Mike Hawthorn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mike Hawthorn
Formula 1 Kariera
Kombësia Flag of England.svg Anglez
Vite aktive
Ekipe Stampa:Falgicon Ferrari
Pjesmarrje 46
Kampion botërorë 1 (1958)
Fitore 3
Podiume
Pol pozita
Xhiro të shpejta
Pjesmarrja e parë
Fitorja e parë
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit
Radhitja e fundit

John Michael „Mike“ Hawthorn lindi më 10 prill 1929 in Mexborough, Yorkshire, Angli; vdiq më 22 janar 1959 në Guildford, Angli. Ishte garues makinash nga Anglia, fitues i garës 24 orëshe të Le Mans dhe kampion i Formula 1.

Në moshën 21 vjeçare babai i tij i dhuroi një makinë sportive me të cilës ai i fitoi garat e para.

Ai e fitoi 1 herë titullin e kampionit të Formula 1 në vitin 1958 me makinën e Ferrarit. Ai mori pjesë gjithsej në 46 gara të Formula 1 dhe fitoi 127 pikë dhe 3 gara.


Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flag of Germany.svg Michael Schumacher
5 tituj: Flag of Argentina.svg Juan Manuel Fangio
4 tituj: Flag of France.svg Alain Prost
3 tituj: Flag of Brazil.svg Ayrton Senna  · Flag of Australia.svg Jack Brabham  · Flag of Scotland.svg Jackie Stewart  · Flag of Austria.svg Niki Lauda
2 tituj: Flag of Spain.svg F. Alonso  · Flag of Italy.svg A. Ascari  · Flag of Brazil.svg E. Fittipaldi  · Flag of England.svg G. Hill  · Flag of Finland.svg M. Häkkinen  · Flag of Brazil.svg N. Piquet
1 titull: Flag of Australia.svg A. Jones  · Flag of England.svg D. Hill  · Flag of New Zealand.svg D. Hulme  · Flag of Italy.svg G. Farina  · Flag of Canada.svg J. Villeneuve  · Flag of England.svg J. Hunt  · Flag of Scotland.svg J. Clark  · Flag of Austria.svg J. Rindt  · Flag of South Africa.svg J. Scheckter  · Flag of Finland.svg K. Rosberg  · Flag of the United States.svg M. Andretti  · Flag of England.svg M. Hawthorn  · Flag of England.svg N.Mansel  · Flag of the United States.svg P. Hill  · Flag of Finland.svg K. Räikkönen  · Flag of the United Kingdom.svg L. Hamilton  · Flag of the United Kingdom.svg J. Button


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]