Statuja e Lirisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Statuja e Lirisë në New York

Statuja e Lirisë (anglisht Liberty Statue), ndoshta monumenti më i famshëm i botës,[1] i është dhuruar zyrtarisht SHBA-ve nga populli francez, me rastin e 100-vjetorit të Revulucionit që solli çlirimin e kolonive nga Britania e Madhe. Me kalimin e viteteve ajo mori një simbolikë tjetër, atë të lirisë e të demokracisë në botë. Ajo u kthye në një pararojë të ”botës demokratike”.

Statuja gjendet në ishullin Liberty Island në Portin e New York-ut dhe tregon zoten romake e lirisë, Libertas.

Vendimi për ta ndërtuar atë u mor më 1876, 100 vjet pas revulucionit Amerikan. Mirëpo për shkak të mungesës së fondeve dhe vështirësisë së realizimit të një vepre kaq gjigante, Statuja u ”ngrit në këmbë” në ishullin e saj vetëm 10 vjet më vonë, më 28 tetor 1886.

"Statuja e Lirisë" është e lartë 46,5 m, të cilës i duhet shtuar edhe 46,9 m lartësinë e bazës.

Autor i skulpturës është Frederik August Bartoldi, i ndihmuar nga inxhinieri Gustav Eiffel, autor i Kullës së famshmeParisit.

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Vehbi Bajrami: Shqiptarët e Amerkës,Sh.B. “Albanian Publiching” New York 2003.