Tivari i Vjetër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Montenegro.svg Fshatra në Mal të Zi
VUES IV41055-1-.jpg
Emri: Tivar i Vjetër
Komuna: Tivar
Krahina etnografike/gjeografike: -
Popullsi: 1864 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 241 m
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Tivar i Vjetër, (malazezisht: Стари Бар/Stari Bar) është vendbanim në Komunën e TivaritMal të Zi.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kufizohet me Komunat e Ulqinit,Budves dhe Cetines

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsi shqiptare sipas regjistrimit të viti 2003 merr pjesë me 5.41% nga numri i përgjithshëm i popullsisë së këtij vendbanimi.

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së Malit të Zi, Tivari i Vjetër ka patur 1867 banor, 522 ekonomi familjare dhe 611 banesa.[1]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

  1. ^ http://www.monstat.org/userfiles/file/popis2011/saopstenje/knjiga_prvi%20rezultati(1).pdf