Qarku i Prevezës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Qarku e Prevezës)
Shko te: navigacion, kërko
Qarku i Prevezës
Νομός Πρεβέζης
Qarku {{{Emri}}} në Greqi
 
Qarku i Prevezës
Kryeqendra Preveza
Popullsia 57,491 (2011.)
Sipërfaqja 1,036 km²
Dendësia e popullsisë 57.5/ km²
Numri i komunave 3
Kodi postal 48x xx
kodi i zonës 268x0
Targa e automjeteve ΡZ
Kodi ISO 3166-2 GR-34
Faqja zyrtare www.nthesprotias.gr

Qarku i Prevezës është një qark jugperëndimore të Rajon i Epirit, në Republikë e Greqisë. Kryeqendër administrative dhe urbane i qarkut është Preveza. Qarku është ndarrë midis tre komuna: Parga, Preveza dhe Ziroi.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Njësia rajonale e Prevezës është e vendosur në veriperëndim të Gjirit i Nartës. Deti Jon, shtrihet në perëndim. Terreni është kryesisht kodrinor. Malet e Kserovunit janë në verilindje. Lumenjtë përfshijnë: Lluri në lindje, dhe Gliqi ose Frari në veri.

Klima është tipike mesdhetare me verë të nxehtë e të thatë dhe dimër të ftohtë. Dëbore nuk është e pazakontë në dimër në lartësi të larta.

Njësit përbërëse[redakto | redakto tekstin burimor]

Qarku i Prevezës është i ndarë në 3 komuna. Këto janë: Parga, Preveza dhe Ziroi.

Qarku i Prevezës ishte themeluar si një prefekturë në vitin 1915 (greqisht: Νομός Πρέβεζας/Nomós Prévezas). Si pjesë e reformës Kallikratis së qeverisjes në vitin 2011, Qarku i Prevezës u krijua nga ish prefekturë i Prevezës. Prefektura ka pasur të njëjtin territor si Qarku aktuale i sotëm. Në të njëjtën kohë, komunat u riorganizuar, sipas tabelës më poshtë.

Komunat të re Komunat të vjetra Selia
Pargë Pargë Kanallaq
Frar
Prevezë Prevezë Prevezë
Llur
Zallongo
Ziro Ano Filipjadhë
Lelovë
Krane
Filipjadhë


Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në 2011, Qarku i Prevezës banohet nga 57,491 shtetas. Shumica e banorëve të qarkut janë Grekë etnike. Ato janë shumicë në dy komunë: Preveza dhe Ziroi. Kurse ardhacake grekë janë shpërndarë nëpër qendrat urbane dhe në disa fshatra, që kur u kolonizuan ose u krijuan nga shteti grek për ato. Për shembull, vendbanimi Nea Sinopi dhe Nea Sampsous është e banuar nga grekët turqishtfolës nga Sinop dhe Samsun, Turqi. Elemente të pakicës si Vllehe dhe Romët janë të shpërndarë nepër fshatra dhe qendra urbane.

Shqiptarët janë shumicë në një komunë: Parga. Gati e këtyre shqiptarëve janë ortodoksë. Shqiptarët janë gjithashtu një minoritet i rëndësishëm në dy komuna të tjera të Prevezës dhe Ziroi.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shtyllat ekonomike të qarkut janë bujqësia, peshkimi dhe turizmi bregdetar. Qendra më e rëndësishme turistike është qyteti Pargë në veriperëndim të qarkut përgjatë Detin Jon.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjuha[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjuha administrative, shkollore dhe e kishës është Greqisht. Kjo gjuhe është folur nga banore Greke etnike dhe ardhacke në vëndbanime publike dhe private, edhe prej Shqiptarëve ortodokse, Vleh dhe Rom. Gjuha Shqipe është folur në shtëpi ose ne ambjentet me banorë shqipfolës. Gjuha Shqipe nuk është e njohur nga shteti Grek në administrate, shkolla dhe në kishë, qeveria greke deklaron se nuk ka banore shqipfolës në Qarkun i Prevezës.

Feja[redakto | redakto tekstin burimor]

Shumica e banorëve Shqiptare, Greke, Vllehe dhe Romët janë të krishterë ortodokse.

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]


Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Niko Stillo - aktivist shqiptar, autodidakt, shkrimtar dhe autor.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]