Giuseppe Farina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Nino Farina
Formula 1 Kariera
Kombësia Italian
Vite aktive 1950 - 1955
Ekipe Alfa Romeo, Ferrari
Pjesmarrje 34
Kampion botërorë 1
Fitore 5
Podiume 18
Pol pozita 5
Xhiro të shpejta 5
Pjesmarrja e parë F1 Anglia - 1950
Fitorja e parë F1 Anglia - 1950
Fitorja e fundit F1 Gjermania - 1953
Pjesmarrja e fundit F1 Italia - 1955
Radhitja e fundit


GFarina.jpg

Dr. Giuseppe "Nino" Farina lindi më 30 tetor 1906 në Torino, Itali; vdiq më 30 qershor 1966 në Chambery, Francë. Ishte një garues automobilash dhe kampioni i parë i Formula 1.

Kariera[redakto | redakto tekstin burimor]

Nino Farina ishte ekonomist i diplomuar dhe nipi i dizajnerit të njohur të makinave Battista Farina (Pininfarina). Farina e filloi karrierën e tij si garues automobilash në vitin 1933 me një Alfa Romeo dhe u bë në vitin 1936 anëtar i Ekipit të fabrikës së Alfa Romeo. Pas fitimit në kategori të ndryshme të garave me makina, ai e fitoi në vitin 1950 kampionatin e parë të Formula 1 vetëm me tre fitore para Juan Manuel Fangio. Garën e fundit në Formula 1 e bëri në moshën 57 vjeçare në vitin 1953Gjermani. Në vitin 1956 e mbaroi karrierën si garues me makina.

Rezultatet e garave[redakto | redakto tekstin burimor]

Complete Formula One Results[redakto | redakto tekstin burimor]

(Gatat me më të zezë janë pol pozitat)

Viti Hyrja Sharia Motori 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pozita Pikë
1950 Alfa Romeo SpA Alfa Romeo 158/50 Alfa Romeo Straight-8 GBR
1
MON
Ret
500
SUI
1
BEL
4
FRA
Ret
ITA
1
1ri 30
1951 Alfa Romeo SpA Alfa Romeo 159A Alfa Romeo Straight-8 SUI
3
500
BEL
1
FRA
5
4ti 19 (22)
Alfa Romeo 159B GBR
Ret
GER
Ret
Alfa Romeo 159M ITA
3*
ESP
3
1952 Scuderia Ferrari Ferrari 500 Ferrari Straight-4 SUI
Ret
500
BEL
2
FRA
2
GBR
6
GER
2
NED
2
ITA
4
2ti 24 (27)
1953 Scuderia Ferrari Ferrari 500 Ferrari Straight-4 ARG
Ret
500
NED
2
BEL
Ret
FRA
5
GBR
3
GER
1
SUI
2
ITA
2
3ti 26 (32)
1954 Scuderia Ferrari Ferrari 625 Ferrari Straight-4 ARG
2
500
FRA
GBR
GER
SUI
ITA
ESP
8ti 6
Ferrari 553 BEL
Ret
1955 Scuderia Ferrari Ferrari 625/555 Ferrari Straight-4 ARG
2*
5ti 10.33
Ferrari 625 MON
4
Ferrari 555 500
BEL
3
Lancia D50 Lancia V8 NED
GBR
ITA
DNS

* Bashkë pilotim

Trivia[redakto | redakto tekstin burimor]

GiuseppeFarina.jpg
  • 30 qershor 1966 Nino Farina e humbi jetën në një ndeshje me një shtyllë telegrafi.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flag of Germany.svg Michael Schumacher
5 tituj: Flag of Argentina.svg Juan Manuel Fangio
4 tituj: Flag of France.svg Alain Prost
3 tituj: Flag of Brazil.svg Ayrton Senna  · Flag of Australia.svg Jack Brabham  · Flag of Scotland.svg Jackie Stewart  · Flag of Austria.svg Niki Lauda
2 tituj: Flag of Spain.svg F. Alonso  · Flag of Italy.svg A. Ascari  · Flag of Brazil.svg E. Fittipaldi  · Flag of England.svg G. Hill  · Flag of Finland.svg M. Häkkinen  · Flag of Brazil.svg N. Piquet
1 titull: Flag of Australia.svg A. Jones  · Flag of England.svg D. Hill  · Flag of New Zealand.svg D. Hulme  · Flag of Italy.svg G. Farina  · Flag of Canada.svg J. Villeneuve  · Flag of England.svg J. Hunt  · Flag of Scotland.svg J. Clark  · Flag of Austria.svg J. Rindt  · Flag of South Africa.svg J. Scheckter  · Flag of Finland.svg K. Rosberg  · Flag of the United States.svg M. Andretti  · Flag of England.svg M. Hawthorn  · Flag of England.svg N.Mansel  · Flag of the United States.svg P. Hill  · Flag of Finland.svg K. Räikkönen  · Flag of the United Kingdom.svg L. Hamilton  · Flag of the United Kingdom.svg J. Button