel (majtas) në momentin e parakalimit të shokut të tij të skuadrës Webber (djathtas), pasi injoroi urdhërat e skuadrës në 2013 Çmimin e madhë të Malajzisë.

Vettel filloi sezonin e pestë të tij tek Red Bull duke marrë një Pole Position në 2013 Çmimin e madhë të Australisë [23], përpara se ta përfundonte garën i treti me një diferencë 22 sekonda nga fituesi i garës Kimi Räikkönen [24]. Ai mori një tjetër Pole në Çmimin e madhë të Malajzisë nën reshjet e shiut, ai ishte 2.5 sekonda më i shpejtë se shoku i tij i skuadrës Mark Webber [25]. Ai arriti të fitojë garën, edhe pse me polemika të shumta, pasi Vettel nuk zbatoi urdhërin e skuadrës të cilët i kishin thënë që të mos ta parakalonte Webberin. Gjatë momentit të parakalimit, Vettel rrezikoi shumë aksidentin pasi ata u tërhoqën në cepin e murit të pistës. Vettel e parakaloi Webberin në xhiron e 46 të garës, Webber shrehu inat pas mbarimit të garës [26]. Shefi i skuadrës, Christian Horner, ndonëse i pakënaqur me veprimin e Vettel, theksoi se Webber kishte sfiduar udhëruat e skuadrës në disa raste, dhe së fundëmi 2 gara më parë. Horner pranoi se edhe marrëdhënjet jo të mira mes pilotëve çoi në shkaktimin e këtij episodi [27]. Vettel kërkoi falje për veprimin e tij, duke pretenduar se ai nuk i kishte injoruar qëllimisht urdhërat e skuadrës pavarësisht se ai ishte në djeni të pozicionit të tij [28]. Vettel më pas e tërhoqi faljen e tij, duke thënë se nuk i vinte keq për fitoren e marrë me forcë, ai tha se nqs ky rast do të përsëritej sërisht, ai do ta parakalonte sërisht Webberin, ai gjithashtu shtoi duke thënë se Webber nuk e meritoi të fitonte garën [29].

Çmimin e madhë të Kinës, Vettel i mbylli provat kualifikuese në vendin e nëntë pasi ai nuk vendosi një kohë në Q3, përpara se ta përfundonte garë në vendin e katërt, ai vendosi xhiron më të shpjetë të garës përpara se ta përfundonte garën me vetëm 0,203 sekonda mbrapa vendit të tretë që ishte Lewis Hamilton. Vettel fitoi garën e dytë të sezonit në Bahrain, ai parakoi Nico Rosberg që në xhiron e dytë. Vettel vazhdoi të ruante kryesimin për titullin kampion duke arritur një vend të katërt në Çmimin e madhë të Spanjës dhe një vend të dytë në Çmimin e madhë të Monakos. Vettel dominoi në garën e Montrealit, ai fitoi duke u nisur nga Pole Position dhe e mbylli garën me diferencën 15 sekonda nga vendi i dytë që ishte Fernando Alonso, pas garës ai kishte diferencën 36 pikë nga vendi i dytë.

Dominimi i tij në garën e Britanisë ishte i mirë, por ai u detyrua të ndërpresë garën për shkak të një problemi në kambio. Ai u rikthye që të fitonte garën e shtëpisë së tij në Gjermani për herë të parë në karrierë, duke lënë mbrapa tij dy pilotët e Lotusit Kimi Räikkönen dhe Romain Grosjean. Në garën e Hungarisë, Vettel doli në vendin e tretë mbrapa Räikkönen dhe Hamilton, por fitoi në Belgjikë (nga vendi i dytë), Itali, Singapor dhe Kore (të tre nga Pole Position) duke vendosur atë në avantazh prej 77 pikëve nga vendi i dytë kur kishin ngelur edhe 5 gara. Pasi në garën e Singaporit dhe Koresë kishte fituar, ishte nisur nga Pole Position dhe kishte regjistruar xhiron më të shpejtë gjatë garës, Vettel u bë piloti i tretë mbrapa Alberto Ascarit dhe Jim Clark që e bënë këtë gje në 2 gara rresht. Vettel siguroi titullin e tij të katërt rradhazi kampion pas fitores në garën e Indisë më 27 Tetor [30] [31].

Në disa raste gjatë sezonit, tifozët gjatë garave e kanë fishkëllyer Vettelin [32] [33]. Edhe pse fërshëllimat nuk janë pëlqyer nga pilotët e tjerë, Vettel zbuloi duke thënë se ai ka qënë i prekur nga sjellja e tifozëve gjatë garës [34], ai për këtë gje ka thënë: Është shumë e vështirë për mua personalisht, për të marrë fërshëllima, edhe pse deri tani nuk kam bërë asgjë të gabuar.

Rekordet e garimit[redakto | redakto tekstin burimor]

Përmbledhja e karrierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni Seria Skuadra Gara Fitore Pole Sh/Xhiro Podiume Pikë Pozicione
2003 Formula BMW ADAC Eifelland Racing 19 5 5 4 12 216 2ti
2004 Formula BMW ADAC ADAC Berlin-Brandenburg 20 18 14 13 20 387 1ri
2005 Formula 3 Euro Series ASL Mücke Motorsport 20 0 0 1 6 63 5ti
Masters of Formula 3 1 0 0 0 0 N/A 11ti
Spanish Formula Three Championship Racing Engineering 1 0 0 0 1 8 15ti
Macau Grand Prix ASM F3 1 0 0 0 1 N/A 3ti
Formula Një BMW Williams F1 Team Pilotë Testues
2006 Formula 3 Euro Series ASM Formule 3 20 4 1 5 9 75 2ti
Masters of Formula 3 1 0 0 0 0 N/A 6ti
Formula Renault 3.5 Series Carlin Motorsport 3 1 1 0 2 28 15ti
Macau Grand Prix 1 0 0 0 0 N/A 23ti
Formula Një BMW Sauber F1 Team Pilotë Testues
2007 Formula Renault 3.5 Series Carlin Motorsport 7 1 1 1 4 74 5ti
Formula Një BMW Sauber F1 Team 1 0 0 0 0 6 14ti
Scuderia Toro Rosso 7 0 0 0 0
2008 Formula Një Scuderia Toro Rosso 18 1 1 0 1 35 8ti
2009 Formula Një Red Bull Racing 17 4 4 3 8 84 2ti
2010 Formula Një Red Bull Racing 19 5 10 3 10 256 1ri
2011 Formula Një Red Bull Racing 19 11 15 3 17 392 1ri
2012 Formula Një Red Bull Racing 20 5 6 6 10 281 1ri
2013 Formula Një Infiniti Red Bull Racing 19 13 9 7 16 397 1ri

Rezultatet në Formula 3 Euro Series[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Skuadra Modeli Motorri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 DC Pikë
2005 ASL Mücke Motorsport Dallara F305/011 Mercedes HOC1
1

15
HOC1
2

5
PAU
1

7
PAU
2

11
SPA
1

DSQ
SPA
2

13
MON
1

18
MON
2

17
OSC
1

5
OSC
2

5
NOR
1

2
NOR
2

4
NÜR
1

11
NÜR
2

2
ZAN
1

2
ZAN
2

2
LAU
1

3
LAU
2

15
HOC2
1

13
HOC2
2

3
5ti 57
2006 ASM Formule 3 Dallara F305/059 Mercedes HOC1
1

5
HOC1
2

1
LAU
1

3
LAU
2

6
OSC
1

5
OSC
2

14
BRH
1

2
BRH
2

7
NOR
1

2
NOR
2

Ret
NÜR
1

1
NÜR
2

1
ZAN
1

24
ZAN
2

2
CAT
1

1
CAT
2

Ret
LMS
1

9
LMS
2

9
HOC2
1

3
HOC2
2

12
2ti 75

Rezultatet në Formula Renault 3.5 Series[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Skuadra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 DC Pikë
2006 Carlin Motorsport ZOL
1
ZOL
2
MON
1
IST
1
IST
2
MIS
1

2
MIS
2

1
SPA
1

Ret
SPA
2

DNS
NÜR
1
NÜR
2
DON
1
DON
2
LMS
1
LMS
2
CAT
1
CAT
2
15ti 28
2007 Carlin Motorsport MNZ
1

5
MNZ
2

3
NÜR
1

1
NÜR
2

6
MON
1

2
HUN
1

4
HUN
2

3
SPA
1
SPA
2
DON
1
DON
2
MAG
1
MAG
2
EST
1
EST
2
CAT
1
CAT
2
5ti 74

Rezultatet në Formula Një[redakto | redakto tekstin burimor]

 • † – Ka garuar në më shumë se 90% të garës.
 • Garat që janë shënuar me shkronja të trasha do të thotë që është nisur nga Pole Position.
 • Garat që janë shënuar me shkronja të pjerrta do të thotë që ka regjistruar xhiron më të shpejtë gjatë garës.
Viti Skuadra Modeli Motorri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 WDC Pikë
2006 BMW Sauber F1 Team BMW Sauber F1.06 BMW P86 2.4 V8 BHR MAL AUS SMR EUR SPA MON BRI KAN SHBA FRA GER HUN TUR
TD
ITA
TD
KIN
TD
JPN
TD
BRA
TD
 –  –
2007 BMW Sauber F1 Team BMW Sauber F1.07 BMW P86/7 2.4 V8 AUS
TD
MAL
TD
BHR SPA MON KAN SHBA
8
FRA BRI EUR 14ti 6
Scuderia Toro Rosso Toro Rosso STR2 Ferrari 056 2.4 V8 HUN
16
TUR
19
ITA
18
BEL
Ret
JPN
Ret
KIN
4
BRA
Ret
2008 Scuderia Toro Rosso Toro Rosso STR2B Ferrari 056 2.4 V8 AUS
Ret
MAL
Ret
BHR
Ret
ESP
Ret
TUR
17
8th 35
Toro Rosso STR3 Ferrari 056 2.4 V8 MON
5
CAN
8
FRA
12
GBR
Ret
GER
8
HUN
Ret
EUR
6
BEL
5
ITA
1
SIN
5
JPN
6
CHN
9
BRA
4
2009 Red Bull Racing Red Bull RB5 Renault RS27 2.4 V8 AUS
13
MAL
15
CHN
1
BHR
2
ESP
4
MON
Ret
TUR
3
GBR
1
GER
2
HUN
Ret
EUR
Ret
BEL
3
ITA
8
SIN
4
JPN
1
BRA
4
ABU
1
2nd 84
2010 Red Bull Racing Red Bull RB6 Renault RS27 2.4 V8 BHR
4
AUS
Ret
MAL
1
CHN
6
ESP
3
MON
2
TUR
Ret
CAN
4
EUR
1
GBR
7
GER
3
HUN
3
BEL
15
ITA
4
SIN
2
JPN
1
KOR
Ret
BRA
1
ABU
1
1st 256
2011 Red Bull Racing Red Bull RB7 Renault RS27 2.4 V8 AUS
1
MAL
1
CHN
2
TUR
1
ESP
1
MON
1
CAN
2
EUR
1
GBR
2
GER
4
HUN
2
BEL
1
ITA
1
SIN
1
JPN
3
KOR
1
IND
1
ABU
Ret
BRA
2
1st 392
2012 Red Bull Racing Red Bull RB8 Renault RS27 2.4 V8 AUS
2
MAL
11
CHN
5
BHR
1
ESP
6
MON
4
CAN
4
EUR
Ret
GBR
3
GER
5
HUN
4
BEL
2
ITA
22
SIN
1
JPN
1
KOR
1
IND
1
ABU
3
USA
2
BRA
6
1st 281
2013 Infiniti Red Bull Racing Red Bull RB9 Renault RS27 2.4 V8 AUS
3
MAL
1
CHN
4
BHR
1
ESP
4
MON
2
CAN
1
GBR
Ret
GER
1
HUN
3
BEL
1
ITA
1
SIN
1
KOR
1
JPN
1
IND
1
ABU
1
USA
1
BRA
1
1st 397

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ "Hamilton stuns Vettel". Sky Sports (British Sky Broadcasting). 17 April 2011. Retrieved 21 April 2011. 
 2. ^ Seventh pole in eight races for Sebastian Vettel sends out chilling warning to rivals. Telegraph Media Group. 7 May 2011. Retrieved 7 May 2011. 
 3. ^ "Lewis can't break Vettel KERS". Milton Keynes Citizen (Johnston Press). 23 May 2011. Retrieved 24 May 2011. 
 4. ^ "Sebastian Vettel triumphs after Monaco Grand Prix drama". BBC Sport (BBC). 29 May 2011. Archived from the original on 24 June 2011. Retrieved 29 May 2011. 
 5. ^ Drama on the Monaco streets. GP.com (29 Maj 2011).
 6. ^ Vettel beats Ferrari drivers to pole. Autosport.com. Haymarket Media. Vizituar në 5 Mars 2012.
 7. ^ Webber: If Lewis wins by 50s, it's not down to regs. crash.net. 26 June 2011. Retrieved 1 July 2011. 
 8. ^ Sebastian Vettel beats Fernando Alonso in European GP. BBC. 26 June 2011. Retrieved 27 June 2011. 
 9. ^ "Marko: Diffuser ban will cost Bulls". Planet F1 (TEAMtalk media). 29 June 2011. Retrieved 1 July 2011. 
 10. ^ Fernando Alonso storms to Silverstone win. BBC. 10 July 2011. Retrieved 12 July 2011. 
 11. ^ Noble, Jonathan (11 July 2011). "Mark Webber says British GP team orders were 'unnecessary'". Autosport (Haymarket Media Group). Retrieved 11 July 2011. 
 12. ^ "Sebastian Vettel on the Season Ahead". Red Bull Racing (Red Bull). 6 February 2012. Retrieved 14 February 2012. 
 13. ^ Benson, Andrew (18 March 2012). Jenson Button wins Australian Grand Prix for McLaren. BBC Sport. Retrieved 18 March 2012. 
 14. ^ Benson, Andrew (26 March 2012). Sebastian Vettel criticises 'idiot' backmarker in Malaysian GP. BBC Sport. Retrieved 31 March 2012. 
 15. ^ "Vettel blames 'cucumber' Karthikeyan for puncture". ESPN F1 (ESPN Emea Ltd.). 25 March 2012. Retrieved 23 December 2012. 
 16. ^ Benson, Andrew (30 March 2012). Karthikeyan keen to move on from Vettel 'cry baby' comment. BBC Sport. Retrieved 31 March 2012. 
 17. ^ Vettel penalised for Button pass, drops from second to fifth in the German Grand Prix. Autosport (22 Korrik 2012).
 18. ^ Sebastian Vettel wins to seize F1 lead from Alonso. 
 19. ^ 2012 Indian Grand Prix report. 
 20. ^ Abu Dhabi: Red Bull's Sebastian Vettel to start race from the pit lane. 
 21. ^ Benson, Andrew (25 Nëntor 2012): Sebastian Vettel wins his third F1 world championship for Red Bull. BBC. Vizituar në 25 Nëntor 2012.
 22. ^ Brad Spurgeon (26 November 2012). "Vettel Takes His Third Straight Formula One Title". The New York Times. Retrieved 27 November 2012. 
 23. ^ Collantine, Keith (16 March 2013). "Australian GP qualifying postponed to Sunday morning". F1 Fanatic (Keith Collantine). Retrieved 29 March 2013. 
 24. ^ "2013 Formula 1 Rolex Australian Grand Prix — Results". Formula1.com (Formula One Administration). 17 March 2013. Retrieved 29 March 2013. 
 25. ^ Collantine, Keith (23 March 2013). "Malaysian rain can't keep Vettel from pole again". F1 Fanatic (Keith Collantine). Retrieved 29 March 2013. 
 26. ^ Collantine, Keith (24 March 2013). "Webber: Vettel will be ‘protected’ in team orders row". F1 Fanatic (Keith Collantine). Retrieved 29 March 2013. 
 27. ^ Benson, Andrew (24 March 2013). "Sebastian Vettel in Mark Webber apology after Malaysia win". BBC F1 (BBC). Retrieved 29 March 2013. "Drivers are drivers," said Horner. "We've seen it the other way around as well at races in the past between our two drivers. [...] They haven't been bosom buddies for a few years now. What Sebastian did today wasn't right. He acknowledged that. He has apologised. He took things into his own hands." 
 28. ^ Noble, Jonathon (24 March 2013). "Malaysian GP: Red Bull sure Vettel flouted team order deliberately". Autosport.com (Haymarket Publications). Retrieved 29 March 2013. 
 29. ^ Noble, Jonathon; Beer, Matt (11 April 2013). "Red Bull team orders row: Vettel says he would probably do it again". Autosport.com (Haymarket Publications). Retrieved 11 April 2013. 
 30. ^ Andrew, Benson (27 October 2013). "Sebastian Vettel wins fourth F1 world title at the Indian GP". BBC Sport (BBC). Retrieved 27 October 2013. 
 31. ^ Go fourth and prosper! Vettel joins greats after sealing title win at Indian Grand Prix. Daily Mail (27 Tetor 2013). Vizituar në 29 Tetor 2013.
 32. ^ Disgraceful disrespect - why the booing of Sebastian Vettel is simply not on. Sky F1 (24 Shtator 2013). Vizituar në 18 Nëntor 2013.
 33. ^ F1: To boo, or not to boo? Opinion roundup. Race department (23 Shtator 2013). Vizituar në 18 Nëntor 2013.
 34. ^ Sebastian Vettel says he feels 'hurt' after being booed by fans. BBC News (28 Tetor 2013). Vizituar në 28 Tetor 2013.