Shushani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Shushan, (malazezisht: Шушањ/Šušanj) është vendbanim në Komunën e TivaritMal të Zi.

Flag of Montenegro.svg Fshatra në Mal të Zi
Noimage.png
Emri: Shushan
Komuna: Tivar
Krahina etnografike/gjeografike: -
Popullsi: 2332 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 46 metra
Gjerësia gjeografike: 42° 06′ 56" Veri
Gjatësia gjeografike: 19° 05′ 18" Lindje
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Popullsia

1948. 307

1953. 340

1961. 580

1971. 1328

1981. 2520

1991. 1324

2003. 2332

  • Përbëraj nacionale e poullsisë


Malazezë: 1.116 50,45%;

  Serb: 811 36,66% ;


Boshnjak: 66 2,98%;


Mysliman: 35 1,58%;

  Shqiptarë: 16 0,72%;


etj.

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së Malit të Zi, Shushani ka patur 2637 banor, 863 ekonomi familjare dhe 2553 banesa.[1]

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]