Deti i Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Black Sea map.png
Bregdeti i detit të Zi

Detit të Zi (në mesjetë, i njohur si Pontus Exinus) është pjesë lindore e Detit Mesdhe. Shtrihet në mes Evropës dhe Azisë. Me detin Marmara lidhet nëpërmjet ngushticës së Bosforit, ndërsa me detin Azov me ngushticen Kerčki.

Rrjedha e përgjithshme nëpër ngyken e Bosforit është 200 km³ ujë në vit. Ndërsa sasia e ujerave të ëmbla që derdhen në detin e Zi është 320 km³ në vit.

Sipërfaqen e Detit të Zi është rreth 422.000 km², thellësia maksimale e detit është 2210 m.

Shtetet në brigjet e Detit të Zi janë Turqia, Bullgaria, Rumania, Ukraina, Rusia dhe Gjeorgjia. Republika Autonome e Crimea është një pjesë integrale e Ukrainës.

Qytete të rëndësishme në brigjet e Detit të Zi janë Stambolli, Varna, Burgas, Sevastopol, Odesa...

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Dakët - popull ne shek V para Krishtit.