Marko Arnautović

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Marko Arnautović
FIFA WC-qualification 2014 - Austria vs. Germany 2012-09-11 -Marko Arnautovic 01.JPG
Marko Arnautović me kombëtaren austriake në 2012
Të dhënat personale
Emri i plotë Marko Arnautović
Data e lindjes 19 Prill 1989 (25 vjeçar)
Vendi i lindjes Floridsdorf, Vjenë, Austri
Gjatësia 1,92 m (6 ft 3+12 in) [1]
Pozita ne fushë Sulmues / Anësor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Stoke City
Numri 10
Karriera në rini r
1995–1998 Floridsdorfer AC
1998–2001 FK Austria Wien
2001–2002 First Vienna FC 1894
2002–2003 FK Austria Wien
2003–2004 SK Rapid Wien
2004–2005 Floridsdorfer AC
2006–2007 Jong FC Twente
Karriera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2006–2010 Twente 44 (12)
2009–2010 Inter (Huazim) 3 (0)
2010–2013 Werder Bremen 72 (14)
2013– Stoke City 19 (1)
Kombëtarja
2006 Austria U–18 1 (0)
2007 Austria U–19 4 (0)
2007–2010 Austria U–21 5 (3)
2008– Austria 31 (7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 16:42, 22 Shkurt 2014 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 1 June 2012

Marko Arnautović (19 Prill 1989) është një futbollistë austrik që luan në Bundesligë për klubin e Werder Bremen [2].

Jeta Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Arnautović ka lindur në Floridsdorf, një lagje në pjesën veriore të Vienës. Babai i Arnautović është serb, kurse mamaja e tij është austriake. Ai flet rredhjshëm Gjermanisht, Serbisht, Anglisht dhe gjuhën austriake [3].

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Karriera e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai e filloi karrerën e tij sëbasku me vëllain e tij Danijel tek skuadra e Floridsdorfer AC. Pavarësisht se kishte një reputacion të mirë, sjellja e tij ishte shpesh herë problem, ai u zbulua nga zbuluesit e talentëve të FC Twentes, dhe firmosi një kontratë me skuadrën rezervë [4].

Arnautović shënoi 22 Gola në 24 ndeshje me Twenten U9 gjatë sezonit 2007-08, duke ndihmuar skuadrën të fitonte kampionatin e të rinjëve. Për Twenten U19, Arnautović luajti 32 ndeshje dhe shënoi 27 Gola, dhe luajti gjatë viteve 2006 dhe 2008.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Marko Arnautovic. Sky Sports. Vizituar në 14 Qershor 2010.
  2. ^ Arnautovic: "Schaaf ist jetzt die Nr.1, Mourinho die Nr. 2" (German). werder.de (4 June 2010). Vizituar në 14 June 2010.
  3. ^ Ivanschitz left off squad for Serbia clash. austriantimes.at (26 May 2009). Vizituar në 8 August 2009.
  4. ^ Werder verstärkt sich mit Arnautovic (German). DFL (4 June 2010). Vizituar në 4 June 2010.