Herbert Spencer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Spencer.jpeg

Herbert Spenseri, (Herbert Spencer), (27 prill, 1820 - 8 dhjetor, 1903), ishte filozof dhe shkrimtar anglez.

Për t'i kuptuar idetë e Spenserit është e dobishme që ato te krahasohen me teoritë e Ogyst Kontit. Spenseri shumë shpesh përmendet së bashku me Kontin, në radhën e sociologëve që ndikuan në zhvillimin e sociologjisë, mirpo mes tyre ekzistojnë edhe dallime qenësore, p.sh. në moshën e re Spenseri ishte liberal politik, ndërsa elementet e liberalizmit i ka ruajtur tërë jetën.


Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat kryesore te Spenserit janë: