Shushani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Shushan, (malazezisht: Шушањ/Šušanj) është vendbanim në Komunën e TivaritMal të Zi.

Shushani
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Tivar
Lartësia 46 metra (m.n.d.)
Demografia
Popullsia 2332 banorë


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Popullsia

1948. 307

1953. 340

1961. 580

1971. 1328

1981. 2520

1991. 1324

2003. 2332

  • Përbëraj nacionale e poullsisë


Malazezë: 1.116 50,45%;

  Serb: 811 36,66% ;


Boshnjak: 66 2,98%;


Mysliman: 35 1,58%;

  Shqiptarë: 16 0,72%;


etj.

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së Malit të Zi, Shushani ka patur 2637 banor, 863 ekonomi familjare dhe 2553 banesa.[1]

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]