Amulli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Montenegro.svg Fshatra në Mal të Zi
Noimage.png
Emri: Amull
Komuna: Ulqin
Krahina etnografike/gjeografike: Ana e Malit
Popullsi: 29 banorë
Kodi postal: 030
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 5 metra
Gjerësia gjeografike: 41° 58' 49 Veri
Gjatësia gjeografike: 19° 21' 9 Lindje
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Amull, (malazezisht: Амбула/Ambula) është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shtrihet në gjer. gje. veriore prej 41° 58′ 49" dhe të gjat. gjeo. lindore prej 19° 21′ 09".

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003, ka pasur 195 banor shumica kanë qenë përkohsisht larg vendbanimit. Të gjithë banorët janë të përkatësisë nacionale Shqiptar. Popullsia është shum e moshuar përshkak të emigrimit të popullsisë së re (mosha mesatare e popullsisë është 48.7 vite).

Grafiku[redakto | redakto tekstin burimor]

Lëvizja e pop. gjat shek. XX

Lëvizja e popullsisë së vendbanim Ambulla.png

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]